HM-10 BLUETOOTH MODUL

Başlatan görkem, 28 Ekim 2018, 14:53:15

görkem

Arkadaşlar Merhaba,

Elimde baud rate i belli olmayan hm-10 bluetooth modül var birtürlü resetleyemedim hiç bir baud rate ayarında cevap vermiyor AT komutları, donanımsal olarak nasıl resetleyebilirim ?

İyi Çalışmalar.

görkem

yok mu bilen ?

bluetooth 4.0 ve 4.1 kullandım çok  fakat bu şekilde baudrate i bilinmeyeni donanımsal olarak hiç resetlemedim

Nasıl yapılır ?

engerex

http://fab.cba.mit.edu/classes/863.15/doc/tutorials/programming/bluetooth.html

Linkten incelediğimizde 0..8 arasında baud rate oranını seçiyorsun. 9 seçenek var. Default 9600.
Acaba farklı sorun mu var?

tekosis

Konuya aradan girmiş olacağım kusura bakmayın hm-10 modülün enerji tüketimi haricinde  hc-05 ten önemli bir farkı var mı? Kullanımı yaygın olan hc-05 yerine neden bu modülü tercih ediyorsunuz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

görkem

@engerex hocam orjinal datasheet aşağıda linkte.
bu ürün bana dolaylı olarak geldi sizin gönderdiğiniz linkten bir arkadaş bakıp baudrate ayarında  normalde 4'e kadar skala varken 8 seçilmiş ve birdaha AT komutlarına erişilememiş. orjinal datasheet de 8'in  karşılığı yok
bütün baudrate değerlerini denememe rağmen resetleyemiyorum. Donanımsal nasıl resetlenir diye araştırıyorum.Bu arada telefon ile  modüle bağlanıp haberleşebiliyorum AT komutlarına cevap alamıyorum.

google da ilk satırdaki pdf.
https://www.google.com/search?ei=gnrXW9fIJo2JgQa6_7nADA&q=hm-10+bluetooth+datasheet&oq=hm-10+bluetooth+data&gs_l=psy-ab.3.0.0i19k1j0i22i10i30i19k1j0i22i30i19k1l2.2784.3923.0.4982.5.5.0.0.0.0.213.402.0j1j1.2.0....0...1c.1.64.psy-ab..3.2.394...0j0i22i30k1j0i22i10i30k1.0.mEyYR_2MDFY

baudrate ayarlarının olduğu resim aşağıda

@tekosis hocam hc-05 de low energy özelliği yok ve normal TTL seriport üzerinden AT komutlarıyla el sıkışarak konuşturabiliyorsunuz fakat bluetooth 4.0 ve üzeri BLE bluetooth modül olarak geçer seri port üzerinden haberleşir fakat  UUID si vardır her 2 taraftada aynı UUID olmadan haberleşme sağlanamaz ve UUID yayınından cihazın hangi veriyi taşıdığı atıyorum sıcaklık sensörü veya gyro olduğu anlaşılır ve çok düşük güçte çalışırlar.

tekosis

@görkem teşekkür ederim.
Android ile bluetooth haberleşmesi kullanılarak yapılmış uygulamalarda (hc-05 modül ile) java kodunda görülen UUID numarasının sebebi ne oluyor acaba? Bu uuid modül için değil de android tarafı için gerekli bir değer mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engerex

@görkem
Kenarda duran HC-06 modülü test etmek istedim. Ondada benzer durum var.
Telefonla modüle bağlanıyorum. Bir şeyler yollayabiliyorum ancak karşılık olarak anlamsız karakterler geliyor yada hiç gelmiyor. Baudrate dahil bir şeyleri yanlış yapmış olabilme ihtimalim evet yüksek. Ancak A karakterini yolluyorum, boardda A gelirse ledleri yak dediğimde yakıyor söndürüyor. Zaten tüm baudrate değerlerini denemiştim. Sorun geliştirme kartından telefona veri gelirken bir şeyler oluyor.
 Bu BT kartı daha önce sorunsuz kullanmıştım. 3-5 ay önce kurcalamak istediğimde aynı durum olunca üstelememiştim.
 Bence bir iki devre elemanı problemli.

fatihelectro