SOT23 G8E2L kodlu malzeme

Başlatan gokhangokcen, 07 Aralık 2018, 15:43:54

gokhangokcen

Merhabalar, bir kart üzerinde bulunan sot23 kılıf üzerinde G8E2L yazan bir malzemem var. Sanırım mosfet 5V anahtarlama yapıyor. Malzemenin ne olduğunu internetteki smd kitapçıklarında bulamadım. Acaba ne olduğunu bilen/kullanan var mı? tam olarak kaç volt kaç amper olduğunu ve iç direncini merak ediyorum.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

gokhangokcen

Transistör ya da mosfet benzeri sot23 kılıf malzemenin kullanıldığı  yapı aşağıda yüklediğim resimdeki gibidir.
USB cihazın (+) kısmı on/off yapılabilen bir kaynaktan geliyor. Bahsettiğim transistör ya da mosfet USB cihazın eksi(-)'sini devrenin eksi(-)'si ile birleştiriyor.Normal şartlarda kapalı konumda sanırım takılan cihaz şarj olmuyor. Ama sot23 malzemeye paralel 3.3k üzerinden bir miktar akım geçiyor ve analog porttan gerilim olarak okuyorum buraya kadar normal.Bir cihaz bağlandığını algılayabiliyorum. Fakat cihaz takılı iken mos/transistör malzemeyi açtığımızda bu sefer akım iç direnci daha düşük olduğu için bu malzemeyi tercih ediyor ve gerilim düşümü çok az oluyor heleki cihazın şarjı %95'lerin üzerine çıktığında akım iyice düştüğü için gerilim düşümü neredeyse yok gibi. Bu durumda cihazın söküldüğünü nasıl algılayabilirim? iç direnci yüksek mos/transistör kullandığımda bu sefer şarj %1-%2 mertebelerinde takılırsa cihaz geçen akım 1A civarlarında haliyle gerilim düşümü çok oluyor ve yeterli hızda cihaz şarj olamıyor. Fikir ve önerilerinize açığım. Burada kullanılan G8E2L kodlu malzeme sot23 kılıf.

M.Salim GÜLLÜCE

VISHAY
PART NUMBER - MARKING CODE - ZENER VOLTAGE RANGE  - TEST CURRENT
MMBZ5232 - 8G - 5.6V - 20mA

ürünün zener olması ihtimali büyük
Fotosunu koysan harf hatası olup olmadığınıda analiz etmemiz mümkün
681 G8L gibi

gokhangokcen

Zener olamaz @Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam. Kullanılış yapısı gereği mosfet/transistör/fet bu yapıda bir malzeme olduğu kesin. Hatta base/gate ucu işlemci pinine direkt olarak bağlanmış mosfet ya da transistörü direkt olarak bağlamak biraz sakıncalı büyük ihtimalle fet olduğunu düşünüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 08 Aralık 2018, 18:15:49Zener olamaz @Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam. Kullanılış yapısı gereği mosfet/transistör/fet bu yapıda bir malzeme olduğu kesin. Hatta base/gate ucu işlemci pinine direkt olarak bağlanmış mosfet ya da transistörü direkt olarak bağlamak biraz sakıncalı büyük ihtimalle fet olduğunu düşünüyorum.

Transistör olduğu kesin..
Ama bjt Değil.
MCU ya drect bağlanabilecek sadece mosfet yada fet (aynı şey) war.
Ama çok yeni bir ürün olsa gerek ki henüz SMD Markink Code listelerine girememiş
Ama çıkarıp ölçebilirsin sağlam olup olmadığını.

tamer4100

Gökhan bey merhabalar. Kısa bir süredir bunu araştırıyordum bende. Bende aynı kart ve aynı mosfet üzerinden yola çıkarak konunuzu buldum  :)  bi gelişme var mıdır acaba. Usb takıldığı zaman algılayan bir devre yapabildiniz mi. Teşekkürler.

mustafa_cmbz

Ürün kodu tanıdık geldi yarın tükkanda bakayım.

yas

G=IRLML2502 (Ürün kodu)
8=2008 (üretim yılı)
E=Yılın 5 inci haftası
2L=Parti kodu

Kaynak Veri Belgesinin 7. sayfası