Mikrodala firin - odaklama

Başlatan z, 07 Aralık 2018, 21:04:28

z

Mikrodalga firinin magnetronunun dalga cikis noktasina bir seyler takip dalgalari odaklamak laser gibi yikici bir sey yapmak mumkun mu?

Magnetronun hemen 1 kac cm otesinde odaklama benzeri bir sey yapip 0.1mm capli huzme istiyorum.

superconductor

İç bükey reflektör iş görmez mi?

devrecii

Mikrodalga ile çalışırken çok dikkatli olmak gerekiyor yakınındaki elektroik  parçaları bozuyor. Tabi beyni de bozabilir  ;D


Burada güzel bir video var  ,    12cm imiş dalga boyu odaklama yapmak için büyük bir çanak gerekecek. Ayrıca o kadar küçük alana odaklayabilmesi için çıkan dalga şeklinin de küçük bir noktadan yayılması gerekir şekil bozuksa odaklaması da güç olacaktır.mufitsozen

Beyinden once gozler ve testislerde zarara yolacar.
Ilerde cocuk yapmak istiyorsaniz microdalga enerjisi ile cok oynamamak lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Kabil ATICI

mikrodalga bir ışık ile aynı yapıda olduğu için frekans, ışık hızı ve dalga boyu ilişkisi aynen geçerli..

Dolayısı ile parabolik anten, ışık karşılığındaki çukur ayna prensibi, sonuçta küre merkezinin yarısında odak noktası yer alır, ama bu paralel ışınımlar içindir, ki burada ışınların paralel yayılımı söz konusu değildir. (mikrodalga ışınımların)odak noktası kayması kaçınılmaz.

Diğer seçenek, iki kaynak kullanmak. girişim saçağı. Sorunu enerjinin yayılması.

Ama her ne şekilde olursa olsun, havadaki nemin  mikrodalga enerjisinin soğrulması ile kayıp olacağı ortada.

Not: ikinci dünya savaşında japonların bu konuda bazı çalışmaları olduğu yakın zamanda gazetelerde yayınlandı.

Amerikalıların Afganistanda mikrodalga silahı kullanıldığı, özellikle insan derisinde yanma hissi ile saklandıkları yerden çıkmalarını sağlayacak özellikleri olduğu gazetelerde yayınlanmıştı.

ambar7

vedo35

Bunu bende merak etmiştim. Söyle bir düşüncem vardı. Lazer+magnetron ikilisi. Yani magnetron enerjisini lazer ışını ile daha uzağa taşıma mümkünmüdür? Yoksa fantezimi olur😉😉
 

OG

RF Gun
RF focus

kelimeleri faydalı olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: superconductor - 07 Aralık 2018, 21:33:01İç bükey reflektör iş görmez mi?
Odaklayıp yansıtmak biryana.. nereden nereye nasıl taşıyacağınız daha önemli bir nokta..
Metal boruların içinden naklediliyor ancak dalgaboyu ve kılavuzlama ilişkisi falanda işin içine giriyor...
Öyle şuradakini alıp parabolün içine koyayım ile olmuyor.
Uçuk kaçık kalibrasyonlar falanda gerekiyor...
RF anten ve taşıyıcı kablodaki empedans-anten dalgaboyu ilişkisine benzer. Lakin kablo ile değil civatalarla borularla profillerle hallediliyor.

Bilgilerinize.. ;)

Sozuak

Güç elde etmek için pulsed kullanılır yani  sürekli 2000V  vermek yerine 10-20 ms 5000V verirsiniz 1000W çıkış yerine anlık 2-3kw hatta daha fazlasını alırsınız. Bunu uygun oranlı tekrarlı yapınca ve soğutma olayını da atlamayınca radarlardaki gibi yüksek güç elde ediliyor. Odaklamak pek olanaklı değil dalga kılavuzundan çıkınca saçılacaktır. Radar antenleri gibi dalga kılavuzu yandan gelir ve ağzı çanağa doğru parabolün odağına  konursa  şekle göre yönlendirmek mümkün. Verici uydu antenlerinin horn kısımlarının resmine bakarsanız daha rahat anlaşılır. Yüksek voltaj ve soğutma  gerekince genelde yalıtım yağı içinde çalıştırırlar özellikle de kompakt yapı varsa.
Bir ara röntgene merak salmıştım. 40-50kv /5-10mA üreten trafoyu koyduğumuz kasasının yağını vakumla emdirip yağ basmadığım için içinde kalan hava kabarcıkları korkunç atlamalar yapmışlardı.

Soruya gelecek olursak bunu odaklamak bildiğim kadarı ile mümkün değil. Çıkış ağzını da daraltırsanız geriye yansıyan rf enerjisi ısıyı arttırıp magnetronu bozacaktır.

Görünmeyen odaklı bir ışın lazımsa UV lazerler o işi yapabiliyor.