Üniversite Öğrencisine Devre Tasarlama & Hesaplama Konusunda Yardım Eder Misiniz

Başlatan öylesine, 01 Kasım 2018, 03:38:00

solakmuhendis

Ben de
Alıntı yapılan: foseydon - 03 Kasım 2018, 10:57:31kaçmak değilde, gelip bakmasına zaten gerek kalmamıştır. çünkü verdiği sorular take home exam, bu tarz sınavlar 1 günlük olur. hoca dağıtır, evde yaparsın ertesi gün teslim edersin. zaten teslim süresi geçmiştir çokta. onun da bakmaya ihtiyacı kalmamıştır. klasik türk tipi üniversite öğrencisi. üzüldüğüm nokta, bu adamlar mezun olunca gelip çalışma arkadaşımız oluyorlar.
Ben de burda bir konu açtım ama pek ilgilenen olmadı .Proje yi yapmam gerekiyor.Bana da yardımcı olur musunuz?

öylesine

Hayırlı günler. Merak etmeyin hiçbir yere kaçmadım. Sadece diğer derslerle ilgilenmekten buraya bakmayı unuttum. Sonrasında aklıma geldi ama bir başka dersin vizesine çalışmam gerektiğinden sebep bakamadım. Bazı büyüklerim hazıra konduğumu yahut işim bitince kaçtığımı düşünerek hakkımda suizan etmişler. Hakları var o yüzden kızmadım ama üzülmedim de değil. Dedikleri gibi soruları (hiç üşenmeden) direkt yazmayıp takıldığım yerleri sorsaydım daha güzel olurdu lakin sorumun başında da dediğim gibi "Hocamız vize mahiyetinde 6 soru sordu ama ben nereden başlamam gerektiğini bir türlü bulamadım" önemli olan başlangıcı yapabilmek sonrasında devamı gelir elbet. Ayrıca konuyu açtığım saate bakarsanız saat sabahın 6'sıydı. Yani ben o gece kütüphanede sabahlamıştım ve gece boyunca yaptığım araştırmalar fayda vermeyince çare olarak foruma yazmayı buldum. Durum kısaca bu şekilde. Kendimi azıcık da olsa ifade edebildiğimi düşünüyorum. Bu arada soruların son teslim tarihi 8 Kasım saat 08:30 olarak belirlendi. O yüzden yine kütüphaneye geldim. Allah'tan bir mani olmazsa iki gece boyunca burada sabahlayacağım. Bu süre zarfında aklıma takılan soruları basit bile olsa sormaktan geri durmayacağım. Umarım bilgilerinizi benden esirgemezsiniz. Selametle

öylesine

Alıntı yapılan: mesut24 - 02 Kasım 2018, 00:36:04Kardeş hocanız bir cad programında tasarlayıp mı getirin dedi?  Hesaplarını istiyordur muhtemelen. Ben sana yardımcı olurum inş yarın. KİCAD ile tasarlarım vakit buldukça. Bu arada okul neresi?
Hocamız ilk 8 haftada aktif ve pasif elementleri anlattı ve karşılığında bu soruları sordu. İlk etapta bizden devrelerin çizimini ve hesaplamalarını istiyor. Bu haftadan itibaren ise Altium programını kullanarak tasarım yapmayı öğretecek ardından final projesi olarak bizden tasarım yapmamızı isteyecek. Bu arada Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyorum.

öylesine

Alıntı yapılan: mesut24 - 02 Kasım 2018, 15:17:35Ben ilk soru için bir devre tasarladım ama eksik kısım varmı diye bakarsanız memnun olurum.

Öncelikle ilgilenip de uğraştığınız için teşekkür ederim. Eksik kısmı ayırt edecek yeterlilikte değilim ama arkadaşımla konuştuğumda hocanın devrede köprü diyot istemediğini söyledi. Ama farz edelim ki hoca kabul etti bana devreyi nasıl çizdiğinizi ve çizdikten sonra gerek dirençlerin gerek kapasitörlerin gerekse indüktörün değerini nasıl hesapladığınızı öğretebilir misiniz? Eğer Beşiktaş'a yakın bir yerdeyseniz arzu ettiğiniz taktirde yarın saat 17:30'dan sonra yanınıza gelebilirim.

MrDarK

@Yakup Emre Nacar lütfen mesajlarınızı ayrı ayrı değil tek bir mesaj içerisinde yazınız. Aksi durumda onaylanmayacaktır. Kolay gelsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

öylesine

Alıntı yapılan: MrDarK - 07 Kasım 2018, 09:07:51@Yakup Emre Nacar lütfen mesajlarınızı ayrı ayrı değil tek bir mesaj içerisinde yazınız. Aksi durumda onaylanmayacaktır. Kolay gelsin.
Yeni üye olmamdan sebep bazı şeyleri bilemeyebiliyorum. Uyarınız için teşekkür ederim. Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım.

pwr_24

Alıntı yapılan: Yakup Emre Nacar - 06 Kasım 2018, 23:20:53Öncelikle ilgilenip de uğraştığınız için teşekkür ederim. Eksik kısmı ayırt edecek yeterlilikte değilim ama arkadaşımla konuştuğumda hocanın devrede köprü diyot istemediğini söyledi. Ama farz edelim ki hoca kabul etti bana devreyi nasıl çizdiğinizi ve çizdikten sonra gerek dirençlerin gerek kapasitörlerin gerekse indüktörün değerini nasıl hesapladığınızı öğretebilir misiniz? Eğer Beşiktaş'a yakın bir yerdeyseniz arzu ettiğiniz taktirde yarın saat 17:30'dan sonra yanınıza gelebilirim.
Maalesef İstanbul da yaşamıyorum kardeşim. İlgili entegrenin datasheet bölümünü iyice okuyun. Köprü diyot olmadan istiyorsa saf bir dc kaynak lazım o zaman. Saf Dc kaynak için LC filtre nasıl tasarlanır onuda bilmiyorum görmedim de hiç. Eksiğim varsa düzeltsin arkadaşlar. Kapasite hesaplarken ripple faktörü baz alınır yada şu förmül 2*Pin/((vdc2-Vdcmin2)*verim) burada verim %80 seçilebilir.. giriş gücü =çıkış gücü /verim kapasite bulunduktan sonra rezonans formülü ile Wo=1/kök(L*C) buradan endüktans bulunur. Daha sonra datasheetten çıkış voltaj değeri için direncler ayarlanır.

öylesine

Alıntı yapılan: mesut24 - 07 Kasım 2018, 20:23:22Maalesef İstanbul da yaşamıyorum kardeşim. İlgili entegrenin datasheet bölümünü iyice okuyun. Köprü diyot olmadan istiyorsa saf bir dc kaynak lazım o zaman. Saf Dc kaynak için LC filtre nasıl tasarlanır onuda bilmiyorum görmedim de hiç. Eksiğim varsa düzeltsin arkadaşlar. Kapasite hesaplarken ripple faktörü baz alınır yada şu förmül 2*Pin/((vdc2-Vdcmin2)*verim) burada verim %80 seçilebilir.. giriş gücü =çıkış gücü /verim kapasite bulunduktan sonra rezonans formülü ile Wo=1/kök(L*C) buradan endüktans bulunur. Daha sonra datasheetten çıkış voltaj değeri için direncler ayarlanır.
Yardımlarınızdan ötürü müteşekkirim. Vize sorularını teslim etmiş bulunmaktayım. Hepsini yapamadım ama yarı yarıya da olsa bir şeyler yapmaya çalıştım. Artık sıra bu devreleri Altium üzerinden çizmeye çalışmakta. Çizim aşamasında yaşayacağım herhangi bir sorunda size danışabilir miyim?

solakmuhendis

Alıntı yapılan: mesut24 - 07 Kasım 2018, 20:23:22Maalesef İstanbul da yaşamıyorum kardeşim. İlgili entegrenin datasheet bölümünü iyice okuyun. Köprü diyot olmadan istiyorsa saf bir dc kaynak lazım o zaman. Saf Dc kaynak için LC filtre nasıl tasarlanır onuda bilmiyorum görmedim de hiç. Eksiğim varsa düzeltsin arkadaşlar. Kapasite hesaplarken ripple faktörü baz alınır yada şu förmül 2*Pin/((vdc2-Vdcmin2)*verim) burada verim %80 seçilebilir.. giriş gücü =çıkış gücü /verim kapasite bulunduktan sonra rezonans formülü ile Wo=1/kök(L*C) buradan endüktans bulunur. Daha sonra datasheetten çıkış voltaj değeri için direncler ayarlanır.
Benim de bir boost devresi
tasarlamam gerekiyor ancak çok uğraşmama rağmen yapamadım.Bana da yardimci olur musunuz?

pwr_24

Alıntı yapılan: solakmuhendis - 29 Kasım 2018, 23:54:10Benim de bir boost devresi
tasarlamam gerekiyor ancak çok uğraşmama rağmen yapamadım.Bana da yardimci olur musunuz?

Simülasyon ortamımı yoksa baskı devre mi? Çıkış voltajı ve giriş akımı? Bunları özelden yazın bana bu ara müsait değilim ama inş yardımcı olurum

solakmuhendis