Bilmece Bulmaca Efektif Degeri Hesaplamaca

Başlatan z, 01 Aralık 2018, 04:35:29

z

1V genligindeki DC gerilimin efektif degeri 1v dur.

1V tepe degerinde genlige sahip sinusel gerilimin efektif degeri 1/kok2 vdur.

Eger 1V DC gerilim ile 1V AC (eff) gerilim kaynagi seri baglanirsa elde edilen gerilimin efektif degeri kac volt olur?

Tabiki neden boyle oldugunu da aciklamalisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DaRt

1,412 volt olması gerekli. Telefondan yazdığım icin sebebini yazamıyorum ancak basitçe (1+1,41*sin(w))^2 fonksiyonun 0-2π aralığında integralini alıp 2π ye böldükten sonra karekökünü alırsak doğru sonuca ulaşırız saniyorum. Ama olmayabilir de.

quarko

1VDC ile 1VAC_eff sinyaller seri bağlanırsa toplam sinyal 1VDC üzerinde salınan 1VAC_eff bir ac sinyal olur.

Rms hesabını da klasik rms formülü ile hesaplayabiliriz.

Ara işlemleri atlıyorum, Sonuç = sqrt(2)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Andromeda

..eğer dalga sıfırın üstüne çıkarsa rms yerine ortalama değere bakmalıyız..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Andromeda

..mesajı yazarken aklım başka bir konuya gitmiş.Rms değerede bakılabilir tabi.Böyle basit bir soruyu niye sordun ki?
Soruda bir cinlik mi var acaba :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Cinlik varmi siz bulacaksiniz..

1V efektif degere sahip DC kaynak ile 1V efektif degere sahip DC kaynak seri baglanirsa 2v eff degerinde voltaj elde edilir.

1V efektif degere sahip AC kaynak ile 1V efektif degere sahip AC kaynak faz farki olmaksizin seri baglanirsa 2v eff degerinde voltaj elde edilir.

Sorumuz su;

1V efektif degere sahip DC kaynak ile 1V efektif degere sahip AC kaynak seri baglanirsa efektif degeri kac volt olan voltaj elde edilir.

power20

1V efektif degere sahip DC kaynak ile 1V efektif degere sahip AC kaynak seri baglanirsa, efektif degeri 2V'dan düşük olan kaynak elde edilir.

yesilu

2v olur bence. 1v ofset verilmiş, kök2/-kök2 tepe değerlerinde sinüs olarak düşündüm, alternansların etkin değerlerini toplayınca kök2 ler sadeleşti, 2v kaldı.

Düzeltme: tepe değerlerde hata yaptım sanırım, ikisi de yarısı olacak, sonuç 1v olmalı.

buyruklu

formulden gidersek gayet açık bir şekil sonucun ((integrate (1+(2^(1/2))sin x)^2 dx from x=0 to 2*pi)/(2*pi) )^1/2 = 1.4142.. oldugunu göruyoruz. Mantıksız bir yan yok

z

devrecii

Bence değişen hiçbirşey olmaz yine 1volt olur dalga şeklini düşündüğümüzde

yesilu

ac kaynak negatif alternansta dc kaynağa ters seri bağlı gibi olur, pozitif alternansta sağladığı gerilimi nötürler.dc 1v umuz kalır sonuçta.

devrecii

Ben de öyle düşündüm ama diyot gibi değil yani polarlama tersine giderken de tepe noktasına ulaşana kadar akım geçmeye devam ediyor .

o zaman arttırıyorum ve 2 diyorum.

HexfeT

Hile yolu ile 1.23V sonucuna ulaştım.