Yazılımsal olarak RS232 haberleşmesi kullanan var mı?

Başlatan zuzunin, 01 Kasım 2018, 10:17:15

zuzunin

Herkese iyi çalışmalar, donanımsal olarak sadece 1 tane RS232 haberleşmesi olan bir mikrodenetleyiciye yazılımsal olarak da RS232 ekleyip kullanan var mı? 1 yazılımsal ve 1 donanımsal seri haberleşmenin kullanılması pic üzerinde nasıl bir etki yaratır? Haberleşme düzgün yapılabilinir mi? Uzun vadede sorun çıkarır mı? 1 donanımsal ve bir yazılımsal seri haberleşme kullanılan bir sistem, donanımsal olarak 2 veya daha fazla seri haberleşmesi olan sistem kadar sağlıklı çalışır mı?

Tagli

Bu pek çok etkene bağlı. Ustaca yazılırsa iyi bir şekilde çalışabilir. Ama işlemcinin takip etmesi gereken diğer işlerin etkisi de önemli. Sürekli olarak gelen kesmelerle boğuşan ve yoğun hesap yükü altında olan bir işlemci, yüksek hızda akan bir seri iletişimi yakalamakta zorlanabilir.

Günümüzde birden fazla UART'ı olan işlemci bulmak zor değil. Ben olsam ne yapar ne eder yazılımsal UART ile uğraşmazdım.
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Alıntı yapılan: plt19 - 01 Kasım 2018, 10:17:15Herkese iyi çalışmalar, donanımsal olarak sadece 1 tane RS232 haberleşmesi olan bir mikrodenetleyiciye yazılımsal olarak da RS232 ekleyip kullanan var mı? 1 yazılımsal ve 1 donanımsal seri haberleşmenin kullanılması pic üzerinde nasıl bir etki yaratır? Haberleşme düzgün yapılabilinir mi? Uzun vadede sorun çıkarır mı? 1 donanımsal ve bir yazılımsal seri haberleşme kullanılan bir sistem, donanımsal olarak 2 veya daha fazla seri haberleşmesi olan sistem kadar sağlıklı çalışır mı?

Hayir sistem, donanımsal olarak 2 veya daha fazla seri haberleşmesi olan sistem kadar sağlıklı çalışmaz, yaptiginiz isin haricinde akliniza gelmeyen ve bulmasi cok zor problemlerle ugrasabilirsiniz. Kisacasi atilan tas urkutulen kurbagaya degmez.

Ama yinede "lan mufitsozen sen ne bilirsin!, ben inat eder yaparim" diye dusunebilirsiniz o durumda en azindan microchip'in "Software Implementation of Asynchronous Serial I/O" application notelarini iyice incelemenizi tavsiye ederim. Ornegin AN555 bunlardan birisidir:

AN555

Yada AN593

Bu soruları sormayacak ve cok tecrubeli birisi degilseniz ayni familyadan baska bir Pic'e gecmeniz daha dogru olur diye dusunuyorum.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zuzunin