MC34063 Isınma Problemi

Başlatan izturk, 13 Aralık 2018, 17:46:09

izturk

Merhaba Arkadaşlar,

24V DC yi 5V a düşürmek için akım gerektirmeyen yerlerde MC34063 kullanmak istiyorum. Daha önce de bir kaç defa denedim ama bir türlü randımanlı çalıştıramadım. 4.9 gibi bir voltaj alıyorum devrem sıkıntısız çalışıyor ama MC34063 alev aldı alacak.

Çıkış akımım 100mA. Devre şeması aşağıda. Nerede yanlış yapıyorum. Başka devrelerde inceledim. Gayet serin çalışıyor.

Erol YILMAZ

US1M yerine schottky diyot kullanın.

M.Salim GÜLLÜCE

OG

C6 isimli 100nF orada kullanılmamalı.
O noktada düşük ESR li yeterince yüksek kapasite değerli (elektrolitik tarzı) kapasite kullanılır.
100nf gibi değerler smps'in doğasında olması gereken ripple işini zorlaştırıp çok hızlı anahtarlamaya sebep olur.
Bu ripple çıkış voltajında yok edilmek isteniyor ise o noktadan sonra bir/birkaç LC eklenir.

Kullandığın L için 220uH daha iyi bir tercih olurdu (470pf ile sağlanan frekans için).

Bir de girişteki C1 ve C2 önemli.
Oradaki C1 değerini biraz daha yükselt
C2 yi kullan hatta sayısını arttırabilirsin de.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

C6 nin hic bir zarari yok. Bilakis faydasi var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Okan AKÇA

OptimusPrime

Diyodu degistir. O alet shottky e benzemiyor. Shotky dedigin geri kacirir bu alet neredeyse hic kacirmiyor. Ters gerilimide yuksek. Normal degil  ;D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

izturk

Sağolun yarin hepsini dener neticeyi bildiririm.
@OptimusPrime hocam piyasada bol bulunan bi tane tavsiye edermisin. Ben simdiye kadar hep us1m kullaniyordum

OptimusPrime

Harcialem bir shottky bilmiyorum. Datasindaki ornekte kullandigi diyodu bulabilirisin heralde. 1A lik papaz shottky. ;D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

1n5819 olabilir...

US1M, SCHOTTKY DEGIL !

M.Salim GÜLLÜCE

Benzer devreyi bende kullanıyorum. Akım limitini aşmadığım sürece sıkıntısı yok.Kaldıki aşıldığındada sadece ısınıp akım ve sıcaklık sınırlamalarına takılıp çıkışı akımını sabit tutmaktadır.
Ayrıca 100nF lerde kullanılmıyor değil.
Sistemin çalışması bilinen PWM lerden farklıdır. Tanımlanan frekansın üzerinde anahtarlama zaten yapmamaktadır. Çıkışı kısadevre etseniz bile belirli bir frekansa kilitlenip kare darbe çıkışı üretmektedir. Harcama olmadığı zaman ise çok stabil olmayan puls ler ile çıkışa enerji pompalama eğilimindedir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 14 Aralık 2018, 00:20:581n5819 olabilir...

US1M, SCHOTTKY DEGIL !
Evet Haklısın Schottky değil.
Surface Mount Ultrafast Rectifier imiş

ipek

bu devreden 24 volt'ta 150mA çekecek çok devre yaptım,diyot 1N5819 kullandım ,bir çoğu yandı,değişik firmalardan birkaç değişik bobin aldım,birdaha yanma olayı olmadı,sonra bir daha üretmem gerekti ne yaptımsa yandı,..zdisan'dan entegre temin ettim sorunda çözüldü...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ipek - 14 Aralık 2018, 10:49:28bu devreden 24 volt'ta 150mA çekecek çok devre yaptım,diyot 1N5819 kullandım ,bir çoğu yandı,değişik firmalardan birkaç değişik bobin aldım,birdaha yanma olayı olmadı,sonra bir daha üretmem gerekti ne yaptımsa yandı,..zdisan'dan entegre temin ettim sorunda çözüldü...
İpek haklısın. Ben bobin seçimlerimde Bobinin akım kapasitesine özen gösterdiğimden arkadaşların bunu gözardı etmiş olabileceğini düşünmemiştim açıkçası.