Kendi encoder diskini basip kullananlar

Başlatan z, 18 Aralık 2018, 15:43:11

z

Kendi encoder diskini basip kullananlar varsa kac cm diske kac cizgi sigdirabildiniz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

superconductor

Kaç çizgi sığar diye hiç denemedim fakat 4cm diske 100 çizgi rahat rahat sığıyor. Baskı aldığım yazıcı 1200 dpi idi.

z

Canon marka profesyonel plotterdan cikan olcum cetveli.

1mm de 6 cizgi vasa 1 Inch de 152 cizgi vardir.

Bunlarin okuyuculari kac DPI okuyabiliyor bakmak lazim.

ipek

AEDS-964X ~ Avago

Motion Sensing and Control Products Avago or Broadcom

M.Salim GÜLLÜCE

ilkel bir şekilde 1mm çaplı matkap ucuyla 6 CM çaplı diske 120 kadar delik delmiştim.
Ama benimki çok kabaydı.
Şöyle bir aygıtın DC motoruna PID uygulamak için gerekmişti.

z

Alala

Ordaki fareler herhalde kablolu fare degildir. Ne isi var onlarin orda.
--------------

AEDS-964X ~ Avago

Small Optical Encoder Modules 150, 300, and 360 LPI Digital Output

Hangi DPI da calisan hangi kodlu ciptir belirtilmemis. Acaba hepsinde de calisir mi demektir?

Gelelim asil soruya.

Diyelik ki mm de 10 cizgi olan lineer bir cetvel yaptik. DC mtororu PID vs ile kontrol edecegiz ve teknik ozelliklerde diyecegiz ki benim cihazim +/- X um hata yapabilir.

Ben 1/10 mm hata yapacak bir cihazda en azindan mm de 100 cizgi olan cetvel kullanirim.

Cunku 1/10 hata icin mm de 10 cizigi olan cetvel x4 modunda bile kullanilsa sorun cikartir diye dusunuyorum.

Zira hata sifir iken mekanizma bozucu bir etki nedeniyle kaymaya baslasa bundan benim cok gec haberim olur. Halbuki 1mm de 100 cizgi olanda hata olusmaya basladiginda hata daha 1/10 degerine ulasamadan gerekli olan motor voltajlarini hesaplar ve uretir hatayi engellemeye calisirim. Hata her durumda 1/10 dan kucuk olur.

Bole dusununce de yuksek  cozunurluge sahipencoder yada cetvel fiyatlari artiyor.

Siz encoder cozunurlugu hakkinda ne dusunuyorsunuz? Bu konuda makale vs gordunuz mu?

M.Salim GÜLLÜCE

Bu aletteki fareler labratuar fareleri.
İlaç uygulanmış farelerin hangi devirde nekadar süre dayandıklarına bağlı bir araştırma.
Aletin adı rotarot
Epeycede pahalı idi yurt dışı fiyatı.
Bir nöroloğ için doktora öğrencisi iken imal etmiştim.
Farelerin düşme aşamasında ve ters tarafa asılmaları durumunda çok değişken yükler nedeniyle devri oldukça satabil hale getirmek büyük problem olmuştu benim için.
İyi bir deneyimdi.

Bir başka önerim daha olabilir.
kaba delikli diskleri kullanarak milimetre hassasiyetşinde encoder kullanabilirsin.
Rezulasyonu artırmak için toleranssız (Kayış bağlantılı olabilir) devir yükselticiye bağlarsan kısa bir açıdan daha büyük bir açıya geçen ölçümleme elde edebilirsin.

z

Donen milin ustunde dengede kalacaz diye paralanmak yerine fareler yere atlamayi dusunemiyorlarmi?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 21 Aralık 2018, 14:54:39Donen milin ustunde dengede kalacaz diye paralanmak yerine fareler yere atlamayi dusunemiyorlarmi?
;D Yok zaten kovalasanda kaçmayan cinsten fareler.
Her biri el büyüklüğünde beyaz labratuar fareleri.

z

Fotografta ucuz farelere kactiniz o zaman. Bildigimiz sican bunlar.

superconductor

@z çözünürlük konusunda aynen katılıyorum. En azından 5 katı olacak ki 4x modda yeterince hata oluşup sistem düzeltme verebilecek. Bir ara yazıcıdan söktüğüm, çıkışında ST olmayan encoderlar ile analog okuyup çözünürlüğü arttırmaya çalışmıştım. Hatta direk sinCos gibi okuyan sürücüler de görmüştüm. Teorik olarak basit ama pratikte plastik disk esnek olduğundan merceklere yaklaşıp uzaklaşıyor. Bu durumda bu teknik pek bir işe yaramıyor malesef.

İki adet diski 45 derece faz farkı olacak şekilde kuple etsek nasıl olur? Görseldekini ayrı disklerde ve 45derece olacak şekilde düşünün.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: superconductor - 21 Aralık 2018, 16:10:11@z çözünürlük konusunda aynen katılıyorum. En azından 5 katı olacak ki 4x modda yeterince hata oluşup sistem düzeltme verebilecek. Bir ara yazıcıdan söktüğüm, çıkışında ST olmayan encoderlar ile analog okuyup çözünürlüğü arttırmaya çalışmıştım. Hatta direk sinCos gibi okuyan sürücüler de görmüştüm. Teorik olarak basit ama pratikte plastik disk esnek olduğundan merceklere yaklaşıp uzaklaşıyor. Bu durumda bu teknik pek bir işe yaramıyor malesef.

İki adet diski 45 derece faz farkı olacak şekilde kuple etsek nasıl olur? Görseldekini ayrı disklerde ve 45derece olacak şekilde düşünün.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Kumpas mantığıyla milimetrenin nin 10 da birini ölçme mantığı

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: superconductor - 21 Aralık 2018, 16:10:11@z çözünürlük konusunda aynen katılıyorum. En azından 5 katı olacak ki 4x modda yeterince hata oluşup sistem düzeltme verebilecek. Bir ara yazıcıdan söktüğüm, çıkışında ST olmayan encoderlar ile analog okuyup çözünürlüğü arttırmaya çalışmıştım. Hatta direk sinCos gibi okuyan sürücüler de görmüştüm. Teorik olarak basit ama pratikte plastik disk esnek olduğundan merceklere yaklaşıp uzaklaşıyor. Bu durumda bu teknik pek bir işe yaramıyor malesef.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Kumpas mantığıyla milimetrenin nin 10 da birini ölçme mantığı
Alıntı yapılan: z - 21 Aralık 2018, 15:23:10Fotografta ucuz farelere kactiniz o zaman. Bildigimiz sican bunlar.
Fotoğraf yabancı üründen alınma.
Bizim kullandığımız ise sıçanların beyaz olanıydı.
Çokta ucuz değil sanırım ama..
2 tane varsa yeyip içip üremekten başka bişeyde yapmıyolardı zaten.
Kocaeli üniversitesinde halen çalışıyor olsa gerek.

z

Gecmiste Sin Cos calismasi yapmistim. Optigi de mecburen kendim yaptim.

Bahsettigin gibi ikinci bir optik iz isi olur. Fakat baski isi yapan makinenin cozunurlugu yetiyorsa zaten tek optik izde bu is yapilir. Ikinci iz koyayim dersen olmaz cunku baski alan makinenin cozunurlugu ara noktalara cizim yapamaz.

Bir ara lineer cetvel basmistim. Bunun icin once baskicinin makinesinin cozunurlugunu ogrendim. 2 bin kusur dpi di. Autocad ile bu cozunurluge gore olcekli cizim yapmistim. Adam baskiyi aldi ama optigini kendim yaptigimdan masa calismasinin otesine gecemedi cunku optigi kapali kutu haline getiremedim ve proje oylece kaldi.

Simdilerde elimde lazer de olunca en azindan step motor miline laserle oyuk alabilecegim bir materyal kullanip her yarim adima bir cizgi atacak sekilde 400 cizikli yada 800 cizikli bir sey yapabilirim herhalde.

Denemek istedigim bir diger konu ise disk ve cetvel seklinde cizecegim pcbden cinlilere celik stencil bastirmak. (0.15mm gibi sinirlamalari var sadece)

z

Gecmiste Sin Cos calismasi yapmistim. Optigi de mecburen kendim yaptim.

Bahsettigin gibi ikinci bir optik iz isi olur. Fakat baski isi yapan makinenin cozunurlugu yetiyorsa zaten tek optik izde bu is yapilir. Ikinci iz koyayim dersen olmaz cunku baski alan makinenin cozunurlugu ara noktalara cizim yapamaz.

Bir ara lineer cetvel basmistim. Bunun icin once baskicinin makinesinin cozunurlugunu ogrendim. 2 bin kusur dpi di. Autocad ile bu cozuurluge gore olcekli cizim yapmistim. Adama baskiyi aldi ama optigini kendim yaptigimdan masa calismasinin otesine gecemedi cunku optigi kapali kutu haline getiremedim ve proje oylece kaldi.

Simdilerde elimde lazer de olunca en azindan step motor miline laserle oyuk alabilecegim bir materyal kullanip her yarim adima bir cizgi atacak sekilde 400 cizikli yada 800 cizikli bir sey yapabilirim herhalde.

Denemek istedigim bir diger konu ise disk ve cetvel seklinde cizecegim pcbden cinlilere celik stencil bastirmak.

Resimdeki 0.16mm