Direk sinüs dalga ile mosfet sürülürmü?

Başlatan serkan, 05 Kasım 2018, 18:02:47

serkan

Yapmak istediğim 12v dc yi 220v ac çevirici.

50 hz osilatör yaptım .ilk ölçtüğümde frekans 50 hz ile 51 hz arasında sürekli değişiyordu. Bir gün çalıştı yeniden ölçtüğümde frekans'ta değişim olmadı.
Bu osilatörle mosfet sürebilirmiyim?
Teşekkürler.

elektronik

oda ısısı değişince frekansda kayma olur. sinüs dalgayı kare dalgaya çevirip mosfet sürmeniz daha doğru olacaktır. sinüs ile sürerseniz mosfet ısınır verimsiz çalışır.

Mr.Thinking

Mosfeti sürün sonuclari bizimlede paylasin isterseniz. Fakat cikistaki 100nf yi kaldirip 10R kullanarak deneyin bence.
ego=1/Knowledge

Zoroaster

En ucuzundan bir MCU ile isi kotarmaya bak. (RC osilatorlerin frekansi sicakliga bagimlidir.)

MOSu sinusel sinyal ile sureceksen MOS lineer bolgede cok oyalanir ve guc kaybi cok fazla olur.

Ille de surecegim dersen sinus sinyali once dortgen dalgaya cevirmen gerekiyor.
Seytan deliginden kacti.

serkan

Cevap yazan herkese teşekkürler önerilerinizi değerlendireceğim.
Amacım sinus ile bu işin olup olmadığını denemek.Şimdilik mosfetlerde ısınma yok buz gibi duruyorlar fakat mosfetleri besleyen trafonun köprü diyotları aşırı ısınıyor onun için fan koydum biraz faydası oldu ama yinede çok ısınıyor burada ne kullanmam gerekli?
Mosfetlerin bağlı olduğu trafo 400 yada 500 watlık tam bilmiyorum Mosfetleri besleyen trafo  13 volt 10 amper ve çalıştığında 7 volta düşüyor köprü diyotlar aşırı ısınıyor.osilator kısmı ayrı kaynaktan besleniyor.

elektronik

mosfet ısınmıyor demişsiniz 2x110a mosfet, nekadar yük binmiş? boşta veya yük çok düşükse ısınmaması normal bu mosfetlerin böyle sürülmesinin doğru olduğunu göstermez. yüke binince ısınacaktır.

ısınan köprü diyot kaç A? çok düşük amperli bir diyot ise ısınması normal.

resimde yazdığınız kondansatör olmadan 150hz meselesi. orda okuduğunuz değer harmoniktir.

serkan

Hocam sünisle sürme sorunlu mosları isıtamadı fakat köprü diyodları aşırı ısıttı köprüdeki diyod değeri 30amp.
Başka bir devre kurdum. KA7500b (tl494 le aynı)ile deneme yaptım.
50 hzlik demir trafo kullandığımda hiçbir sorun yok.100 watlık lambayı 20 dakika kadar çalıştırdım mosfetlerde en ufak ısınma yok.
aynı devreyi ERL35 nüve ile çalıştırdiğımda mosfetler bayağı ısınıyor.10khz den 100khz'e kadar ayrı ayrı bobin değerlerini çalışılan frekansa ayarlayarak denedim mosların fazla ısınmasını engelleyemedim.pirimer sargılarının değerini kontrol edip öyle çalıştırıyorum her iki tarafta aynı değerde.şemayı aynen uyguladım sorun ne olabilir?

Yuunus

mosfetler uzun sure iletimde kaldigindan isiniyordur, tabiki demir nuve ile ferit nuve sargilari arasindada daglar kadar fark var.enduktanslari bi kontrol et.

z

MOSlari sinusel sinyalle surdugunuzde isinacaklarini soylemistik. Anahtarlama kaybi frekans ile artacagi icin 50Hz isinma hissetmeyip Khz bandia ciktiginizda isinmanin hissedilmesi cok normal. Bunu engellemenin tek yolu moslari doyum ve kesimde calistirmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

serkan

@digiman KA7500b ile sürüyorum.sünisle sürmeyi bıraktım o denemek içindi.

ERL35'e göre 50 khz de pirimerler 5,6 tur.seconder 68 tur 220 volt için .
pirimer ve seconder tel kalınlığı 1mm,tek tel.
pirimer sargı resimdeki gibi.
RV2 ile nüveyi 50khz nin 2 yada 3khz altında yada 50khz nin 2 yada 3khz  üstünde ayarlayıp  sekonderden en yüksek volt aldığım noktada bırakıyorum.@Z hocam moslari doyum ve kesimde calistirmak nasıl olur tam anlamadım?

z

Bu ciple paralel iki mosu guzel suremeyebilirsin. (Doyuma sokamayabilirsin)

Gate geriliminin dalga seklini gormek lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serkan

Anladım Hocam  babadan kalma eski hameg HM307 bozuldu. yeni sipariş ettim gelince bakarız.Teşekkürler.

Yuunus

@serkan pwm duty biraz dusuk tut istersen, o yuzden fazla akim cekiyor olabilirsin.

serkan

@digiman VR1 ile lambayı en iyi parlatacak şekilde ayarlıyorum.potu ayarlayarak sekonderdeki gerilimi azaltıp çoğaltabiliyorum.
ERL35'şi yeniden sardım iki taraftada 1mm tekli tel vardı ,onun yerine pirimerde 0,40mm lik 3 adet (1.2mm)kullandım .şimdi ısı yarı yarıya azaldı.
Birazdan trafoyu söküp pirimeri 6 adet 0.20 telle deneyeceğim.