11 Aralık 2018, 16:53:41

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Bitirme Tezim-Elektrik Sayaçlarından Veri Okunması Ve Takibi

Başlatan volkanunal, 02 Kasım 2018, 00:52:02

volkanunal

Merhabalar herkese ben Volkan. Öncelikle kendimi tanıtayım , Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Uzatmaları oynuyorum ve Ocak ayında bitirmeyi umuyorum :) Bitirme Tezimin konusu Elektrik Sayaçlarından veri okunması ve okunan bu verinin takibi üzerine. Bu gönderiyi açmakta ki nedenim ,  forumda çok aktif olarak yazmasam da , gönderileri takip ederek , okuyarak bir şeyler öğrendim. Ve bende tez konumun üzerinde yaptığım ve yapacağım  çalışmaları bana bir şeyler öğreten insanlara olan borcumu bir nebze kapatmak adına bu başlık altında adım adım paylaşacak olmam.

Tez konumu kendi isteğimle aldım diyebilirim ve bu konuyu alırken danışman hocama "şunları şunları yapacağım" dediğim ifadeleri paylaşarak başlayalım :)

Hedefim verilerin okunması ve bu verilerin internet üzerinden takip edilebilir hale gelmesi. Bir web sayfası aracılığı ile cihazların bir id'si olması ve kullanıcıların login yaparak evlerinde ki elektrik harcamalarını takip edebilmesi , hatta hocanın yanında biraz gaza gelerek bir de android bir app hazırlayacağım dedim.(Hoca:Emin misin Ocak ayına kadar çok bir zaman yok. Ben: Tabi Hocam )Mevcut sistemde görevli gelip sayaca taktığı bir cihaz(optic probe olarak geçiyor) ile harcamaları okuyor ve android el terminaline kablosuz bir şekilde veriyi aktarıyor. Aktardığı bu veri sonrasında sizin faturanız çıkmış oluyor. Benim hedefim ise (Ocak ayına kadar nereye kadar gelebilirim tam kestiremiyorum) , Kullanıcıların  bu alete ulaşabilir hale gelmesi ve bu alet ile kendi harcamalarını takip edebilmesi. Önceki aylar ile kıyaslamalar yapabilmesi. Nihai hedefim ise , eve görevlinin gelmeden ( oldukça masraflı bir işlem , onlarca görevli insan var ) sayaçtan verilerin okunması ve faturalandırmanın yapılması.

Her başlıkta bu süreçte bana destek olan kişilere teşekkür etmek istiyorum. @MrDarK abiye bu süreçte olan destekleri için teşekkür ederim.

Şuan da istenilen verileri desktop olarak hazırladığım  bir uygulamadan okuyabiliyorum. Yine aynı şekilde mikrodenetleyici(atmega2560) üzerinden okuma gerçekleştirebiliyorum. Bir sonraki güncellemede , haberleşmenin tekniklerinden bahsetmek üzere , başlayacak olan vizelerime kaçıyorum :)

fide

Allah yardımcınız olsun. Güzel ve gerekli bir konu.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

volkanunal

Merhabalar herkese tekrardan sayaçlarda ki optik göz içerisinde bir adet fototransistör ve ir led bulunmakta. Eğer biz bu gözü kullanarak veri okuyacaksak bir probe hazırlamamız gerekiyor. Bu probelar içerisinde yine fototransistör ve ir led bulunuyor. Şu şekilde bir probe hazırladım.

Sayaç üzerinde ki optik gözün sol tarafında fototr , sağ tarafında ise ir led var. Bu yüzden iletişim kurabilmek için çapraz bir şekilde bağlantı yapılmalı. Yani sayacın fototransistörüne sizin donanımızın ir ledi , ir ledine ise sizin donanımızın fototransistörü gelmesi gerekmekte. Kendi donanımızda ir led üzerinden haberleşmeyi başlatarak sayaç içerisinde ki fototransistörü tetikliyor ve sonrasında sayaç içerisinde ki bulunan ir led size veri aktarmaya başlıyor.

Probe şematiği

Piyasa da bulunan bazı probeleri harici olarak kullanmak istediğiniz zaman araya 232-ttl dönüştürücü koymanız gerekebiliyordu ,kendi modemlerine göre hazırlanmıştı. Bu probelar ile direkt olarak işlemciye bağlayabiliyorum.

Ümit Coşkun

03 Aralık 2018, 15:04:54 #3 Son düzenlenme: 03 Aralık 2018, 19:23:13 Ümit Coşkun
Paylaşımınız için teşekkür ederiz.Hangi protokol ve datalarla bilgi çektiğinizide paylaşacakmısınız ?

volkanunal

Alıntı yapılan: Ümit Coşkun - 03 Aralık 2018, 15:04:54Paylaşımınız için teşekkür ederiz.Hangi protokol ve datalarla bilgi çektiğinizide paylaşacakmızınız ?

Merhabalar youtube kanalım üzerindeki paylaşımlar ile paralel gitmeye çalışıyorum. Protokol için videoları da takip edebilirsiniz. Buradan da güncelleyeceğim.
https://www.youtube.com/watch?v=24CTD9i1O2s