Pcb Lehim kremi vb artıkları temizlemek için öneri istiyorum.

Başlatan fide, 18 Kasım 2018, 11:08:26

fide

Merhaba.
Montajını yaptığım pcbleri montaj sonrası kirlerden temizlemek için öneri istiyorum.

Pcbleri saf alkol (kolonyada kullanılan tipi) ile temizledim kirler gitti ama kuruduktan sonra kireç kalıntısı benzeri hoş olmayan kalıntılar kaldı.

DUE-CI kullandım ama aynı kirec benzeri kalıntılar hala kalıyor.

Selülozik tiner denedim. Temizlendi ama kart yüzeyi yapış yapış hissi veren bir tabaka kaldı.

Benzini denedim sonuç aynı.

Balata temizleme spreyini denemedim. Bulabilirsem onu da deneyeceğim ama özellikle seri üretimden sonra kartları cam gibi tertemiz çıkaracak bir ürün arıyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

RaMu

İzopropil alkol kullanılıyor genelde,
evlerdeki temizlik malzemelerinin içindede sıkça var anlaşılan.

Balata spreyini boşuna deneme,
WD40 tarzı bir şey ise
biri kartı onunla temizleyip getirmişti,
üzeri yapış yapış olmuştu kartın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

kudretuzuner

Merhaba,
Alkolle iyice temizlediğiniz kartı içinde %10luk toz reçine eritilmiş alkol solusyonu ile kaplayınız.Kuruduktan sonra hem parlak olacak hem de dış ortamlardan koruyacağı gibi son derece izolatör vazifesi de görecektir.(kalın tabaka olmamasına dikkat ediniz)
Amatör

hwdesigner

Çok ağır bir pasta kalıntısı ise teneke kutularda bulunan tiner ile temizledikten sonra alkol ile de tineri temizlerseniz tertemiz çıkar. Daha detaylı bir temizlik önerisi ise bulaşık deterjanı ve sonrasında hava üfleyici ile suyu tamamen arındırmak. Bu da önerilmeyen son yöntem. tiner ile çalışırsanız mutlaka eldiven kullanın.

Kabil ATICI

Tiner ile temizlediğini belirtmişsin ama, tipini belirtmemişsin. Selülozik tiner daha iyi sonuç veriyor. Elbette, selülozik tiner adı altında piyasada patateslerde var.

Ne yazık ki, tinerin insan üzerinde kullanımı nedeniyle tinerlerde bazı yapısal değişikler yapıldı. Çünkü zaman zaman piyasadan aldığımız selülozik tinerlerde de istenen sonucu veremiyor.

Doğrudan marka ismi veremiyorum.

PCB'leri 1 dk kadar tiner içinde bekletip sonra yıkamak daha iyi sonuç veriyor. Böylece flux artıklarının tamamının temizlenmesini sağlıyor.

Belirli aralıklarla tineri değiştirmek gerekiyor. Çünkü çözünen flux tiner içinde toplanıyor.
ambar7

ilyas KAYA

Pc 33 flux kullanıyorum tiner yada diğer kimyasallar oksit yapıyor

Okan AKÇA

Tinerle temizledikten sonra başka bir fırca ile yeniden temiz Tinerle temizledikten sonra iz leke kalmıyor.

coco

Ben karta tineri döktükten sonra kartın üzerine ince beyaz bir bez örtüyorum dış fırçasıyla bezin üzerinden kartı fırçalıyorum

yılmaz_34

ben selülozik tiner kullanıyorum temiz bi diş fırçasıyla fırçalıyorum 1-2 ssat sonra kalıntı felan kalmıyor  gayet temiz oluyor..
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

Ersin

Selülozik tiner.2-3 Numara fırçayı 1-1.5cm kalacak şekilde keseceksin yani sert olacak,doğal kıl olacak, recineli yerleri o şekilde kaldıracaksın daha sonra tuvalet kağıdı (kağıt havlu değil) yemeğe ekmek bandırır gibi sileceksin.

cann

profesyonel seri imalatcılar nasıl yapıyor acaba? tek tek fırçalayıp kuruladıklarını sanmıyorum

certy

TA1USS

overlok

Ben bir amatör olarak, kırmızı renkli aseton kullanıyorum. Bana göre güzel sonuç veriyor.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

cevat1

Alıntı yapılan: Ersin - 18 Kasım 2018, 21:09:14Selülozik tiner.2-3 Numara fırçayı 1-1.5cm kalacak şekilde keseceksin yani sert olacak,doğal kıl olacak, recineli yerleri o şekilde kaldıracaksın daha sonra tuvalet kağıdı (kağıt havlu değil) yemeğe ekmek bandırır gibi sileceksin.

Yıllardır kullandığım yöntem... Selülozik tiner, (kağıt havlu,peçete, kağıt mendil, tuvalet kağıdı vs.vs...)