Amplifikatör Dc kaçırması

Başlatan coco, 17 Kasım 2018, 19:31:49

coco

Selam

Elimde olan klasik transistörlü ev amplisinde Çalışırken sağ kanalında bazen çatırtı hışırtı sesleri geliyor ve hoparlör üzerindeki tweterlerin yanacak hissi veriyor hemen ampliyi kapatıyorum.
Ampli üzerine pre ve power ayıran switch var Power ayarına getirip denemelerimde bu arızanıyı ara yapıyor herzaman değil

Bu arıza Hoparlöre Dc kaçırma arıza olabileceğini düşünüyorum
Ara ara Dc kaçırma olayının nerden kaynakladığını nasıl anlarım daha doğrusu kondansöterleri değişmek gerekir yoksa driver transistörlerini mi?Transistörlerin üzerine dondurucu sprey sıkılsa arızayı çözmek adına bir zararı olurmu?

ipek

haşırtı cazırtı gibi sesler power katından pek gelmez bunlar preanfi ton kontrol katından gelir genelde,teknik beceriniz mevcutsa power katının girişini bulup sol tarafı sağ tarafa yer değiştirdiğinizde arıza hala sağ'da kalıyorsa power kartında idir,aksi durumda ön preanfi katında hata aramanız gerekir..

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

coco

Ampli temiz duruyor
Powerda dinleyincede yaptı yukarıda yazmıştım Sol kanaldada bir kez yaptı sonra hiç yapmadı

içine baktığımda protection için ayrı bir kart bulunmakta Ayrıyetten Rolede var

z

Hoparloru sok ve dumy load bagla. Girise sinyal jenaratorunden sinyal gir ve scopla tek tek sinyal aktarma noktalarina bak o zaman. (Ozellikle transistorler isindiktan sonra bak.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

coco

dumy load deyince direnç mi?Osilokopum yok Rf sinyal jen. var

coco

Dün akşam birşey daha fark ettim ampli ses kapalıyken bir süre sonra girişde sinyal yok olduğu halde protection devreye girip İçerideki roleyi tetikleyip bırakıyor

Sozuak

Yapmanız gereken çıkış katına dc voltmetre bağlayıp  sinyal girişini kısadevre etmek. Bu haldeyken  çalışır vaziyette bırakın. DC kaça (volt seviyesinde gerilim) olmamalı. Amplifikatör  dc kuplajlı ise simetrik besleme olmalı.  Bu halde iken şaseye göre pozitif kaçak olursa + besleme hattındaki tarataki güç devresi aksi halde negatif taraftaki güç devresine bakın. PCB de bulunan toz, kir, pasta artığı vs kaçağa sebep olabilir. Aynı şekilde dc kuplajlı ise giriş ön yükselteç katına da dc kaçak var mı bakın.

Çıtırtıları, çatlak lehimden de yapar.  Lehimleri tazelemenizi de öneririm.

Bazen besleme diyotlarındaki arızalar dahi  bu tip düzensizliklere sebep olabiliyor. Değerli bir kabin kullanıyorsanız çözene kadar bağlamayın yada tedbir amaçlı 2200uF gibi 2 adet uygun voltajda eşdeğer kondansatörü  eksileri yada artıları birbirine bağlayıp kalan uçları seri çıkışa götürerek koruma sağlarsınız (yada bipolar kondansatör bulursanız uygun değerde.)

M.Salim GÜLLÜCE

Bu tür sıkıntıları çoğu zaman Mercimek türü seramik kondansatörler yapıyor.
Geribesleme devresinde küçük değerli yada amfi giriş filitrelerinde küçük değerli mercimek kapasitörler warsa direnç gösteriyor olabilir. Ama yerinden sökmeden anlayamazsın. Teker teker söküp bakacaksın.
Tamircilik yaptığım zamanlarda Başıma çok gelmişti