N kanal mosfeti High side kullanım için gate drıver

Başlatan Evren KILIÇ, 31 Ekim 2018, 12:10:56

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: Zoroaster - 01 Kasım 2018, 13:20:37O zaman MOS'u cok kisa sureligine off yapmanin hic mahzuru yok. Bosu bosuna devreyi karmasiklastirip pahalilastiracaktin hatta ariza yapabilirlik katsayisini artiracaktin.

Isin icinde MCU illaki vardir. Surekli MOS'u iletimde tutmak yerine her 100ms de bir, 1 ms icin MOS'u kesime soksan bu esnada mosu bir 100 ms daha iletimde tutacak kadar gerekli yuku 10uf de biriktirmis olursun.
teşekkürler,
bunu da göz önünde bulun durayım.
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

devrecii

Eğer çıkışda akü varsa diyot koymazsan ne yaparsan yap mosfet iletime geçmez çünkü kondansatör dolması için çıkışın sıfır volta düşmesi gerekir.

Bu devre çok daha güzel girişe gösterdiğim gibi sinyal uyguluyorsun bobin sayesinde yüksek voltaj oluşur ve 15v zener diyotla kısıtlanır  ,  sinyal şekli uzun kısıklı olduğu için 100nf kondansatör ile filtrelenir.
Girişe sinyali kestiğinde ise direnç nedeni ile kısa sürede mosfetin gate i boşaltılır ve kesime gider.
Ben değerleri hesaplamadım uygun değerleri osiloskopla şeçebilirsin.

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: iboibo - 01 Kasım 2018, 14:49:04Eğer çıkışda akü varsa diyot koymazsan ne yaparsan yap mosfet iletime geçmez çünkü kondansatör dolması için çıkışın sıfır volta düşmesi gerekir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu devre çok daha güzel girişe gösterdiğim gibi sinyal uyguluyorsun bobin sayesinde yüksek voltaj oluşur ve 15v zener diyotla kısıtlanır  ,  sinyal şekli uzun kısıklı olduğu için 100nf kondansatör ile filtrelenir.
Girişe sinyali kestiğinde ise direnç nedeni ile kısa sürede mosfetin gate i boşaltılır ve kesime gider.
Ben değerleri hesaplamadım uygun değerleri osiloskopla şeçebilirsin.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

teşekkürler,
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

sezgin05

Evet akünün dolup dolmadığını anlamak için şarjı kesmen gerekecek zaten. Bu kısa kesmeler de aküyü de ölçmüş olursun.