BQ4050 Battery IC kullanımı

Başlatan F493, 19 Kasım 2018, 17:40:00

F493

Selam,

18650 pillerini kullanarak resimdeki bağlantıyı oluşturmak istiyorum. BQ4050 ile 4 kanal hücresel şarj yapmak mümkün. Fakat benim yapıda bir kanala 3 pil(paralel) düşüyor.  Bu konuda tecrübe ve önerileriniz varsa paylaşabilir misiniz?

Esen kalın.

F.T

Hazır modüllerdede bu tip şarj mantığı kullanılıyor.Paralel olmasında sıkıntı yok.Sadece şarj süresi kapasiteye oranla artar.Neticede kapasitende artıyor.Şarj akımını korumanıda ona göre kurgulamalısın.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F493

Alıntı yapılan: F.T - 19 Kasım 2018, 23:25:22Hazır modüllerdede bu tip şarj mantığı kullanılıyor.Paralel olmasında sıkıntı yok.Sadece şarj süresi kapasiteye oranla artar.Neticede kapasitende artıyor.Şarj akımını korumanıda ona göre kurgulamalısın.

Hocam, Şarj kısmı iki bloktan oluşacak anladığım kadarıyla.

AC Adaptör --------> BQ24600(charger) -------> BQ76920(monitoring, protection, cell balancing)

BQ76920 çipi aynı zamanda I2C üzerinden pillierin ömrünü kapasite olarak ta veriyor. Ayrıca güvenlik seviyesi oldukça yüksek.

BQ24600 ise 20A'e ve 25V'a kadar ayarlanabilir şarj kaynağı sağlıyor. Onunda kendi içinde korumaları mevcut.

Bu konuda çin malı çiplerde var, notebooklar da batarya şarjı için kullanılan fakat TI daha güvenilir olur diye düşündüm.

Başka önerileriniz veya yorumlarınız nedir?

Esen kalın.