Patates Ir2110 ve Hef4070-Cd4070 Farklılıklar

Başlatan rayman, 13 Aralık 2018, 10:03:43

elektronik

rayman

Osilasyon sebebi neden olabilir ?  Bunu osilaskop olmadan göremiyorum tabiki bendede yok. Ancak entegreyi takar takmaz yanıyorsa bunu test edemiyorum demektir. Merak ettiğim konu şu : D class Amplifikatörlerde indüktörün üstündeki bobini iiki kat sarmal bir şekilde sarıp 150uh elde ettim. Acaba bobin burada çok büyük yük mü oldu ? Yoksa basit bir devrede ne osilasyonu olabilir ki ? Ayrıca ır2110 yanınca 6-7 nolu ayaklar kısa devre yani içindeki transistörün d-s arası kısa devre oluyor. O arada Mur120 ÜZERİNDEN +12 volt Power mosfeti tetikleyip direki Source sine +40volt gönderiyor. Direnç ondan ısınıyor. Bilhassa test ettim. Entegreyi söküp power mosfetlerin Gate lerine 1 k bağlayıp şaseye verince iletime girmedi.. Yani çıkış 0 volt. Bu sebeple ır2110 nu takınca o direnç ısınıyor. Demekki burada bir sorun var ama ne olabilir gerçekten gizemli arıza ?

elektronik

rayman

elektronik

Alıntı yapılan: rayman - 14 Aralık 2018, 23:23:12indüktörün üstündeki bobini iiki kat sarmal bir şekilde sarıp 150uh elde ettim.

150uh çok sanki.   20-30uh deneyin.

rayman

Bende öyle düşündümde , 150uh maalesef çalışano..

power20

@rayman, orijinal sorunsuz çalışan devre ile sizinki arasında mutlaka fark vardır.

Örneğin IR2110  VS ucunu(5 nolu uç) yanlışlıkla toprağa bağlamış olabilir.

Mosfet gate ucu karışmış olabilir. Çıkıştaki yüksek gerilim IR2110a geliyor yakıyor?

rayman

Çalışan yada bozuk olan Ir2110 nu takıyorum ,ve Ir2110 da enerji bile yok ama mosfetler iletime giriyor çıkışta Dc34 volt oluyor yani Ana beslemenin yarısı. İlginç yaa. Nasıl girer bu mosfetler iletime ? Sağlam Ir2110 varken vede beslemesi yokken ?

elektronik

Mosfetlerin Gate ve Source pinleri arasına 10k direnç takın. Gate pini boşta kalırsa mosfet iletime geçebilir.

Buna benzer mosfetli devrelerde her ihtimale karşı Gate Source arasına direnç atmakda fayda var boştayken enerji verildiğinde mosfetler iletime geçebilir.
Aynı anda ikisi birden iletime geçerse mosfetler uçuşa geçer.

rayman

27k geri besleme direnini söktüm mosfetler uçtu zaten. Ama çıkışta voltajın yarısı nasıl olabilir ?

elektronik

Alıntı yapılan: rayman - 17 Aralık 2018, 00:31:0627k geri besleme direnini söktüm mosfetler uçtu zaten. Ama çıkışta voltajın yarısı nasıl olabilir ?

Çıkıştaki 1.5 k dirençten dolayı voltajın yarısı var.

rayman

Bu çalışmayı kaldırıyorum.. Kimse yapmasın... Sağolun yorumlar için...