11 Aralık 2018, 17:27:52

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


SG3525 Inverter Tasarımı

Başlatan Mucit23, 27 Kasım 2018, 17:11:09

OG

Alıntı yapılan: elektronik - 28 Kasım 2018, 01:37:28Tek trafo ile 1000watt alabilirsiniz ama sizi zorlayabilir. Tavsiyem 2 tane 500watt yapıp çıkışlarını birleştirmeniz. Piyasadaki invertörlerinin büyük kısmında 1000watt elde etmek için 4 adet 250wat'lık trafonun doğrultulmuş çıkışını birleştirerek elde ediliyor.
+1
Bölerseniz sağlıklı devre yapmış olursunuz. Benim de tavsiyem budur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Hocam SG3525 yükselteç kısmı için genel amaçlı bir kart çiziyorum. İlk Olarak ETD59 nüvesi ile bir test yapacağım. Ama şuan hesap kitap kısmındayım. İlk olarak yaptığım hesapların doğru çalıştığını göreyim istiyorum. Birkaç prototip yapacağım bu süreçte.

iboibo

@Mucit23 bu makina sürekli mi çalışacak yoksa kısa süre çalışıp duracak mı? eğer sürekli çalışacaksa bu alet, çok kalın telle sarman lazım ee tipi trafoya sarmak çok zor oluyor sığmıyor, tavsityem ring kullanman.

Mucit23

Evet Sürekli çalışacak. Tek kalın bir teli zaten sarmam çok zor. Ben tek bir kalın tel yerine daha ince kesitli tellerden paralel sararım diye düşündüm.

elektronik

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Aralık 2018, 19:55:12Evet Sürekli çalışacak. Tek kalın bir teli zaten sarmam çok zor. Ben tek bir kalın tel yerine daha ince kesitli tellerden paralel sararım diye düşündüm.

Frekans yükseldikçe akım telin dış yüzeyine doğru kayar. Yani telin dış katmanlarında ilerler telin iç kısmı atıl vaziyette kalır bu yüzden tek tel yerine çok sayıda ince teli parelel bağlamak daha doğru olur.
Hangi frekanslarda tellerin ne kalınlıkta olması gerektiğinin öğrenip buna göre tel kalınlıklarını seçmek gerekiyor.


Mucit23

Selamlar

Sarım sayısı Hesaplamak zor değilmiş. Burdaki arkadaş güzelce anlatmış.

http://tahmidmc.blogspot.com/2012/12/ferrite-transformer-turns-calculation.html

Benim anlamadığım spir sayısından ziyade tel kesitinin nasıl hesaplanacağı. Örnek veriyorum yapılan hesaplamalar sonucunda 3+3 Primer ve 19 Spir de Sekonder olarak çıkıyor. 1000W 28VDC için yaklaşk 35A den fazla primerden akım akacak. Buna göre kullanılacak olan tel kesiti ve paralel tel sayısı en optimal nasıl hesaplanır? Bunu öğrensem iyi olacak.

Diğer bir yandan EXcellentIT programı birçok hesabı yapıyor
İstediğim parametreler için giriş yaptığımda bana aşağıdaki gibi çıktı veriyor.


Mucit23

Ek olarak Ankarada ETD59 ETD54 gibi nüveleri ve İstediğim çapta emaye tel bulabileceğim bir yer varmıdır. Siparişle uğraşmayayım diyorum.

iboibo

O resimini verdiğin program telin kalınlığını da hesaplıyor, değerleri doğru vermemişsin.

En güzeli deneme yanılma tabi.Mucit23

@elektronik Elbette o parametreleri gördüm. Sıkıntı yok o parametrelere göre sarım yapacağım. Fakat nasıl hesaplanıyor onu sormuştum ben.