görüntü işleme

Başlatan Jamesbond79, 13 Kasım 2018, 14:00:59

Jamesbond79

görüntü işleme ile ilgili çalışmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?
kamera ve lens lazım hesaplı renk ayırma yapmak istiyorum. Birde konuyla ilgili kitap ve program varsa katkıda bulunabilecek şimdiden tşk ederim.

fide

Genelde bu işe başlayanlar raspberry pi 3b +opencv ve raspberry kamera ile başlıyor. Opencv + python ile başlayabilirsiniz.

Pi opencv ile ilgili nette birçok kaynak var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

neo

Yeni başlıyorsanız Matlab'ı tavsiye edebilirim. Burada da baştan sona Matlab'da görüntü işleme nasıl yapılır anlatılıyor: https://www.mathworks.com/help/images/getting-started-with-image-processing-toolbox.html

Bunun dışında phyton'ın kütüphanelerine ya da opencv'ye bakabilirsiniz.
Have you ever questioned the nature of your reality?

qeek

Hocam ben matlabı çok tavsiye etmiyorum tabi amacın denemek değilse. Çünkü ben öyle başladım ve sonra bir daha oturup öğrenmek zorunda kaldım. Direk olarak python + opencv yada c++ + opencv şeklinde başla diye tavsiye ederim

Jamesbond79

cevaplar için tşk ederim ama şöyle kaliteli ama ucuz bir görüntü işleme kamerası yazan henüz olmadı. opencv düşünüyorum fakat c mi pyhton mu karar vermedim. Birde bu işler için hızlı işlem gücüne sahip bir mini bilgisayar tavsiyesi rassbery pi dışında işletim sistemi windows mu? linux mu kafam karışık yardımcı olursanız sevinirim..

qeek

Benim şu ana kadar aldığım en iyi verim pi + opencv + cpp. Kamera olarak omronun kameralarını kullandım. Gerçekten iyi ama biraz tuzlu gelebilir özellikle deneme yapacaksanız. Kameradan önce oturup algoritmaları çalışsan senin iyin daha iyi olur diye düşünüyorum.

muuzoo

Neden raspberry pi tavsiye ediliyor anlayamadım. Görüntü işleme işine ile pekala webcam ve normal bir bilgisayar ile de başlayabilirsiniz. Ve hatta hatta kamera bile lazım değil temel şeyler için video görüntüsü ya da fotoğraf üzerinde de işlem yapılabilir.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Firzen

@muuzoo  Çok basit hocam. Örneğin gerçek zamanlı bir sistem kuracaksınız ve I/O pinleri ile de motor/sensor vs yönetimi yapacaksınız. Sizce Raspi + RaspiCam mi daha ucuz maliyetli yoksa PC + Webcam mi daha az maliyetli olur. Buradaki PC elinizdeki değil projede hazır kullanılacak birşey.

İkinci etmense Linux. OpenCV çalışmaların çoğu Linux ortamında yapılır. Normal bilgisayara kursun derseniz de evet mantıklı ama neden kendi bilgisayarıma ikinci bir işletim sistemi kurarak kendimi yorayım. Hem ağ sistemlerini hem linux hemde gömülü sistemleri tek bir kartla öğrenebilirim. Fiyatıda 300₺.

Aslına bakarsanız zaten raspinin amacı bu ekran + klavye + mouse gibi ekipmanlar olmaksızın uzak bağlantı sistemi ile küçük bir bilgisayarı yönetim.

Linuxa gerek yok derseniz de onunda sebebi belli aslında. Örneğin Windows ortamında Görüntü işleme yapacaksınız. HAAR CASCADE gibi. Aynı özellikte iki bilgisayarda aynı konu çalıştırın farklı computation time sonuçları verir. Çünkü arka planda windows çok fazla program çalıştırır ve senkron özelliği kaybeder. Linux ise (Linux Server Terminal) işletim sistemi çalıştıktan sonra sadece verilmesi gereken komutları bekleri. Bu yüzden zaten Sudo apt-get update apt-get upgrade komutları el ile giriliyor ve otomatik güncelleme yapmıyor.
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

muuzoo

Alıntı yapılan: Firzen - 15 Kasım 2018, 12:12:49@muuzoo  Çok basit hocam. Örneğin gerçek zamanlı bir sistem kuracaksınız ve I/O pinleri ile de motor/sensor vs yönetimi yapacaksınız. Sizce Raspi + RaspiCam mi daha ucuz maliyetli yoksa PC + Webcam mi daha az maliyetli olur. Buradaki PC elinizdeki değil projede hazır kullanılacak birşey.

İkinci etmense Linux. OpenCV çalışmaların çoğu Linux ortamında yapılır. Normal bilgisayara kursun derseniz de evet mantıklı ama neden kendi bilgisayarıma ikinci bir işletim sistemi kurarak kendimi yorayım. Hem ağ sistemlerini hem linux hemde gömülü sistemleri tek bir kartla öğrenebilirim. Fiyatıda 300₺.

Aslına bakarsanız zaten raspinin amacı bu ekran + klavye + mouse gibi ekipmanlar olmaksızın uzak bağlantı sistemi ile küçük bir bilgisayarı yönetim.

Linuxa gerek yok derseniz de onunda sebebi belli aslında. Örneğin Windows ortamında Görüntü işleme yapacaksınız. HAAR CASCADE gibi. Aynı özellikte iki bilgisayarda aynı konu çalıştırın farklı computation time sonuçları verir. Çünkü arka planda windows çok fazla program çalıştırır ve senkron özelliği kaybeder. Linux ise (Linux Server Terminal) işletim sistemi çalıştıktan sonra sadece verilmesi gereken komutları bekleri. Bu yüzden zaten Sudo apt-get update apt-get upgrade komutları el ile giriliyor ve otomatik güncelleme yapmıyor.

Hocam benim anladığım kadarıyla soru soran arkadaş görüntü işleme işine yeni başlayacak. Şu an gerçek zaman, sistem kontrolü gibi öncelikleri olduğunu sanmıyorum. En düşük maliyetle kitabı v.b. temin ederek çalışmak istiyor. O yüzden raspberry üzerinde opencv çalıştırmak gibi öneriler garip geliyor çünkü muhtemelen sahip olduğu bilgisayarın işlem gücü raspberry nin sağlayabileceğinden fazladır. OpenCV kütüphanesi olsun python olsun, Qt olsun win ortamında pek ala çalışan şeyler. O yüzden sadece kitap masrafı yaparak bile başlayabilir.

@Firzen yanlış anlaşılmasın kendim neredeyse son 10 yıldır sadece linux kullanan biriyim. Tüm kodlama işlerimi de bu ortamda hallederim. Sadece yeni başlayacak birine raspberry tavsiye etmek çok kafama yatmadı.

@Jamesbond79  İnternette tonla kaynak var ama kitap isterseniz şöyle bir kitap yayınlanmış:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/opencv-goruntu-isleme-ve-yapay-ogrenme/376463.html
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

SpeedyX

Konuyu açan arkadaş yanlış yerde soru sormuş. Burada tam anlamıyla görüntü işleme üzerine çalışan birkaç kişi yoktur bile.

Bu iş için kamera ve lens üreten markaların listesini şu linkte bulabilirsin:
https://www.mathworks.com/hardware-support.html?q=&fq=product:IA&page=1

Doğru ürünü kendin seçmelisin, çünkü her amaç için doğru ürün farklı olabilir.

Firzen

@muuzoo haklısınız hocam. Sadece fikir yürütmek için demiştim zaten söyledim de mesajda.

@SpeedyX Hocam vardır görüntü işleme ile uğraşan mutlaka :D Hakkımızı yemeyin :D

qeek

@muuzoo Hocam ben zaten bilgisayar kısmında yapıp sonra gömülü sisteme geçiş yapıyorum. Zaten genelde bu şekilde oluyor. İlk çalıştığından emin oluyoruz sonra gömülü sisteme geçiriyoruz. Ben arkadaşın direk gömülü sistemde çalışacağını varsayarak öyle bir öneride bulundum. ;D 

SpeedyX

Alıntı yapılan: Firzen - 15 Kasım 2018, 16:18:56@SpeedyX Hocam vardır görüntü işleme ile uğraşan mutlaka :D Hakkımızı yemeyin :D
Yüzlerce kişisiniz de benim mi haberim yok? :) Hak yemek değil bu, açılan konulardan kaçı görüntü işleme?

"Malzeme Bilgisi" altında kamera soruluyor, cevaplar RPI, OpenCV, C++, python, Linux, Windows :D Sonra hak yeme..

Firzen

Alıntı yapılan: SpeedyX - 15 Kasım 2018, 19:46:03Yüzlerce kişisiniz de benim mi haberim yok? :) Hak yemek değil bu, açılan konulardan kaçı görüntü işleme?

"Malzeme Bilgisi" altında kamera soruluyor, cevaplar RPI, OpenCV, C++, python, Linux, Windows :D Sonra hak yeme..

Hocam ona bakarsan Kontrol Sorusu oluyor SLAM'lar LIDAR'lar havada uçuşuyor ona taktın mı gider :D

Konuyu açan kişi yeni üye. Moderatörler mutlaka uygun yere konuyu taşıyacaklardır zaten :)

Açılan konulara bakarsan hala "PIC LED yakamadım" o yüzden böyle konular çıktı mı (Kontrol sinyal işleme görüntü işleme örüntü tanıma sistem tanıma vs...) hevesle yazıyorum :D

OptimusPrime

Maksat görüntü işleme öğrenmek ise bir kitap ve Matlab bence yeterli. Görüntü işlemeyi yaptım oldu şeklinde ogrenmek icinse opencv  ;D
Birseyler öğrendik hadi bunu tek kartta bilgisayar a tasiyalim dersek orası ayri bir sıkıntı.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||