SLS teknigi ile 3D yazici yapiminda yasanacak hataya cozum ariyorum.

Başlatan z, 15 Aralık 2018, 11:26:55

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Un yerine karbonat kullandigimda tozun daha guzel serildigini gordum. Kullanacagim toz boyada belki bu sorun hic olusmayacak fakat gene de sorunun en guzel cozumu icin fikir arayisindayim.

yas

@z hocam, tonerli yazıcıların mantığı ile boya drama alınıp elektrik alanı etkisiyle kağıda düşürüldüğü mantık dahamı iyi olur acaba hem çözünürlük daha iyi olabilir. Yani teorik olarak lazer yazıcı hack edilerek yapılabilir diye düşünüyorum. Düşecek toz tonerden başka materyal olacağı için acaba saçmalıyor muyum eminde olamadım.

certy

Sorunun çözümü için değil de aklıma takılan sorun olabilecek başka bir şeyi sorayım. Mesela ilk katman tarandı ve şekil oluştu. Piston bir katman kalınlığı kadar aşağı inip tekrar malzeme serilip lazerle taranmaya başlandı. Lazer ışığı üst katmanı delip alt katmana geçip bir önceki taramada taranmamış olan yerleri eritme gibi bir durum ortaya çıkar mı?
TA1USS

z

Bahsettiginiz sorun laserin gucu ile asilabilir. Sorun olursa laser gucu kisilir.

Bu teknikte zaten cam gibi piril piril yuzeyler elde edilmiyor. Kumlanmis, cukur cukur yuzey elde ediliyor.

Fakat baski sonrasi boyama islemi ile bu sorun halloluyor imis.

z

Alıntı yapılan: yas - 15 Aralık 2018, 13:21:01@z hocam, tonerli yazıcıların mantığı ile boya drama alınıp elektrik alanı etkisiyle kağıda düşürüldüğü mantık dahamı iyi olur acaba hem çözünürlük daha iyi olabilir. Yani teorik olarak lazer yazıcı hack edilerek yapılabilir diye düşünüyorum. Düşecek toz tonerden başka materyal olacağı için acaba saçmalıyor muyum eminde olamadım.

Malesef laser yazicidaki bu yontemi kullanamiyoruz. Laser yazicilarda kagit, drum ile ince bir tel arasina giriyor.

Tele verilen voltaj ile drumdaki toner parcaciklara tele dogru cekilirken kagidin ustune dusuyor.

Bizde derin bir cukur var ve derinligi her katmanda daha da artiyor. Elektrostatik cekme yapmak icin kisa bir mesafe yok.

certy

Alıntı yapılan: z - 15 Aralık 2018, 13:43:51Malesef laser yazicidaki bu yontemi kullanamiyoruz. Laser yazicilarda kagit, drum ile ince bir tel arasina giriyor.

Tele verilen voltaj ile drumdaki toner parcaciklara tele dogru cekilirken kagidin ustune dusuyor.

Bizde derin bir cukur var ve derinligi her katmanda daha da artiyor. Elektrostatik cekme yapmak icin kisa bir mesafe yok.

Bendeki yazıcıda önce druma, drumdan kağıda aktarılıyor. Kağıdın bir yüzü doğrudan drumla temas ediyor. Arka yüzünde ise zıt kutuba bağlı bir silindire temas ediyor.
TA1USS

z

Sonucta drum ile zit yuklu diger elektrod arasinda zadec kagit kalinligi kadar mesafe var.
Dolayisi ile laser yazicida sorun yok.

Zaten toz deposundan tozu kabaca zemine sermek de basli basina is. Bu amacla cift piston kullanmislar.

Ben toz kabindan tozlari daha farkli sekilde almayi dusunuyorum.

leblebitozu

@z
Aşağıdaki linkte toz boya yapılan bir diy printer örneği var bütün mekanizmayı gösteriyor.

https://www.instructables.com/id/DIY-SLS-3D-Printer/

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 15 Aralık 2018, 12:47:45Un yerine karbonat kullandigimda tozun daha guzel serildigini gordum. Kullanacagim toz boyada belki bu sorun hic olusmayacak fakat gene de sorunun en guzel cozumu icin fikir arayisindayim.

Hocam ortam şartları da önemli.. Mikron seviyesinde parçacıkları olan maddeler ile çalışıyorsun nem ve sıcaklık yapacağın alette de stabil olmalı diyr düşünüyorum..

z

Profesyonel bir makinede evet oyle olmali. Benimki amator isi olacak.

ÜC

Kumlama yapar gibi tozu üzerine püskürtün yada yağmur taneleri gibi konmasını sağlayın.Eğer toz konduktan sonra ezilmesi gerekiyor ise tozu tutmayan bir madde ile gerektiği kadar ezilip bırakılabilir