Lenz Kanununa dair çok basit bir soru !

Başlatan Enginar, 14 Aralık 2018, 23:31:23

Enginar

Hayırlı günler arkadaşlar, şu sıralar manyetizma konusuna kafa yoruyorum ve bazı noktalar kafamı kurcalıyor. Hemen kurcalayan bir noktayı sizlerle paylaşıyorum :

Lenz kanunu anladığım kadarıya bobin üzerindeki akım değişimi neticesinde bobinin kendi ürettiği bir akım. Şayet bobindeki akım değişimi artma yönünde ise bobin bu artışı yok etme yönünde zıt bir akım üretecektir (bu gecikme sırasında enerjiyi manyetik alanında depolayacak), bobindeki akım azalma yönünde ise onu artırma yoluna gidecektir (deşarj olacaktır).

Yukarıda resimde öncelikle anahtar kapalı ve akım yönü belli. Anahtar açıldığı anda devre akımı azaldığından bobin akımı bunu artıracak yönde olacaktır (kırmızı renkle işaretli ok yönünde)

Kafama yatmayan yer : Bobinde indüklenen Bu EMK (Voltaj) akımın yönüne göre belirlenecekse bobin üzerindeki polarite resimdeki gibi değilde ters olması gerekmiyor mu ? Çünkü akımın girdiği taraf + polarite çıktığı nokta ise - polarite (zannımca).

Whats wrong with me ?

ankyra

Ters zaten. Bobindeki emk nın kutuplarına dikkt ederseniz bataryaya köstek olacak şekilde bağlanmış. Bobindeki bu emk 5 zaman sabite si sonunda sıfır oluyor ve akım maksimuma ulaşıyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Enginar - 14 Aralık 2018, 23:31:23Hayırlı günler arkadaşlar,
......
Whats wrong with me ?

Sizede hayirli gunler!

With all due respect I think,
Tiene un caso grave de trastorno de la personalidad, casi con toda seguridad una crisis de identidad.
Eres Turco pero deseas ser inglés (o americano),

zannimca (neuropsikolojiden pek anlamam ve kesinlikle klinik bir psikolog degilim ama.....)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

GaGuLi

Manyetizma konusu için Uğur Arifoğlunun Mühendisliğin temelleri doğru akım devreleri kitabını tavsiye ederim

ferdem

Zamanında ben de takılırdım bu gösterimlere.
İndüktörün akımı ve kapasitenin gerilimi bir anda değişmeyen büyüklüklerdir, bu büyüklükler bu elemanların durum değişkenidir. Bu bir kenarda dursun.
İlk resimde indüktör üzerindeki polarite(artı eksi) ne anlam ifade ediyor? İdeal bir indüktör DC durumda kısa devredir, üzerinde hiç voltaj görünmemesi gerekir, o gösterimi temsili bir gösterim olarak görüyorum.
Ancak anahtar açıldığında, o indüktör depolamış olduğu magnetik enerjiyi kullanarak kısa süreli bir kaynak gibi davranacaktır. Bu kaynak, anahtar açılmadan önce akmakta olan akımın devamını ister yönde bağlanmış bir kaynak olacaktır. Dolayısıyla batarya ile aynı yönde bağlanmış olmalıdır ki resimde(2.resim) doğru gösterilmiş.
Fiziksel düşünüp sonuca varmak iyidir ancak bazen salt formül ne diyor diye bakmak gerekebilir. İndüktörün tanım bağıntısı V=L*(dI/dt), burada V ve I nin yönleri ilk resimde gösterildiği şekildedir. Anahtar açılma anında I azaltıldığı için dI/dt türevi negatif olacaktır, bu açıdan da oluşan gerilimin yönünün kaynak ile aynı olacağı görüleblir.

Enginar

Teşekkür ederim kafamda şimdi netleşti yön meselesi.

Alıntı yapılan: mufitsozen - 15 Aralık 2018, 06:08:49zannimca (neuropsikolojiden pek anlamam ve kesinlikle klinik bir psikolog degilim ama.....)

Anlamıyorsanız, anladığınız meselelere odaklansanız sanıyorum daha net ve doğru sonuçlar alırsınız...

mufitsozen

Alıntı yapılan: Enginar - 15 Aralık 2018, 09:44:01Anlamıyorsanız, anladığınız meselelere odaklansanız sanıyorum daha net ve doğru sonuçlar alırsınız...

Yes! Allright!
Thank You, much obliged indeed!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.