27 Mayıs 2020, 21:41:26

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Garip garip devresel problemler

Başlatan clonex, 31 Ekim 2018, 14:23:32

clonex

Alıntı yapılan: foseydon - 02 Kasım 2018, 18:04:40sorunun elektro manyetik yayılım ile alakalı olduğu çok belli. sinyal taşıyan kablolarınızı blendajlı yapabiliyorsanız yapın. elinizin altında alümünyüm folyo varsa, kabloların dışına sarıp bir deneyin bakalım az bile olsa bir düzelme var mı.

bu arada son söylediğiniz çok mantıksız, yani plastik kısma dokunduğum halde bile pulse oluşuyor kısmı bana mantıksız geldi. Ya rastlantısal bir durum, ki bunu birkaç deneme yaparak bulabilirsiniz, veya plastik sandığınız kısım tamamen plastik değil veya dokunduğunuz yerin yakınında anten vazifesi gören bir eleman var.

Hocam devrem bu. Elektromanyetik. Erden etki eder bilmiyorum.


foseydon

@clonex

soruyu yanlış sormuşsun, nerde etki etmez desen daha doğru olur. oradaki kabloların hepsi birer anten. kaynak ne diyeceksen? hiçbirşey olmasa bile, wi-fi var, telefon şebekelerinin sinyalleri var, havada bir ton sinyal gidip geliyor biz görmüyoruz ama yok demek değil.

kabloları olabildiğince kısa tutup, birleştir, hepsi tek kablo gibi olsun, ayrık durmasın. neden ayrık durmasın diyeceksin, ayrık olduğu zaman iki kablo arasında alan meydana geliyor ve bu alan ne kadr büyükse o kadar fazla manyetik alan çizgisi tarafından kesilir, dolayısı ile parazit daha çok olur. sonra dediğim gibi blendajlı kablo kullan, elinde ethernet kablosu varsa atıl durumda, onlaran faydalanabilirsin. sanırım standart ethernet kablosu blendajlı. en kötü ihtimalle elinin altında alümünyüm folyo falan varsa al kabloların dışına sar, değişiklik olacak mı incele. iyileşme olursa, gider bilendajlı kablo alırsın.

RaMu

Bence probleminin asıl sebebi
çok büyük ihtimalle para algılayıcının sinyal çıkışının 12V veriyor olması.Eğer sinyal çıkışı open collector ise
yani sinyal varsa çıkışı GND ye çekiyor ise
sinyali girdiğin MCU pinini R2 nin 5 te 1 i veya daha küçük bir dirençle
(mümkünse 1k~2k dan küçük olmayacak bir direnç ile )
mcu beslemesine (sende 5V herhalde) çekmen gerekir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html