24 GHZ sensörün kullanımı.

Başlatan zuzunin, 13 Kasım 2018, 13:13:09

zuzunin

Herkese iyi çalışmalar. Fotoğraftaki radarın çıkış sinyalini işlemsel yükselteç ile belirli bir oranda yükseltip mikrodenetleyicinin analog dijital çeviricisini  kullanarak  bir değer elde etmek istiyorum.

Elde ettiğim değerler doğrultusunda mikrodenetleyiciye  bazı işlemler yaptırmak istiyorum.

İşlemsel yükselteç olarak LM358'i, mikrodenetleyici olarak ise 16F628A'yı kullanmayı düşünüyorum.

Sizce başarılı olur muyum? Bu sensörü  kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Piyasadaki bazı otomatik kapı radarları ve el sensörlerinde bu sensör kullanılıyor. Yapılan devreyi incelediğim ise LM358 ve 8 bacaklı Atmel mikrodenetleyicisi kullanılmış.

z

Radar sensorun etki alani icinde bir hareket oldugunda sensorun cikis sinyalinde bir dalgalanma olur. Bu opamp ile yukseltilir. Ardindan bu sinyalden akilli algoritmalarla alarm sinyali uretilir.

Akilli derken yanlis alarm vermemek adina sensor sinyalinin her oynayisinda hurra alarmi aktive et degil de dalgalanmanin suresi tekrarlamasi gibi durumlara odaklanip alarm durumu olup olmadigina karar vermek gerekiyor.

Sectigin malzemelerde sorun yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Direnc.net te daha kullanışlı olanlarıda mevcut bir bak istersen

fide

Özellikle çalışan bir radarın çıkışını osiloskop ile ölç. Hangi noktada tetik verdiğini daha rahat anlarsın. @z dediği gibi anlık çıkış değişimi değil bunun yoğunluğu önemli.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ferdem

Bu tip sensörler sürekli dalga gönderir(sizdeki 24 GHz), hedeften yansıyan sinyali gönderdiği sinyalle çarpar, çarpım çıkışını filtreden geçirir ve IF çıkış olarak verir.
Hareketsiz bir hedef olduğunda IF çıkışta anlamlı bir işaret gözlemek zor, hareket olduğunda yansıyan sinyalin frekansı değiştiğinden(Doppler olayı) çarpım sonucunda frekans değişimine göre 100 Hz-2 kHz modüleli darbeler gözlenir. Ses kartı kullanarak bu darbeleri gözleyebilirsiniz, soundcard scope tarzı programlar yardımcı olur.

Bir ara foruma resim yüklemiştim, resim silinmiş, mesaj:
https://www.picproje.org/index.php/topic,56948.msg438507.html#msg438507

zuzunin

Çıkış sinyalini inceledim ve videoya çektim. Mili volt seviyesinde bir çıkış sinyali üretiyor. Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.

magnetron

hocam çıkış sinyalin
envelopu alınsa ve değerlendirilse
olmaz mı ?

erkan614

resimdeki opamplı devredin ilk iki opamp kısmını kullan 7 nolu çıkışı işlemciye gir

bulut_01

R1 direncinden dolayı bu devre düzgün çalışmaz cünkü akım yetersiz gelir.
YENİLMEZ..