Kapasite Neden Patlar Rubycon BXW 105°C

Başlatan hwdesigner, 10 Aralık 2018, 10:29:56

hwdesigner

Linkteki kapasiteyi kullanıyorum. 105 derece 10000 saat Lifetime yazıyor. Sürekli 85 derecede 50 saat sonra patlıyor.

Nerede yanlış yapıyorum ? Tamam kabul elektrolikit kapasite için 85 derece zorlayıcı bir sıcaklık ama üretici o zaman neden 105 derece vaadinde bulunmuş. Birde 10000 saat.

220 AC yi doğrultup bu kapasiteden 2 adet kullanarak DC 310V elde ediyorum. Akım ise max 1.5A çekmekte.

https://www.digikey.com/products/en?keywords=450BXW22MEFR12.5X20

Edit: imla

sezgin05

Ripple Current @ Low Frequency : 280mA @ 120Hz

Bu değer 50 Hz de biraz daha düşer. Bunun hesabını da yapmalısınız.

hwdesigner

Alıntı yapılan: sezgin05 - 10 Aralık 2018, 10:36:12Ripple Current @ Low Frequency : 280mA @ 120Hz

Bu değer 50 Hz de biraz daha düşer. Bunun hesabını da yapmalısınız.

Isıdan değil de bu değerden dolayı mı patladı acaba ?

Erol YILMAZ

Kapasite iç sıcaklığı çok daha yüksek olabilir mi ?

Termal kamera ile inceleyebilirseniz daha iyi olur.

z

Kapasitorden cekilen akimin darbe frekansi yuksek mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

Sahte-kalitesiz ürün olabilir, bayat olabilir. 1.5 A için kapasite düşük kalıyor ama patlamasına neden olur mu bilemem. paralel 3-4 denenebilir. 1.5 a çekiliyorsa 44uf nin varlığı yokluğu pek farketmez, hiç koymasanız ne olur?

malaga

Ürün digikeyden aldıysanız sahte olma ihtimali yok? Ancak genelde ben yaptığımı söyleyeyim 25 volt kulanıyorsam 50v kullanmayı tercih ediyorum. Anlık yüksek akımlara dayanabilsin diye bence 600 volt civarlarına çıkarsanız patlama olmaz diye düşünüyorum kolay gelsin.
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

hwdesigner

@Erol YILMAZ  hocam dediğiniz gibi kapasitenin iç sıcaklığı yüksek olabilir. Ölçtüğüm aletin toleransı da yüksek olabilir. daha iyi bir ölçüm yöntemi deneyim.

@z hocam 50-60 Hz şebeke frekansı

@yesilu hocam ürünler orjinal digikey den alınma. 30-40 uF gerekli, doğrultma sonrası bobin ve seramik kapasitörden geçirip Vicor DCM serisi besliyorum.

@malaga hocam doğrultma sonrası 310V a çıkıyor besleme. kapasiteler 450V ve arada TVS de var. 400V bandına yaklaşan zıplamaları tvs emiyor zaten 400V üzerine çıkması olası değil. Yer sıkıntım var ne yazık ki daha büyük kapasite kullanmam olası görünmüyor :(

power20

Bu şekilde kullanım için,
elektrolitik kondansatörlerde ESR parametresi çok önemli.

Voltaj, sıcaklık uygun seçilse bile esr yüksek olursa, kısa sürede bozulur.  Patlama sebebi, sıradan basit bir ürün seçmeniz. Digikey sayfasında Esr'den bahsedilmemiş bile.

Low esr olan, pahalı, ünlü marka tercih edilmelidir.
 (Güç elektroniği tecrübem var. Bu sorunu biliyorum. Düşük esr kondansatör ile çözülür. )

(Esr: equivalent series resistance)

M.Salim GÜLLÜCE

Kapasitör iç direnci nedeniyle 1.5 amperlik doldur boşalt işleminde aşırı ısıya kaçıyordur.
Yük altında ölçüm yaptığınızda voltajda aşırı salınım göreceksiniz.
Eğer kıyıcı devre kullanıyorsanız devre katmerli probleme dönüşür.
Paralel daha küçük kapasiteli ve iç direnci düşük kapasitelerle de çözüm sağlayabilirsiniz.