MC33035 Hakkında küçük bir soru

Başlatan Mucit23, 23 Kasım 2018, 02:01:41

Mucit23

Selamlar

Şu BLDC kontrol enteğresini inceliyordum. Dikkatimi çekti Motora PWM sadece LowSide Mosfetlere uygulanıyor. High Side Çıkışlar ON-OFF çalışıyor. PWM yok. Örnek uygulamalara baktığımda Üs kanalda P tipi mos kullanılırken alt kanalda N Tipi Mos Kullanılmış.

Enteğrenin iç yapısı ve örnek uygulama resimdeki gibi.Birkaç Sorum olacak.

Güç devresinde Bütün Mosfetleri N kanal kullanmak için neler yapılabilir. Üst Kanal moslara PWM uygulanmadığı için boostrap sürücüler kullanılamaz. Aklıma gelmişken böyle bir sürücüde Alt kanal Mosları Üst kanal gibi, Üst kanal mosları alt kanal gibi kullansak ne olur? Yani köprünün tam ters çevrildiğini düşünün. O zaman Boostrap sürücü kullanılabilir. Bütün Moslar N kanal olabilir.

Devreyi uygulayacağımdan değil. Bu entegre zaten baya eski birşey. Daha iyilerini mikroişlemci ile yaparım ama genel kültür olsun. 

ipek

2000 yılında Motorola ONsemi'ye devredilirken ,bir hafta evvel verdiğim siparişe bonus bir sürü saçma sapan entegre hediye gelmişti,biri bu IC çıkmıştı,uygulamasında AC 3 Phase motor kontrol devresi vardı Clock olarak LM555 vardı,MOS'ların hepsi N CH idi.motorun neresine hangi açıya Hall Effect'leri yerleştirme tecrübem olmadığı için,Elektrik mühendisi bir dostuma sormuştum ,oda doğru komütasyonu bulana kadar,3 sargıyada seri 40W flemanlı lamba tak,lambalar tamamen sönünce vidaları sağlamca sık uyarısında bulunmuştu,eğer komütasyon disiplinine uymazsak çalsın sazlar,patlasın Mos'lar korkusu vardı.ben bununla büyük bir salyangoz fan'ı sürmüştüm,acemilik işte bununla beraber,potansiyometre kontrollü ORG icat etmiştim,devri değiştirdiğimde müzik kurallarındaki tüm ana notaları duyabiliyordum,ful devirde süper çalışıyordu.


Mucit23

Alıntı yapılan: ipek - 23 Kasım 2018, 16:12:332000 yılında Motorola ONsemi'ye devredilirken ,bir hafta evvel verdiğim siparişe bonus bir sürü saçma sapan entegre hediye gelmişti,biri bu IC çıkmıştı,uygulamasında AC 3 Phase motor kontrol devresi vardı Clock olarak LM555 vardı,MOS'ların hepsi N CH idi.motorun neresine hangi açıya Hall Effect'leri yerleştirme tecrübem olmadığı için,Elektrik mühendisi bir dostuma sormuştum ,oda doğru komütasyonu bulana kadar,3 sargıyada seri 40W flemanlı lamba tak,lambalar tamamen sönünce vidaları sağlamca sık uyarısında bulunmuştu,eğer komütasyon disiplinine uymazsak çalsın sazlar,patlasın Mos'lar korkusu vardı.ben bununla büyük bir salyangoz fan'ı sürmüştüm,acemilik işte bununla beraber,potansiyometre kontrollü ORG icat etmiştim,devri değiştirdiğimde müzik kurallarındaki tüm ana notaları duyabiliyordum,ful devirde süper çalışıyordu.

Siz 555 diyince benimde aklıma geldi. 555 ile %95 doluluk oranında pwm üretip bir CD4081 gibi bir Ve kapısı ile sinyaller modüle edilirse olur sanırım. Sonrasında standart boostrap sürücü ile Nmoslar anahtarlanacak. Eskiden sanırım böyle yapılıyordu.

a.zorba

555 +cd4040+ 27cxxx+ driver ile sürücü ler gördüğümü hatirliyorum.
İçinizdeki düşmanlık yakıp yıkmayı hoşgörüyorsa yerine koyacağınız sistemin özgürlük olacağını mı düşünüyorsunuz?

Mucit23

Bir soru daha,

Bu entegrenin çıkışlarını tam ters bir şekilde kullandığımızı düşünün. Yani HighSide çıkışlar LowSide olarak kullanılacak, LowSide Çıkışlar HighSide olarak kullanılacak. Bu durumda Akımlar tam tersi yönde akacak. Böyle bir uygulamada sizce motor döner mi  :) 

Mehmet Salim GÜLLÜCE

26 Kasım 2018, 15:10:16 #6 Son düzenlenme: 26 Kasım 2018, 15:11:31 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Kasım 2018, 13:34:54Bir soru daha,

Bu entegrenin çıkışlarını tam ters bir şekilde kullandığımızı düşünün. Yani HighSide çıkışlar LowSide olarak kullanılacak, LowSide Çıkışlar HighSide olarak kullanılacak. Bu durumda Akımlar tam tersi yönde akacak. Böyle bir uygulamada sizce motor döner mi  :) 

Eğer mos gate lere uygun bir polarma ile sürülürse tabiiki döner.
Üst moslarda on of kullanması doğaldır. PWM uygulmanlası gereken çıkışlar 2 (FAZ) tane olduğunda bir taneside HI da kalmak durumunda.
2 tanesi hi olduğu durumda ise sadece bir tanesine PWM uygulanır ki 2 fazın bir birine eşit olduğu noktadır.
Oysa öyle bir zaman dilimi çok kısa ve hemen değişmek zorunda.
Sebep fazlar arası (Nötrsüz) olmasıdır.

Ha diyosanki ben üstlere pwm altlara on of yaparım...
O da yapabilirsen çalışmaya engel değil.