SG3525 Inverter Tasarımı

Başlatan Mucit23, 27 Kasım 2018, 14:11:09

z

Yahu ne yaptin. Gozumden kacmis. O diyodlarin orda ne isi var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

2000w lık başka bir inverter şemasında gördüm abi. Fakat o uygulamada seri düşük değerli birde direnç de vardı.

Şimdi düşününce mosfet iletimde iken primer de toplanan enerji mosfet kesime gittiği anda diyot üzerinde harcanacak.

Yarın söküp deneme yapacağım ama bu durumda mosfet ler arızalanmaz değilmi. Ben bu trafoları demir çekirdekli trafo gibi düşünüyorum.

z

Kesinlikle moslar arizalanir. Arizalanmadan calisacagi kisa donemde ise aynen dedigin gibi guc kaynagin kisadevreye gider.

Trafonun sarim yonlerini dikkate alarak yildiz koy. Ne dedigimi anlayacaksin.

O diyodlar orda oldumu MOS iletime gittiginde ortada trafo falan yok. Dogrudan  kisa devreyi anahtarliyorsun.
(Diyodun uclarina beslemeyi dayiyorsun)

MOSlari 2 x VBesleme den biraz daha yuksek sec. (x2.5 x3)

Illaki bir kac tane mos yakacaksin.  Scopla Vd gerilimindeki pikleri yakalamaya bak. Snubber isteyecektir. Sonucta 300V la besleyeceksin.

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 18 Aralık 2018, 23:06:44O diyodlar orda oldumu MOS iletime gittiginde ortada trafo falan yok. Dogrudan  kisa devreyi anahtarliyorsun.
(Diyodun uclarina beslemeyi dayiyorsun)

Sorunun sebebini hala anlayamadım abi. Sarımların hepsi aynı yönde.

Sürme devresi bu şekilde abi. Şemada IRF3205 yazıyor onlardan elimde az kalmıştı diye IRF1405 kullandım. Her ikiside 55V luk. Adım gibi eminim ki O diyodu ordan sökersem saniyeler içinde mosfetler delinecek. Fakat sizin dediğinize göre diyot oldumu da diyot üzerinde güç kaynağını kısa devre yapıyorum. Güç kaynağı kısa devre oluyorda nasıl oluyor anlamıyorum. Benim aklıma gelen bobinin doyuma gitmesi.

Bu arada VIN+ yaklaşık 28V DC

elektronik

Diyot yerine seri direnç kondansatör takmanız gerekiyor. Trafonun bir kanadını gnd ye çektiğinizde diğer tarafda ters gerilim oluşuyor buda diyot üzerinden kısadevre oluyor. diyodu oraya değil mosfede s-d arasına takmanız gerekiyor.

z

Soldaki anahtar kapaninca Trafonun soldaki primeri enerjilenir.
L1 ve L2 ayni karkasa ust uste sarilmis sargilar olduklarindan ve de yildizlar sekildeki gibi oldugundan, enerjilen L1 sargisi L2 sargisinda semadaki kirmizi polaritede voltaj endukler. Bu voltaj L1'e uygulanan gerilimle bire bir ayni degerdedir.

Kirmizi polaritedeki voltaja bakarsan L2 ye bagli diyodu iletime gecirecek yondedir.

Dolayisi ile bu diyoda dogrudan besleme voltajini veriyorsun demektir. Haliyle sistem kisa devre olur.

O diyodlarla yapmak istedigin islemi MOSlarin paralelindeki kendi diyodlari yapacak zaten. Korkmana gerek yok.

Sadece trafonun kacak primer enduktansi yuksek ignecikler olusturacak. Onu da iki MOSun Drain uclari arasina baglayacagin seri RC ile minimize edersin.

Ben 220V sebekeden besleyecegini sanmistim.  28V ile beslenecekse hem daha iyi hem daha kotu.

Kacak enduktansari minimize etmen sart. Anahtarlayacagin akim az uz olmayacak.

Push pull yapiyi 28v ile beslersen MOSlar 2x28 = 56 Volta maruz kalacaklar. Bunun ustune bir de kacak enduktanslarin olusturacagi igneleri eklersen durum daha da vahimlesecek.

Bence en az 100V MOS kullan. Hatta arge asamasinda 200V kullan igne voltajlarin sondur. Kac volta indiysen onun biraz ustunde mos sec.

elektronik

Birde önemli bir hatırlatma. Beslemeniz 28v mosfetleriniz 55v. Eğer 28v ile besleyecekseniz daha yüksek voltajlı mosfet kullanmanız gerekioyor bu haliyle mosfetler bozulur.

Devreyi çalıştırdığınızda mosfetlerin D pinlerinde besleme voltajının iki katını görürsünüz yani 56v.

Besleme voltajı + diğer mosfetin trafoya indüklediği voltaj.

Mucit23

Mosfetleri STP60NF10 ile değiştirip deneme yapacağım. 100V 80A

asma

Merhaba

Yüksüz denemeleriniz için 1+1 mosfet yeterli olacaktır. Bir de pin 5-7 arası 47ohm yerine daha büyük dirençle denemeler yapıp daha sonra ilk haline dönebilirsiniz. (330 ohm ila 470 ohm gibi)

Kolay gelsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 18 Aralık 2018, 23:31:50Sorunun sebebini hala anlayamadım abi. Sarımların hepsi aynı yönde.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Sürme devresi bu şekilde abi. Şemada IRF3205 yazıyor onlardan elimde az kalmıştı diye IRF1405 kullandım. Her ikiside 55V luk. Adım gibi eminim ki O diyodu ordan sökersem saniyeler içinde mosfetler delinecek. Fakat sizin dediğinize göre diyot oldumu da diyot üzerinde güç kaynağını kısa devre yapıyorum. Güç kaynağı kısa devre oluyorda nasıl oluyor anlamıyorum. Benim aklıma gelen bobinin doyuma gitmesi.

Bu arada VIN+ yaklaşık 28V DC
Mucit Moslarda zaten ters gerilimi denetleyen diyotlar war.

Sadece yüksek gerilimden korumak için Snubber diyot direnç kondansatör üçlüsüne ihtiyacın war.
Kullandığın devreye uygun DRC hesapları yapmanda fayda war.

Mucit23

STP60NF10 bulamadım bende IRF3710(100V 57A) bulup taktım. Şuan diyotları da söktüm. Sadece moslar anahtarlama yapıyor.

Mosfetleri korumak için şimdilik Drain ile Source arasına 100V TVS diyot bağladım. Vds voltajı 100V'u aşarsa TVS ler mosların delinmesini önler diye düşündüm. Şimdi az önce deneme yaptım ama sorun aynen devam ediyor. Trafoyu mu yanlış sardım emin değilim. Primer İndüktansını ölçmem lazım. Henüz LCR Metrem gelmedi. Yarın gelecek.

Bu tür durumlarda sistemi nasıl test edebilirim? Neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışıyorum. İlk SMPS devrem olduğu için tecrübem hiç yok. Yardım ederseniz sevinirim.

sezgin05

Daha  önce bahsettiğim çalışan inverter proje resimleri belki fikir verir.

sezgin05

Devre küçük bir anahtara çalıştırılıp durduralabilir (Standby yazan yer.) Ayrıca trafoya sarılmış bağımsız bir bobin ile regülasyon sağlanıyor. Orta uçlu trafonun kenar sargıları mosfetlerin takılı olduğu soğutucuya bağlanıyor( izolatör takılmayacak. Orta uca ise besleme + sı bağlanacak. Eski bir UPS trafosu kullanıldı.

ipek

47uF/63V kondansatör polarma yanlış görünüyor,500Ω üzerindende olsa orada kısa ömürlü olur...

OG

Primere RC snubber bağlasanız iyi olur
SG3525 için alttaki şemayı uygulamıştım, ilk yapışta problemsiz çalışmıştı
MOSFET ve daha bir çok malzemeyi elimde olandan kullanmıştım, voltaj ve akımına riayet edilirse elinizde power switch için uygun ne varsa kullanabilirsiniz.
Burada 2 çift Mosfet sürüyor, arttırmanız gerekiyor ise atlamayın.
Trafo resimlerini ve bilgilerini fikir olsun diye paylaşıyorum. Kendinize göre düzenlemeniz gerek.
Aldığım sayfanın kopyası (yüklediğim yer 1 haftada siliyor)
https://we.tl/t-OskUTKfeGq

Şema

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.