tepe bulmaca

Başlatan muhittin_kaplan, 01 Aralık 2018, 22:02:18

muhittin_kaplan

Alıntı Yap@muhittin kaplan, amacin kisa yoldan para kazanmak mi?
aslında bir strateji oluşturmak.

z

Alıntı Yapyolda gidiyoruz ve bir yükseltiye çıktık(t), sonrasını görmüyoruz bilmiyoruz buranın tepe olduğunu nasıl anlayabiliriz ? sonraki değer(t+1), öncekinden(t) alçak ise tepe diyebilir miyiz ? (ya t+2 de daha yüksek bir nokta varsa)

Tepeye yaklasirken turev de sifira yaklasir. n ve n-1 degelerinden yararlanarak tepeye yaklasip yaklasmadigini anlarsin. Eger fark 0 ise burasi tepedir. n+1 ve n+2 yi bilmiyoruz orda da tepe olabilir. Onu n noktasini gectikten sonra anlayabilirsin.

Borsadaki hareketlilikleri izleyerek para kazanmaya calisan bir yazilim yapilabilir belki.
Ana Kural: Borsa tepe taklak inerken dahi satis yapma.

1000 TL ile baslar. Alim satim komisyonu K olmak uzere (1000-K) para ile ise koyulur ilk tepede Deger>1000-
2K ise hic dusunmeden satar. Tepe olusmadiysa fakat karda olsa bile bekler. Eger satis yaptik ve tepeden sonra hala artis varsa hemen alis yapar, inis varsa bekler, tirmanisi bekler ve tirmanisi gorur gormez alis yapar.

Fakat turev isleminin saglikli calismasi icin gurultu olmamasi lazim. Borsa degerlerini gosteren verilerin hic olmazsa 1 saatlik ortalamalar olmasi gerekebilir.

Ne dersin ise yarar mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

Borsalar nedensellik iliskilerinin cok zayif oldugu complex adaptive systemlere(CAS) bir ornektir. Bu tip sistemleri basit analizlerle anlamak mumkun degildir.

yatirimcilarin alacagi kararlar buyuk olcude rasyonel degildir ve irrasyonel ortamlarda sistemin davranisini kestirmek mumkun olmaz.

Tarihsel olarak bir kac ornek hakkinda bilgi almak isterseniz, nobel odulu kazanmis ekonomistlerinde icinde oldugu bir ekip tarafindan kurulan ve pazari modelliyerek baslangicta inanilmaz kar elde ederken pazarin adaptive ozelliginden dolayi neredeyse butun dunyadaki finansal sistemleri de cokertmek noktasina getiren ilk  ornek olan Long Term Capital LLC'nin hikayesine bakiniz.

Bununla birlikte borsalarin yukselis yada alcalis egiliminde oldugunu dusunerek (fark ederek) yapilabilecek kucuk ve sinirli islemlerle yada borsadaki fiyat dalgalanmalarindan (ripple) faydalanarak dusuk meblaglarda para kazanmak mumkundur. Bunlarida automated day/intraday/swing trading konularindaki kitaplari okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz, yada bu isi yaptigini iddia eden yazilimlari alip kullanabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 09 Aralık 2018, 04:22:33.......
Ana Kural: Borsa tepe taklak inerken dahi satis yapma.

1000 TL ile baslar. Alim satim komisyonu K olmak uzere (1000-K) para ile ise koyulur ilk tepede Deger>1000-
2K ise hic dusunmeden satar. Tepe olusmadiysa fakat karda olsa bile bekler. Eger satis yaptik ve tepeden sonra hala artis varsa hemen alis yapar, inis varsa bekler, tirmanisi bekler ve tirmanisi gorur gormez alis yapar.

Sadece cikislarda degil inislerdede shortlayarak ayni mantik ile para kazanilabilir. Yani yeteri buyuklukteki salinimlari fark ederek daha karisik bir yontemle hem cikarken hem duserken kucuk miktarlarda kar elde edilebilir. Tabii bu islemi borsada o sirada en cok islem hacmi olan hisselere dagitarak her birinden ayri ayri para kazanilabilir diye dusunuyorum. Onceden belirlenen kari elde eder etmez (yada kabul edilebilir zarari) o donemlik(gunluk) isleme son verilebilir ve kucuk kucukte olsa surekli kazanc elde edilebilir (borsada bir crash olmadigi muddetce yada borsadaki islem miktari cok dusuk olmadikca)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: z - 09 Aralık 2018, 04:22:33Ne dersin ise yarar mi?
Yaramaz hocam maalesef.

muhittin_kaplan

@mufitsozen Hocam LLC nin hikayesini biliyorum.Nasıl battığınıda.
Benim aradığım bir Altın Kase değil. Yani bir formulle işlemleri halledeyim değil.
Herhangi indikatör arayışımda yok. Yada geleceği tahmin etme (elliot vb)
Amacım Trendin başlangıcını (ki yukarıdaki attığım osilatör bunu genelde tespit edebiliyor) ve pozisyondan çıkacağım, çıkmam gereken yeri vermesi.
Geri kalan risk yönetimi, sermaye yönetimi. Burada da disiplin ve karakter devreye giriyor.

CaFFeiNe

aklıma PI filmi geldi

z

Bu is tutsaydi matematik profesorleri simdiye multimilyarder olurdu.

Ben hic zengin matematikci gormedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2018, 16:03:19Bu is tutsaydi matematik profesorleri simdiye multimilyarder olurdu.
Ben hic zengin matematikci gormedim.
Hocam istediğim "altın kase" değil. Bir formul vs aramıyorum.

Kendi derlemelerimden biraz bilgi vermek isterim (yanlışlarım olabilir.)

iki çeşit piyasa aktörü var,Yatırımcı ve Alım Satımcı.
1.Yatırımcı: genelde alır ve bekler.

2.AlımSatımcı (Trader) piyasadaki oynaklıktan yararlanmaya çalışır.
Trader da birkaç a ayrılır, Temel Analist ve Teknik Analistler.
a. Temel Analistler piyasanın temel verileriyle çalışırlar. Faiz,Bilanço,Enflasyon vb. Sonsuz sayıda bilgi içinden işe yarayanları bulmaya çalışır ve bir analiz yaparlar sonrasında tahmin yürütürler.
b. Teknik Analistlerde tüm temel verilerin fiyat içinde, dolayısıyla grafikte olduğunu ile sürerler.
Teknik analistler de birkaç a ayrılır
(i). Formasyonistler: grafiklerde formasyon ararlar. (üçgen, flama,bayrak vb) sonrasında tahmin yürütürler. (üçgen kırılırsa fiyat şuraya gider, destek çizgisinden döner)
(ii). Elliotistler: Zamanın ve olayların belli bir format içinde olduğunu kabul ederler (ElliotWave) ve Tahminlerde Bulunurlar
(iii). Trend Takipcileri: Basit yöntemlerle trendi bulup oradan devam ederler. Kullandıkları genelde Hareketli Ortalamalardır. Dip yada Tepe aramazlar zaten bulamazlar. Disiplin içindedirler. Tahmin yapmazlar.
(iv). priceAction..
(v). candleFormation..
...

Benim Amacım TrendTakibi için Kendime uygun bir Osilatör/Indikatör hazırlayabilmek.Çünki ben piyasanın kaotik olduğunu düşünüyorum,