Model araclar icin brushless motor

Başlatan z, 13 Aralık 2018, 04:13:13

z

Yeni bir 3D yazici tasarliyorum ve Nema17 step motor yerine son derece dusuk bosluklu reduktorlu encodere sahip motor ariyorum.

Ancak isin icine cok dusuk bosluklu reduktor girdimi fiyat alip basini gidiyor.

Eger gucu yuksek, devir sayisi dusuk motor kullanirsam reduktor ihtiyacim kalmiyor.

Bu durumda motora kayisla bagli mekanizmayi step motorla degil de brushless motor ile hareket ettirebilirim.

Aklima model araclar icin satilan brushless motorlar geldi. Bildigim kadariyla bu motorlarin devirleri genelde cok yuksek. Kv parametresi volt basina kac devir urettigini tanimliyor.

Daha once bu motorlarla ugrasmadim ve piyasadaki motorlari tanimiyorum.

Dusuk devirli pahali olmayan fircasiz motor oneriniz varmi? En dusuk kac rpm motor bulabilirim?

Encodera sahip motor bulabilirmiyim? (Endustriyel motorlardan degil)

2048 pals/rev encoder ihtiyacim var.

Onerilerinizi bekliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Gimbal motoru aratabilirsiniz hocam ancak devirleri pek bilemiyorum.

Hobbyking'de geniş yelpazede ürün vardır.

esensoy

Odrive diye bir sürücü vardı, inanılmaz hızlara çıkarmışlar,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mucit23

Benim Bildiğim Z bu işi çözer.  :)  Redüktör yok. Sadece Fırçasız DC motor ve Enkoder.

roteks

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Aralık 2018, 10:30:39
Benim Bildiğim Z bu işi çözer.  :)  Redüktör yok. Sadece Fırçasız DC motor ve Enkoder.

s.a @Mucit23 başka bir konu da mesajlarını gördüm yardımcı olabilir misin? Özelden yazabileceğim bir adres varmı?

z

Gimbal motorun brushless motordan bir farki varmi anlamadim.

Encoder ve brushless motor icin  ucuz bir cozum yok galiba.

M.Salim GÜLLÜCE

Anladığım kadarıyla çok yüksek güce ihtiyacın yo sanırım.
eski floppy disk motorları üzerinde çalışmalar işine yararmı.
Neodmiyum mıknatıslarla desteklenirse bi hayli güç elde edilebilir sanırım.

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 13 Aralık 2018, 13:08:42Gimbal motorun brushless motordan bir farki varmi anlamadim.

Encoder ve brushless motor icin  ucuz bir cozum yok galiba.

Fark var evet bende bi araştırmıştım. Düşük titreşim yüksek güç için motorların kutup sayıları daha yüksek oluyor. Aynı şekilde KV değerleri daha düşük oluyor. Sarım sayılarıda farklı sanırım.

elektronik

Dişli redüktör yerine kayışlı redüktör kullanabilirsiniz, boşluksuz olur.

Motora küçük karşısında büyük dişli ve kayış.

böylece pahalı, düşük hız güçlü motor yerine basit bir motor kullanabilirsiniz.

Tagli

Motordan değil de doğrusal hareketin olduğu yerden manyetik cetvel gibi bir şeyle ölçüm alınırsa boşlukları düşünmeden kesin konumlandırma yapıldığından emin olmak mümkün olur.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Kahrolasi maliyet yuzunden o cozumleri dusunmek istemiyorum.

Shaft encoder ya da lineer cetvel icin dusuk maliyetli cozum lazim.

Gecenlerde kisa mesafede dogrusal mesafe olcumunde sensor onerisi icin magnetik cip ismi vermistin.

Bu cip gercekten optik shaft encoderlar kadar hizli mi? Cunku mesafe olcumu yapacak ama servo loopun ana parcasi olacak. Yavas bir sey ise hic bir isime yaramaz.

Tagli

Kapalı çevrimde kullanmadım. Ama rotasyonel olanların bu iş için kullanılabildiğini biliyorum çünkü Dynamixel marka hobi servo motorların içlerinde bunlardan olduğunu görmüştüm. Aynı markanın (AMS) doğrusal olanları da muhtemelen öyledir. Ben tezgah DRO'su için kullandım sadece.

Çiplerin tanesi $10 civarında. Ancak bulmak epey zor. Geçmişte AMS'nin hem rotasyonel hem de doğrusal ürünlerini kullandım ama şu sıralar hiç bir yerde yok gibi. Doğrusal olarak akla ilk gelen modeli (ki çok fazla yok) AS5311. Başka bir üreticinin KMA36 (tam adı biraz daha farklı) diye çipi var Digikey'de sınırlı bir stokla. KMA36 pek hassas değil ama, 0.01 mm falan ölçülebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Farnell'de ZMID5201/02/03 diye bir cip gordum.
http://www.farnell.com/datasheets/2629510.pdf?_ga=2.210379863.374933680.1544623301-1390805419.1492225283

Fiyati da 5 kusur AUD.

Ne bileyim gaz, fren pedali vs icin tamam ama servo uygulamalarinda motor tarafinda kullanmak icin uygun olmadiklarini dusunuyorum. (?)

ilyas KAYA

Hurdacılardan yada yedek parça satan yerlerden fotokopi drive motoru bulursanız sizin bütün ihtiyacınızı karşılayacak sanırım.
Güç, hız, encoder ve driver ve küçük boyut hepsi içinde var.

motor bu

Benzer bir motor daha

z

Bu motorlarda evet brushless motor fakat devirleri yuksek. Fotokopi makinelerinde bu motora kuple o kadar cok disli varki ancak o sekilde dusuk devirler elde edilebiliyor.

Her iki yonde de donebilen ve kucuk aci hassasiyeti isteyen servo uygulamalarinda disli kullanamazsin. Kullanilacaksa da tek cozum var harmonic gearbox kullanmak.

Bunlarla uygulama yapabilmek icin pasa torunu olmamiz lazim.

Fotokopi, printer gibi cihazlar, vektor tarama degil line tarama yaptiklarindan motorlar bir satir ya da sutunu komple tarayarak bir sonraki satir yada sutuna gecer. Dolayisi ile motorlar harekete basladimi satir/sutun sonuna kadar tek yonde ilerler ve bu durumda disli bosluklarinin hic onemi kalmaz.