Güç Kaynağı Arızası

Başlatan POWER, 04 Kasım 2018, 21:37:19

asma

Faydamız dokunduysa ne mutlu.  :)
İki sorum olacak:
Q401-75NF75 neden değiştirdin , sorun varmıydı?
Bu mosfetin çalışmasıyla ilgili merakım vardı: " Bu arada mosfetin drain ucunu gözlemlemenizi istiyorum.
Benim tahminim , 0Volt ta 5-8-10V gibi bir değer olmalı , yükseldikçe fark sabit kalmalı (Vout+4V gibi)
"
Kutuladıktan sonra olmaz ama , müsait zamanınızda 0-30V skalasında neler oluyor bildirirmisiniz.

Ampermetrenin son durumu nedir? 

Kolay gelsin.

POWER

q401 aslında tam olarak arızalı görünmüyordu.Beni değerleri biraz şüpelendirdi.elimdede aynı mosfetten vardı o yüzden değiştirmiştim.müsait bir zamanda drain uçlarına bakacağım.ampermetrede sorun yokmuş aslında.tamirat sürecinde zaman zaman bazı kobloları yerinden söküp yerine tekrar lehimlerken,voltajı dışarı aldığımız kabloyu r204 direncinin giriş noktasından almışım o yüzden akım ölçmüyormuş.bu gün incelerken farkına vardım.
hocam,
bu devrenin çalışma mantığını şema üzerinden kısaca anlatma imkanınız armı?
TB6BKG

asma

Alıntı yapılan: POWER - 12 Kasım 2018, 19:15:10hocam,
bu devrenin çalışma mantığını şema üzerinden kısaca anlatma imkanınız armı?
İlgimi çeken tracking regülatör yapısı oldu. Smps + lineer regülatörden oluşuyor.
*istediğim bilgi bu yapıyı açıklamaya yardımcı olacak türde.  ;)
Daha önce bu tip güç kaynaklarını (şemalarını) incelemiştim. Smps olanları ben yapamam diye göz ardı edip çok çıkışlı sekonderlerin kontrol kartı ve rölelerle anahtarlanarak kullanılan modelleri yorumladım.
Senin PSU devresini yeni inceledim.
Eksiklerim olsa da çalışma mantığını anlatabilirim.
Daha sonra şemadan bölümlere ayırıp ayrıntıya girebiliriz.
220Vac girişi , sigorta , Y kondansatörleri emi filtresi , köprüdiyota kadar sorun yoktur.
Smps yapısı half bridge türünde.
İki blok kondansatör , iki mosfet , tek sargı , seri kondansatör ile primer güç devresi oluşuyor.
Sekonderde ise iki sargı var.
Fan besleme basit gibi dursa da pwm oranına (çıkış voltaş ve akımının artmasına) göre çalışıyor. Basit ve etkili.
Asıl güç çıkışı orta uçlu tam dalga doğrultmaç ve L C filtreden oluşuyor.
Bobin neden orta uca bağlı , açıklayamıyorum.
Bu bölüm ön regülatör (tracking reg.) çıkışı tl494 ile geribeslemeye dahil edilmiş. Yalnız 75N75 in giriş ve çıkışından bilgi alıyor. Toplar yükselteç gibi.
Çok uzadı galiba
1. bölümün sonu