SMPS adaptörden cızırtı geliyor

Başlatan erdemontas, 04 Aralık 2018, 10:25:13

erdemontas

Merhabalar bir kutunun içine koymak için aldığım smps adaptörlerden ince bir vınlama sesi geliyor. Adaptöre elektriği sigortalı bir power socket ile veriyorum ve sokette F8AL250V cam sigorta kullanıyorum . Adaptör raspberry pi'yi besliyor ve çekilen akım genelde max 2A oluyor. Başta 3A'lik bir sigorta kullanıyordum fakat sorunun sigortadan kaynaklanabileceğini düşünerek 8A'lik bir sigorta taktım ama hala devam ediyor. Bir fikri olan var mı? Bir de kablolar power sokete lehimlenmiş ve makaronlanmış durumda.

Edit: Adaptöre toprak bağlantısını da yaptım ve topraklı priz kullanıyorum.

Şimdiden teşekkürler

EmreKaya

Merhaba,

Ses, SMPS'in trafosundan geliyordur muhtemelen. Trafonun hava aralığı iyi ayarlanmamış gibi görünüyor. Sigorta ile ilgili bir durum söz konusu değil.

erdemontas

Bu şekilde kullanmamda bir sakınca var mıdır?

cevat1

erdemontas

Alıntı yapılan: EmreKaya - 04 Aralık 2018, 10:41:17Merhaba,

Ses, SMPS'in trafosundan geliyordur muhtemelen. Trafonun hava aralığı iyi ayarlanmamış gibi görünüyor. Sigorta ile ilgili bir durum söz konusu değil.

Alıntı yapılan: cevat1 - 04 Aralık 2018, 13:59:13Kullanabilirsiniz

Kullandığım kablolardan dolayı olabilir mi?
10 Adet alınmıştı bu adaptörlerden hepsinden ses gelmesi benim sistemimi sorgulamama sebep oldu.

elektronik

Trafodan ses geliyordur, çalışırken trafoya baskı uygulayın ses kesiliyorsa sıcak silikon dökün.

Analog

Ses trafodan. SMPS kaç volt kaç amper? Bazı durumlarda (yeterince güç çekemediği zamanlarda) da trafodan ses gelir.

erdemontas

Alıntı yapılan: Analog - 12 Aralık 2018, 01:34:08Ses trafodan. SMPS kaç volt kaç amper? Bazı durumlarda (yeterince güç çekemediği zamanlarda) da trafodan ses gelir.

Marka vermekte sakınca görmüyorum Yıldırım Elektroniğin bir ürünü, 5V 10A . Sadece bir Raspberry pi ve 3 adet led çalışıyor trafoya bağlı olarak. Yük olmadığı durumda (herhangi bir output bağlamadan) da ses geliyor bu arada.

Trafoya baskı uygularken bir tehlike olur mu hocam ?

muhendisbey

SMPS'lerden zaten normalde ses gelir. Bu üzerindeki transformatörden ve transistörlerin anahtarlama sesleri olabilir. Bu durum abartılı olmadığı müddetçe normaldir. Hatta SSD içeren bilgisayarlar bile kulağınızı dayarsanız fan sesi dışında sesler çıkarırlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.