İzolasyon trafosu

Başlatan sinus, 25 Kasım 2018, 22:38:03

sinus

Yalnızca usb gücüyle çalışan osiloskopum var. (Digilent analog discovery)

Bu cihaz laptop adaptörü bağlıyken çok gürültü alıyor. Skop görüntüsü gürültülü oluyor..

Bunun için izolasyon trafosu düşünüyorum. 60W laptop adaptörü bağlamak için kullanacağım.

1) 60W adaptör için 100VA trafo yeterli olur mu?

2) Toroid trafo mu EI trafo mu?

3) Başka bir cihazım daha var diyelim ki. Her cihaza ayrı izolasyon trafosu mu (100VA, 100VA)  yekpare büyük trafo mu (200VA) önerirsiniz?

4) Şu tip bir şebeke filtresi trafonun girişinde mi çıkışında mı kullanılmalı?

OG

Laptop adaptorunun üstünde 220V için çektiği akım yazar, bendekine göz attım 1,5A diyor, bana absurb geldi çünkü 330W yapıyor. Belki şarj anında bu değerleri en azından pik olarak çekiyor olabilir.
Bu durumda 100VA trafo yetmez.

Toroid yapı biraz daha verimlidir, ebat biraz daha küçüktür ancak şart da değildir. Emsali olan EI trafolara gore daha da pahalıdır.

Başka cihaz, aynı iş için birlikte çalışan bir cihaz ise TEK izolasyon trafosu.

Şebeke filtresi şebeke tarafında (şebeke ile trafo arasında) kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OptimusPrime

@OG
1.5A normal ama 330W olmuyor. Darbe bosluk oranida var isin icinde.  ;)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

sinus

Bende de aynı yazıyor. 100v içinmiş 1.5A

http://www.deltaww.com/Products/CategoryListT1.aspx?CID=0201&PID=346&hl=en-US&Name=ADP-65JH+BB

150w peak oluyor yinede..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: OG - 25 Kasım 2018, 23:09:09Laptop adaptorunun üstünde 220V için çektiği akım yazar, bendekine göz attım 1,5A diyor, bana absurb geldi çünkü 330W yapıyor. Belki şarj anında bu değerleri en azından pik olarak çekiyor olabilir.
Bu durumda 100VA trafo yetmez.

Toroid yapı biraz daha verimlidir, ebat biraz daha küçüktür ancak şart da değildir. Emsali olan EI trafolara gore daha da pahalıdır.

Başka cihaz, aynı iş için birlikte çalışan bir cihaz ise TEK izolasyon trafosu.

Şebeke filtresi şebeke tarafında (şebeke ile trafo arasında) kullanılır.
Alıntı yapılan: OptimusPrime - 26 Kasım 2018, 00:25:02@OG
1.5A normal ama 330W olmuyor. Darbe bosluk oranida var isin icinde.  ;)

Aslında 1.5 A DC kapasitörleri Şarj için gereken max. akımdır. Continuous değildir. Güç ile alakalıda değildir.

sinus

Ölçüm yaptım.

Adaptör yükte 300mA, boşta 100mA çekiyor kabaca.

300mV ripple varmış adaptörde :o Bunu önlemenin bir yolu olabilir mi? Adaptörü parçalamadan.

Bu kadar ripple hem batarya ömrünün kısalmasına hemde fazlaca ısıya neden olmuyor mu?

İzolasyon trafosuda olacak elbette. Aklıma kapasitör bloğu yapmak geldi 19V çıkışına.

OptimusPrime

@Mehmet Salim GÜLLÜCE
Adaptorun uzerinde cikis olarak 19V 1.5A yazsa bile. 1.5A surekli veremez diyorsun yani. Dogrumu anliyorum?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ankyra

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 26 Kasım 2018, 20:34:23@Mehmet Salim GÜLLÜCE
Adaptorun uzerinde cikis olarak 19V 1.5A yazsa bile. 1.5A surekli veremez diyorsun yani. Dogrumu anliyorum?

Sanırım şebekeden sürekli 1.5 amper çekmez demek istemiş. (Bana noluyorsa🙂)

AXI

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

AXI

bu resmi çektğim anda leptop bataryası dolu ve bilgisayarı aktif olarak kullandığım bir andı.

sinus

Alıntı yapılan: Bahri Bilir - 26 Kasım 2018, 22:54:19bu resmi çektğim anda leptop bataryası dolu ve bilgisayarı aktif olarak kullandığım bir andı.

Kullandığınız cihaz nedir?

marka/model?

AXI

wattmetreyi soruyorsan aliexpress ten aldığım markasız bir ürün

power20

Laptop orijinal adaptörünü kurcalamak istemiyorsanız, başka bir adaptör alarak içini açın.

Şebeke tarafı ile çıkış tarafındaki şase arasında 10n civarında kondansatör bağlı oluyor. Bazılarında da yok. Önce yeni aldığınız adaptör ile deneme yapın. Belki  değişikliğe gerek kalmaz.
Bu kondansatörü sökerseniz tam izolasyon oluyor. Laptop sanki  pilden çalışıyormuş gibi sorunsuz çalışır.

x6 50i 0 60

HexfeT

Gürültünün kaynağı notebook adaptörünün kendisi ise izolasyon trafosu işe yaramayabilir. Bu durumda hantallığı sıkıntı olmazsa notebook için lineer bir adaptör kullanılabilir.

Gürültü kaynağı yakınlardaki bir prizde takılı, alakasız bir cihaz ya da adaptör de olabilir. Mesela hiçbir cihaz beslemese bile prize takılı ve açık olan online ups'imin anahtarlama gürültüsünü Rigol osiloskopumda görüyorum. Küçük genlikli sinyaller ölçümlerken sıkıntı oluyor.

kılıç'ın bahsettiği kapasitörü sökmek touchpad in sapıtmasına sebep olabilir.

sinus

Uygun değerlerde hazır lineer adaptör bulabilir miyim ki?

Dediğiniz gibi adaptör laptoba bağlı olmasa bile prizdeyken gürültü yapıyor. İlk  zamanlar olayı anlamadığım için sorunu devrelerde arıyordum.

1 TL'lik şarjmatiklerde touchpad sorununa benzer bir sorun oluyor. Telefonu bağlayınca dokunmatik sapıtıyor.