Çok çok hassas kuvvet sensörü ne olabilir?

Başlatan Mucit23, 13 Kasım 2018, 12:43:45

Mucit23

Max 100gr gibi kuvvetleri çok hassas bir şekilde algılayabileceğim bir sensör arıyorum. lineer baskıyı algılayacağım. Bildiğim kadarıyla bu skalada loadcell benzeri bir yapı yok. Ne önerirsiniz?

e-zeki

O skalada kullanabileceğiniz bir çok load cell var. piyasayı araştırın. onlar işinizi görmezse piezo sensörlere bakabilirsiniz.

erkantr67

13 Kasım 2018, 14:01:30 #2 Son düzenlenme: 13 Kasım 2018, 14:04:19 erkantr67
Flex bend sensör aklıma geldi loadcell'den pahallı olmasından mütevellit.

Bunun dışında 500 gramlık loadcell'den de güzel sonuçlar alırsınız diye düşünüyorum. 50kg loadcell ile 6-7 gram duyarlılıkta ölçüm deneyimim var.

Mucit23

Bu sensörü şöyle bir uygulamada kullanacağım. Bir enjektör düşünün hastaya iğne yapılıyor. Bu iğne yapılırken iğne ucunun deriye girerken ne kadarlık bir baskı uygulandığı ölçülecek. Böyle bir uygulama için lineer bir baskı uygulayabileceğim bir mekanizma dyapmayı düşünüyorum. Ne kadar sağlıklı sonuçlar alınır emin değilim. Ama deneysel bir çalışma olacak. Piezo sensörleri duydum. Hatta kuyumcuların kullandığı tartılar bu tip sensörler kullanıyormuş. Bunlar hakkında bilgisi olan var mı?

ozi486

Sevgili arkadaşım . Sağlık sebepleri ile oldukça sık  bir şekilde kan veriyorum ve her gün iki defa kendime iğne yapıyorum. Kendime yaptığım iğneyi batarken hissetmiyorum bile. Diğerleride oldukça keskin uçlu iğneler. Uygulanan kuvvetin  gramlar mertebesinde olduğunu düşünüyorum.Bu nedenle 100 gr çok fazla gibi. Kolay gelsin , iyi çalışmalar dilerim.

fide

13 Kasım 2018, 18:47:56 #5 Son düzenlenme: 13 Kasım 2018, 18:49:32 fide
Sensör arayışına başka bir açıdan bakarsak,
Şırıngaya uyguladığın basıncı içinde hava olan küçük bir balona aktarabililirsen, Şırıngaya uyguladığın basınçla orantılı  olarak balondaki havanın basıncı değişecektir. Balonun ucuna barometre takıp (doğrudan boruya montajlı elektronik barometreler var) burdan okuyabilirsin. Aşağıda bir tipi var.

Direnc.net'te var
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

e-zeki

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Kasım 2018, 15:00:59Bu sensörü şöyle bir uygulamada kullanacağım. Bir enjektör düşünün hastaya iğne yapılıyor. Bu iğne yapılırken iğne ucunun deriye girerken ne kadarlık bir baskı uygulandığı ölçülecek. Böyle bir uygulama için lineer bir baskı uygulayabileceğim bir mekanizma dyapmayı düşünüyorum. Ne kadar sağlıklı sonuçlar alınır emin değilim. Ama deneysel bir çalışma olacak. Piezo sensörleri duydum. Hatta kuyumcuların kullandığı tartılar bu tip sensörler kullanıyormuş. Bunlar hakkında bilgisi olan var mı?

hocam bu sensörler kuyumcu terazilerinde laboratuvar terazilerinde kullanılıyor fakat o terazilerde ayrıca harici 24/32 bit sps si çok yüksek adc entegreleri de kullanılıyor. hassas ölçüm için öncelikle sizin yüksek çözünürlüklü bir ADC entegresine ihtiyacınız var.

Mucit23

Teşekkürler. Hava torbası aslında ilk başta aklıma gelen yöntem. En sağlıklı ölçümde o şekilde yapılır diye düşünüyorum. Çünkü çok çok hassas basınç sensörleri var. Tansiyon aletlerindeki nabız ölçümü de bu şekilde yapılıyor diye biliyorum.