Cnc için motor, sürücü?

Başlatan gevv, 13 Kasım 2018, 15:23:57

gevv

Merhaba,

cnc konusunda tecrübem yok sayılır pcb, ahşap  için ufak bir cnc yapmayı düşünüyorum bu malzemeleri işlemek için motor modeli, gücü ne olmalı 

kontrol ve sürücü için 2 ürün buldum

https://www.aliexpress.com/item/CNC-mach3-Router-4-Axis-Kit-TB6600-3-Axis-Stepper-Motor-Driver-Controller-kit-4-5A/32290961744.html?spm=2114.10010108.1000023.8.6b5148f8px83Zb

https://www.aliexpress.com/item/CNC-mach3-Router-4-Axis-Kit-TB6600-3-Axis-Stepper-Motor-Driver-Controller-kit-4-5A/32290961744.html?spm=2114.10010108.1000023.8.6b5148f8px83Zb

motor sürücü güçleri yüksek ama ileride makineyi büyütebilir, farklı işler yapılabilir diye düşündüm

usb olan kart daha kullanışlı ama lpt sisteme göre daha iyi, hassasmıdır bilmiyorum

öncelik pcb olduğu için ev yapımı cnc ne kadar hassas, verimli olur tecrübesi olan varmıdır?

muhendisbey

Mach 3 kart sadece mach 3 programı ile çalışır. Bu programı da satın almanız gerekir. Kapsamlı bir yazılım, 2014 te 500tl ye falan almıştık.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gevv

@muhendisbey lpt kartı mach3 dışında farklı program ile çalışmaz mı? 

birde popüler grbl  programı var genelde arduino lazer cnc için kullanılıyor  ardunio kartında minik motor sürücü modüller yerine yüksek güçlü DM542 modüller bağlanabiliyormu

Endorfin35+

Alıntı yapılan: gevv - 15 Kasım 2018, 19:39:47birde popüler grbl  programı var genelde arduino lazer cnc için kullanılıyor  ardunio kartında minik motor sürücü modüller yerine yüksek güçlü DM542 modüller bağlanabiliyormu

Hocam arduino ya minik sürücüler yerine büyük sürücülerde bağlayabilirsin. Hatta endüstriyel yüksek güclü Ac servo sürücüler bile bağlayabilirsin.

Hassasiyet konusuna çok takılmana gerek yok. Her şekilde kuracağın sistemin elektronik hassasiyeti ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır.

Motor gücü konusu biraz karışık hesaplamak gerekir. Fakat  ben olsam  nema23  2 amper civarı bipolar bir motor seçerdim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

FMY

eğer usb mach3 kullanırsanız yanında mach3 üde yolluyorlar. ama arduino ile yapmak da mantıklı ve rahat
Mekatronik

muhendisbey

Yanında mach 3 yollamıyorlar. Ben niye almak zorunda kaldım? Kürek bile bulamamıştım o zaman.

Lpt olursa linuxta bile çalıştıracak programlar mevcut hocam. Alternatifler de var. Arduino tabanlılarda orijinal ya da %100 klon kullanılmalı. Ch340 bağlantı kopma sorunu mevcut. Ayrıca arduino tabanlı sistemlerde interpolasyon çözünürlüğü düşük. Adamların kartlarında fpga ya da cpld kullanma sebebi yüksek çözünürlüklü interpolasyon ve paralel kontrol yapmak. Tabi ki bu fark oluşturur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.