Gerilim Bölücü Lineer Değil :O

Başlatan AXI, 11 Aralık 2018, 08:27:10

AXI

@Erol YILMAZ Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Opamplar konusunda yüzeysel bir bilgiye sahibim. Ama aynı sorunun opampsız direk gerilim bölücü olarak yaptığımda da kaymalar olduğunu gördüğümde opampla çözülemeyecek olduğunu düşünmüştüm.
OP177 yi sipariş verdim ve geldiğinde testleri tekrarlayacağım. Umarım umduğumuz gibi olur.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

frederic

Denediğiniz dirençlerin hata töleransları %5 değildir inşAllah? Ayrıca ppm değerleri de önemli kriter.

HexfeT

Bu konu en basit eleman olarak görülen dirençlerin bazen tek adedinin neden >10 USD olabildiğine bir cevap.

Ultra seviye bir multimetre falan parçalarsanız göreceğiniz en yakışıklı ve muhtemelen en pahalı parçalar gerilim bölücü olarak kullanılan dirençler olabilir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Bahri Bilir - 11 Aralık 2018, 14:17:09@Erol YILMAZ Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Opamplar konusunda yüzeysel bir bilgiye sahibim. Ama aynı sorunun opampsız direk gerilim bölücü olarak yaptığımda da kaymalar olduğunu gördüğümde opampla çözülemeyecek olduğunu düşünmüştüm.
OP177 yi sipariş verdim ve geldiğinde testleri tekrarlayacağım. Umarım umduğumuz gibi olur.

Denediniz mi?

mfurkan7

Konuyu hortlatacagim belki ama ben de merak ettim devrenin calisip calismadigini :) Ama calismasa konu sahibi geri gelirdi muhtemelen. Bende arduino ile batary gerilim ölcme devresi yapacagim. Bu methodu ve direnc degerlerini kullansam sorun olmaz sanirim.
Tek takildigim nokta neden iki adet 47kohm'luk direnc seri baglanmis. Tek parca 94k direnc olmadigi icin mi? Bir diger sorum da gerilim bölücü direnc degerlerini en optimum sekilde nasil belirleriz?

fide

Marco reps youtube kanalında 8.5 digit 10V voltmeter yaptı. 4 dijitten sonrası için diyebileceğim bişey yok. Bilgim de yetmez ama %0.1 toleranslı altın kaplama dil16 kılıfta entegre şekilli dirençler kullandı. Sanırım askeri normlar için özel üretim bir direnç sınıfı.
Hayret ettiğim başka bir nokta ise ölçüm devresini ve gerilim bölücü dirençleri alüminyum housing içine alıp, peltier ile sıcaklık sabitlemesi yaptı. Peltier + pt1000 kullanarak ölçüm biriminin sıcaklığını 25°C de sabit tuttu. Tabi bunu peltierin hem ısıtma hem soğutma özelliği sayesinde yaptı diye düşünüyorum.

Uzun lafın kısası kullandığınız direncin toleransı burda kilit öneme sahip. İkinci önemli nokta ise ortam sıcaklığı ile toleransın kayma oranı.

Videoyu ekliyorum. Umarım faydalı olur,
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Alıntı yapılan: AXI - 11 Aralık 2018, 09:13:54Bu testi yaparkenki kullandığım devre :
Screenshot-driver" border="0

Ve sinyal olarak kullandığım gerilim kaynağı 18650 4,11 V batarya. Yani hiçbir gürültü kaynağı yok.

ADC olcumunu periyodik olarak yaparken scopla B olarak gosterdigin noktadaki gerilimin dalga sekline bak. (ADC nin sample alma devresi ne buyuklukte etkide bulunuyor gormek lazim.)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com