Mosfet Sürme

Başlatan Erhan YILMAZ, 10 Aralık 2018, 15:09:00

z

Mosfetlerdeki gelismeler guzel seylerde primer kontrol sekonder kontrol diye bir sey var.

Mesela eriyen telli sigorta primer kontrol sinifina giriyor. Akim artarsa tel kopar elektrigi keser.

Fakat termik ya da magnetik salter sekonder sinifina giriyor. Akim yukselirse termik isiniyor isininca boyu uzuyor kontaklari aciyor. Ayni sekilde magnetik olani da belli bir akim limitinde cekme kuvveti mekanizmayi harekete geciriyor.

Isin icine iki fiziksel olay giriyor ve bazi durumlarda sekonder kontrollu duzenekler istenmiyor.

Mesela tesla otomobilde kontaktor varmidir? Bilmiyorum ama bence kesin vardir.

Guvenlik olayi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 17 Aralık 2018, 20:10:16Mosfetlerdeki gelismeler guzel seylerde primer kontrol sekonder kontrol diye bir sey var.

Mesela eriyen telli sigorta primer kontrol sinifina giriyor. Akim artarsa tel kopar elektrigi keser.

Fakat termik ya da magnetik salter sekonder sinifina giriyor. Akim yukselirse termik isiniyor isininca boyu uzuyor kontaklari aciyor. Ayni sekilde magnetik olani da belli bir akim limitinde cekme kuvveti mekanizmayi harekete geciriyor.

Isin icine iki fiziksel olay giriyor ve bazi durumlarda sekonder kontrollu duzenekler istenmiyor.

Mesela tesla otomobilde kontaktor varmidir? Bilmiyorum ama bence kesin vardir.

Guvenlik olayi.

Evet hocam anladım ne demek istediğinizi. Anahtarlayan eleman son nefesini verirken bari devreyi kessinde diğerlerinin hayatını kurtartsın diyorsunuz. Bizim yarı iletkenler malum, biraz sıkıya gelince hemen kendini kısa devre ederek harakiri yapıyor, ben zaten ölmüşüm diğerleride ölsün mantığıyla hareket ediyorlar. ama düşünsenize hocam: Öyle yarım yamalak bi iletken bulsak bozulunca açık devre olan, tarihe geçeriz, kendi adımızı veririz, kafadan bi kaç nobel alırız. Şimdi mesai bitti ama ben bunu düşünürüm bi ara üşenmezsem. Saygılar..

Tam bunları yazarken aklıma geldi. Hocam zaten ana hat üzerinde sigorta var. Anahtarlayan eleman kısa devre olsada sigorta atar bişey olur illaki. Kaldı ki röleli devrelerde de kontak yapışır diye seri bağlı iki röle kullanıyorlar güvenliği arttırmak için. Bu mevzu uzar gider hocam ama uzun sürmez elektrikli araçlarda yarı iletken yoksa bile yakında kullanırlar bence.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 17 Aralık 2018, 20:30:11Evet hocam anladım ne demek istediğinizi. Anahtarlayan eleman son nefesini verirken bari devreyi kessinde diğerlerinin hayatını kurtartsın diyorsunuz. Bizim yarı iletkenler malum, biraz sıkıya gelince hemen kendini kısa devre ederek harakiri yapıyor, ben zaten ölmüşüm diğerleride ölsün mantığıyla hareket ediyorlar. ama düşünsenize hocam: Öyle yarım yamalak bi iletken bulsak bozulunca açık devre olan, tarihe geçeriz, kendi adımızı veririz, kafadan bi kaç nobel alırız. Şimdi mesai bitti ama ben bunu düşünürüm bi ara üşenmezsem. Saygılar..

Tam bunları yazarken aklıma geldi. Hocam zaten ana hat üzerinde sigorta var. Anahtarlayan eleman kısa devre olsada sigorta atar bişey olur illaki. Kaldı ki röleli devrelerde de kontak yapışır diye seri bağlı iki röle kullanıyorlar güvenliği arttırmak için. Bu mevzu uzar gider hocam ama uzun sürmez elektrikli araçlarda yarı iletken yoksa bile yakında kullanırlar bence.
Açıkçası herşey bundan böyle yarı iletkenlere kalıyor.
Akım Gerilim hatta sıcaklık denetimlerinide katarak yüksek güç denetimi yapıyoruz.
Megavatlarla ifade edebilirim. Sadece enerji girişinde şalter ve sigorta 3 faz giriş için kaçınılmaz.
Denetim sistemimiz bloke olurda bariyerlerimizi aşan arızalar olursa diye. Nitekim zaman zamanda oluyor.

RaMu

Lab daki bilim çarşıda tutmuyor.

Standartlar tecrübe ile belirlenen kurallar.
Asansörden örnek vermek gerekirse
motora verilen enerji bütün kapılar üzerinde bulunan
mekanik anahtarlardan geçmek zorunda,
(daha başka mekanik anahtar zorunluluklarıda var)
bu anahtarları misal kapı kapalı olduğunu algılayacak
bir elektronik sensörle değiştiremiyorsunuz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OptimusPrime

Hocam labdaki bilim diyon sahadaki tecrubeden ornek veriyon.  :P
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

RaMu

Komik olan ne?
Asansörün labda tasarlanıp
içine sen girince ölesin diye yapılmasını mı tercih ederdin.

Verdiğim örnek tecrübe sonucu oluşmuş olan
TS EN 81-20 standardından bir parça:
http://www.lifteye.co.nz/files/pr%20EN%2081-20_Version%20-%202012%20comment%20stage.pdf
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html