OBD II Geliştirme Kartı Tasarımı için Tavsiye

Başlatan Erhan YILMAZ, 04 Aralık 2018, 13:29:12

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: Hasaneginn - 06 Aralık 2018, 19:43:40Askeri kritik bir uygulama değilse CAN izolasyonu gereksiz. Geçtiğimiz günlerde araç markalarının %80 ine takılan bir ürünü açtım. Tahmin edin içinde ne vardı ? sn65hvd23x serisi texas IC. Data hattını TVS ile korumak line bobini kullanmak oldukça önemli tabi. Onlarda öyle yapmışlardı. Tabi ille de kullanacağım izalasyon derseniz Analog Device in güzel ürünleri var. Digikey fiyatı 12-17 dolar arasında bir şey tabi.

Karta 485 232 UART da eklemelisiniz :)

Doğru diyorsunuz hocam piyasadaki cihazların çoğunda öyle, izolasyonun esamesi okunmuyor. Bende geçen wifi.obd çeviriciyi dağıttım basit bi transivır koyup geçmişler. Bende izolasyondan vaz geçicem gibi. Hem çok pahalı hemende uğraştırcak gibi duruyor. Ama dediğiginiz gibi şöyle sağlam koruması olan yüksek voltaj, kısadevre falan bi transivır koyarım heralde tvs ayrıca. Sağolun.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 06 Aralık 2018, 22:00:29Bu kadar cok donanimin toplandigi bi elektronige duzgun bi yazilim yapabilmek uzun seneler surebilir. ve fazlaca karisik old icin bi sure sonra kenari itilebilir. Bu sebeple donanimin kisitlanmasi gerektigini dusunuyorum. Gercekten işe yarayacak sekilde sinirlandirilmis bi donanim olursa duzgunce bir yazilim yapmak icin de enerji kalacaktir.

Yoksa tasarim bloklari nispeten hazir artik.

Hocam bahsettiğim gibi geliştirme kartı tarzı bir şey olacak. İla tüm donanımlar birlikte çalışıp bir uygulama olması gerekmiyor. Öğrencilerin ve benim projelerime yardımcı olması için. Örneğin eskiden tasarladığım bir kart vardı benzer, bir öğrencinin can ve sd kart gerektiren projesi vardı. Verdik benim karttan bi tane, onun üstünde çalışıyor şimdi. Ona göre kodunu yazcak devresini çalıştırcak notunu alcak. Misal. Şimdi yavaş yavaş şekilleniyor kafamda sağolun.

Erhan YILMAZ

Şuraya da eski yaptığım kartı ekliyeyim fikir vermesi açısından.
Benim yüsek lisans tezini bunun üstünde çalıştırmıştım. Üstünde; infineon cortex denetleyici, nodemcu, can hattı, sd kart, mosfet çıkışları, bluetooth uart, sensör soketleri vs. vardı. Bu biraz aceleye geldi açıkcası pek istediğim gibi olmadı, içime de sinmedi. Kısmetse bu sefer eli ayağı düzgün bişey yapmayı düşünüyorum.

https://drive.google.com/open?id=1hwfPHgtOJ3dLTIxvAAHSrPnm_e7AfgI7

Kerim42

Erhan bey yapacağınız kartta 120ohm luk direnci devreye alabilecek, gerektiğinde iptal edebilecek anahtar kesinlikle olmalı. Malum araçtan bahsediyoruz. Bazen ışık ihtiyacı olur. Harici aydınlatma çıkışı (fener gibi küçük bir şey). Sürekli sök taka uygun kablo geçişleri (kablo bir süre sonra rakor ankastre noktasından kopuyor).  ve dış ortam olduğu için yağmurun rahatlıkla devreye girmesini önleyecek tasarım.

İşin olmazsa olmazı. Canbus hatlarının akü eksi yada artıya kısa devre durumu için izoleli bir trancieiver.
Bir de filtre. Filtre de canbus hatları için özel common mode choke bobinleri var. Daha doğrusu bobincik:) muhakkak kullanılmalı.

Saygılarımla.
Alemi padişah olmak bir kuru kavga imiş. Bir veliye bende olmak cümleden ala imiş. (Yavuz Sultan Selim)