SLS teknigi ile 3D yazici yapiminda yasanacak hataya cozum ariyorum.

Başlatan z, 15 Aralık 2018, 11:26:55

z

Yuzeye homojen bir toz kaplamami ne saglayacak?

Butun derdim 0.1mm kalinliginda homejen bir toz kaplama yapmak.

Eger bunu basaramazsam basilan 3D nesne cok kalitesiz olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Hocam önce tozu alıp test etme lazım, tozun tepkisine göre mekanizma geliştirmek lazım.
Mesala un ile test ettiniz, un tanecikleri birbirine yapışıyor. Bu iş için üretilmiş toz büyük ihtimalle un ile aynı tapkiyi vermeyecektir ve daha homojen çekilde dağılacaktır diye düşünüyorum. Bu iş için yapılmış toz pahalı siz yerine başka toz koyacaksanız o tozu alıp test etmek verdiği tepkiye göre mekanizma geliştirmek lazım.
Yani mekanizmadan önce tozdan başlamak daha mantıklı olur.

ÜC

Kumlama tabancasında 2 kanal var hava kanaldan geçerken kumla birleşerek çıkar.Çok az basınçlı , basıncıda malzemeside olabildiğince sabit verilirse hemojen olabilir.Zor iş ama siz yapabilirsiniz.Direkt üstüne akıtmak olmazsa hafif havaya doğru bırakırsanız yağmur gibi inebilir
  Yada ince bir elekle üzerine serpiştirecek titreşimli bir düzenek

z

Yahu ne yaptin dusuk basincli havayla dahi tozlari puskurtsem ortalik toz duman olur.

Bu iste kullanilan tozlar bir mikrometreden daka kucukmus.

Su anda lazer toneri ile deneme yapiyorum ve daha kolay seriliyor. Videolarimi izleyip internette bulduklari video ve diger bilgilerle yardimci olmaya calisan cok geri donus oldu.

image upload software

Bu isin sirri silindir kullanmakmis. Fakat silindiri itelediginizde olusan donme yonunun tersinde silindiri dondureceksiniz. Silindir onundeki tozlari  ileri dogru supurecek fakat agirligi ile alttaki tozlar ezecek. Gercekten de super cozum.

z

z

Videoda 60cm den odaklama yapiyordum. Lens elle cevrilerek odaklama yapilabiliyor. Fakat Laseri hedefe 20mm kadar yaklastirip lens ayarini yapinca olayin sekli cok degisti. Igne ucu kadar noktaya odaklanabiliyor ve cok tahribat yapiyor. (15W gucun boyle yikici olabilecegini hayal bile edemezdim.)

Fakat 20mm kadar mesafeden odaklama yapinca isina maruz kalan nesneler duman yaymaya basliyor Alev de cikiyor. Kafama takilan bir konu var. Bu duman lensde leke yaparsa lens cok kisa surede laserden hasar gorur.

SLS printerde 15w gucu cok kismam gerekecek. Fazlasiyla guclu bir laser almisim.

RaMu

Sizin seveceğiniz türden bir videoda benden olsun.
Lazer diyodun içinde genellikle bulanan fotodiyot ile lazer diyottan ne kadar ışık çıkıyor ölçümü ile ilgili video.
Lazer diyottan çıkan ışık karşılaştığı yüzeyden geri dönüp yine lazer diyodun bulunduğu kapsüle dönüyor
burada bulunan fotodiyot ile bu düşümün değeri algılanabiliyor.
Dahada ileri gidip hiç fotodiyodu kullanmadan yine aynı yansıyan ışığın lazer diyot üzerinde oluşturduğu gerilim ilede ölçüm yapılabiliyor,
video bu örneğide anlatmış.
Ayrıca bu bilgilerle ve lazer diyodun dalga boyu bilgisi ile
yüzey ile lazer arasındaki mesafede hesaplanabiliyor.
Fokuslama için bir şeyler devşirilebilir mi buda benim sorum olsun.
https://youtu.be/MUdro-6u2Zg

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

@z
Lazeri nerenden aldınız?
Bir de dikkatli olmanızı tavsiye ederim. UV bölgeye yakın çalışan lazerler, göz reseptörlerini öldürür. Buna bağlı geçici-kalıcı körlük yaşayabilirsiniz ve kornea nakli de reseptörler öldüğü için çözüm olmaz. Nitekim 500mW lazeri odaklamaya çalışırken saçılan ışık yüzünden 1 hafta gözümün önünde nokta ile gezdim.

Lazerin dalga boyunu hassas olarak ölçmek için spektrometre adı verilen cihazı kullanmalısınız. Diğer teknikler size hassas bilgi vermez ve dalga boyu küçüldükçe algılamak zorlaşır. Spektrometreyi evde kendiniz de birkaç basit düzenekle kurabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 20 Aralık 2018, 14:21:36Aliexpressden aldim.

Hocam bu lazer plexi kesebiliyor mu ? ve link verme şansınız varmı ?

muhendisbey

Maalesef bunlar gerçek çıkışları değil 15W'lık lazer olsa olsa birkaç wattlıktır. 15W'lık bir lazer kullanabilmek için en azından peltierli soğutucu gerekmektedir. Lazer çıkış gücünü az çok şu tablodan anlayabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.