iki sinüsün amplutesini karşılaştırmak istiyorum

Başlatan Hattusa, 10 Aralık 2018, 10:26:37

Hattusa

slm, iki noktadan elde ettiğim 2 ayrı sinüsüm var, her iki sinüsünde frekansları ve  ampluteleri  sukutta aynı, farklı durumlarda sinüsün bir tanesinin amplutesi veya fazında (frekansında) değişim oluyor. istediğim bu iki sinüsü karşılaştırma yapmak, opampla klasik fark alıcı devresi kurduğumda çıkışta kare dalga oluşuyor.yapmak istediğim ise çıkan sonucu MCU ile adc olarak değerlendirmek
ben bu iki sinyali en basit şekliyle nasıl değerlendirebilirim?

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sinus

Hocam metal dedektörü için soruyorsanız mcu kullanmaya gerek yok.

Ben tez olarak MCU ile VLF yaptım. Analog kısım karşılaştırıcı ve tepe dedektöründen oluşuyordu. Sonradan anladım ki türev alıcı, analog switchli vs devreler şart. Metal dedektörü radyo gibi çalışmalı.

Yalnız MCU kullanarak iyi bir hassasiyet yakalamak mümkün değil.

Bulabilirseniz "İnside the metal detector" diye bir kitap var. Orada adım adım anlatıyor matematiksel metotlarla.

Hattusa

Alıntı yapılan: manipulator - 10 Aralık 2018, 10:58:24Hocam metal dedektörü için soruyorsanız mcu kullanmaya gerek yok.

Ben tez olarak MCU ile VLF yaptım. Analog kısım karşılaştırıcı ve tepe dedektöründen oluşuyordu. Sonradan anladım ki türev alıcı, analog switchli vs devreler şart. Metal dedektörü radyo gibi çalışmalı.

Bulabilirseniz "İnside the metal detector" diye bir kitap var. Orada adım adım anlatıyor matematiksel metotlarla.

dedektörlerle uğraştığımı nerden biliyorsunuz? bu devre dedekör devresi sayılmaz. FDEM (Frequence domaning electromagnetic method) diye geçen bir sistem. metal dedektörlerini bırakalı 3-4 sene oldu, zira o sistemlerin parametreleri çok fazla ve kontrol edilemediği için çok verimli değil.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Iki sinyali de MCU ya gir ne yapacaksan iceride yap.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2018, 12:30:57Iki sinyali de MCU ya gir ne yapacaksan iceride yap.

bülent hocam keşke o kadar hızlı işlemciler kullanabilsek,ayrıca sensörleri MCU dan bağımsız hale getirmek derdindeyim

z

O zaman biraz daha detay lazim.

Frekans nedir? Sinyaller resimdeki gibi DC ofsete sahip mi? Faz ve genlige duyarli bir devre mi istiyorsun?

magnetron

Alıntı yapılan: manipulator - 10 Aralık 2018, 10:58:24Hocam metal dedektörü için soruyorsanız mcu kullanmaya gerek yok.

@manipulator hocam rica etsem tezinizin linkini paylaşır mısınız? - teşekkür

ipek

4-quadrant multiplication yada Analog Multipler kullanmak gerekir.en ucuzu AD633 bu hergelelerin tek nazı differansiyel +-15 volt istemeleri..1MHz üst sınır...

OptimusPrime

Genlik degisimine bakicaksan diyot kond ikilisi ile tepe dedektoru yapabilirsin. Frekans degisimine bakiyorsan bu iki arkadasi carpip alcak geciren filtreden gecireceksin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

M.Salim GÜLLÜCE

Ben rasberry pi için ek devre hazırlamıştım.
12 kanallı analog okuma için
Çok hızlı ve ucuz işlemciler ADC ler war.
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/MCP3201
çok kanallı olanıda war 3201-2-4-8
Daha yüksek örnekleme yapabilenlerde war ama fiyat artıyor.

https://b2b.ozdisan.com/entegre-devreler-ics/interface-entegreleri/ic-analogdan-dijitale-donusturucu-entegreler/MCP3201-CISN

Hattusa

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2018, 15:17:17O zaman biraz daha detay lazim.

Frekans nedir? Sinyaller resimdeki gibi DC ofsete sahip mi? Faz ve genlige duyarli bir devre mi istiyorsun?

hocam frekansım 12 khz, yani peryodu yaklaşık 80 uS, yani işlemciye girmiş olsam ve işlem yapsam kullandığım işlemci o kadar hızlı değil, 40mhz lik bir PIC serisi MCU, üstelik DMA gibi işlemi de olmadığı için ben sinyali incelerken diğer işlemlerim kalacak.

sinyalin davranışı ise şu şekilde;
2 sinüsün kırmızı olanı referans sinyali bu sinyalin çok fazla değişimi yok, ancak mavi olan sinyal ise genliği artıp azalıyor ve bir miktar frekans değişiminden kaynaklı (kırmızıya göre) faz değişimi oluşuyor.

Hattusa

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Aralık 2018, 00:20:23Ben rasberry pi için ek devre hazırlamıştım.
12 kanallı analog okuma için
Çok hızlı ve ucuz işlemciler ADC ler war.
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/MCP3201
çok kanallı olanıda war 3201-2-4-8
Daha yüksek örnekleme yapabilenlerde war ama fiyat artıyor.

https://b2b.ozdisan.com/entegre-devreler-ics/interface-entegreleri/ic-analogdan-dijitale-donusturucu-entegreler/MCP3201-CISN
hocam budevre içi 18F4523 kullanacağım, bu işlemci ile 12 bit adc çözünürlülüğü mevcut üstelik adc interrupt ile 2-3 uS hızda bir adc okuması yapabiliyorum. daha önceden MCP3201 ve MCP3202 kullanmıştım, 100kpsp hız oldukça yaavaş ilginiz için tşk ederim

Hattusa

Alıntı yapılan: ipek - 10 Aralık 2018, 20:54:434-quadrant multiplication yada Analog Multipler kullanmak gerekir.en ucuzu AD633 bu hergelelerin tek nazı differansiyel +-15 volt istemeleri..1MHz üst sınır...

hocam ilginiz için tşk ederim. bayağı hatırlı bir entegre imiş, benim gibi amatörlere 1 gömlek büyük gelir.

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 10 Aralık 2018, 22:06:28Genlik degisimine bakicaksan diyot kond ikilisi ile tepe dedektoru yapabilirsin. Frekans degisimine bakiyorsan bu iki arkadasi carpip alcak geciren filtreden gecireceksin.

hocam önerinizi değerlendireceğim. tepe dedektöründen kastınızı anladım, sanırım bunu yapabilirim ama ikinci kısımı pek anlayamadım.yani frekans değişimi için arkadaşları çarpmayı çözemedim

z

bryle meaning

Faz farki olustugunda Faz cikisindaki voltaj degisir.
Genlik cikisi da sinyalin tepe degeriyle orantili voltaj cikiyor.

Girislere 1v civarinda sinyal girererek deneyebilirsiniz.
Faz ve Genlik cikislarini ADCye girecekseniz full scale icin bu cikis sinyallerini yukseltmeniz gerekir.

Dogrultucuyu opampla yapabilirsin ya da ref sinyalle anahtarlanan senkron dogrultucu da yapabilirsin.

Fakat oncelikle devrenin bu halini denemende fayda var.

Hattusa

@z hocam hemen deneyeceğim, ilginiz için teşekkür ederim. yalnız hocam;faz farkı aldığımız kısımda ki kullanılacak multiplex nedir? flip-flop mudur yoksa hex invertermidir?o entegreyi bilmiyorum