isis vsine komponenti

Başlatan macro, 02 Kasım 2018, 15:24:21

macro

Arkadaşlar iyi günler, Elektronikle hobi amaçlı ilgileniyorum. Ac gerilim konusunda anlayamadığım bir nokta olduğu için sizlere danışmak istedim. Evimdeki şebeke gerilimini pic yardımıyla ölçmek amacıyla bir şema çizmeye çalışıyorum. Gerilim bölücü dirençlerle bunu yapabiliyorum ancak şebekenin nötrü ile pic gnd'sini birleştirmem gerekiyor ki ben de bunu istemiyorum. Diğer seçenek olan trafo ile hem voltajı düşürmek hem de izolasyon sağlamak da işime gelmiyor çünkü bir basamak sonra 3 fazlı iki ayrı kaynağı ölçmek istiyorum ki bu da 6 adet trafo demek. Nihayetinde internette opamp'lı differential amplifier devresiyle karşılaştım.
differential amplifier

Sanırım elektronikte kullanılan nötr,toprak ve şase kavramlarını tam kavrayabilmiş değilim. isis'te bulunan vsine elemanını 220V şebeke beslemesi olarak düşünerek devam etmek istiyorum ancak osiloskop ile bu elemanın 2 terminalini de gözlemlediğimde her iki terminalde de 180 derece faz farkı olan gerilim olduğunu görüyorum. Bunlardan bir tanesinin nötr olması yani faza göre 0 volt olması gerekmiyor mu.
Bir de v3phase denilen 3 fazlı bir eleman var ve bunda da 4. terminal olarak bir pin daha bulunmakta. Sanırım bu terminal benim aradığım nötr oluyor. Sorularım şunlar:
- Gerilim bölücü direnç ile Ac Şebeke ölçümü yaparken pic gnd'si ile nötr'ü birleştirmek zorunluluk mudur
- Şebeke voltajını simule etmek için illa ki v3phase elemanını mı kullanmamız gerekiyor.
- Neden Vsine elemanının her iki çıkışında da gerilim var. Bir tanesi nötr olmak durumunda değil mi.
- Differential amplifier ile vsine elemanının çıkışlarının farkını ölçerken, aralarındaki açı farkı 180 derece olan iki sinyal olduğu için farkın daima 0 olması gerekmez mi, Bu durumda biz şebeke gerilimini nasıl örnekleyip ölçücez.
- Gerçek hayatta Differential amplifier devresine faz,nötr ve besleme gnd'si nerelere bağlanacak.
Vakit ayıracak arkadaşlara teşekkür ederim.

macro