Uart ve Can Aktivite ledi

Başlatan hwdesigner, 25 Aralık 2018, 02:41:24

hwdesigner

Uart tx yada rx üzerinden herhangi bir iletim olduğunda bunu led ile görmek istiyorum. Malum debug için çok yararlı oluyor. Hata bulma vs.

Sorun şu ki bunu nasıl yapacağım derken yine kararsızlık rüzgarına kapıldım.

Uart kanalına paralel direnç led ile yapmak istemiyorum. 115200 gibi hızlarda data kaybı olacağını düşünüyorum.

Bjt mi mosfet mi ? Hangisini kullanmam daha uygun ve az devre elemanıyla olur?

Derken canbus içinde can tx rx e yapma fikri geldi. Ne dersiniz? Uart dan çok bir farkı yok. Ttl seviyesinde.

Dp83848 sağolsun Ethernet aktivitesi için led çıkışı vermiş. Bir dertten kurtardı en azından :)

dumansiz

http://tinyurl.com/y82go6ct
mikroE firması deneme kartlarında yukarıdakine benzer birşey yapmış. Direnç değerleri sana kalmış.

hwdesigner

5 mA üstü sıkıntı olabilir hocam. NC7WZ16P6X yada SN74LVC2G34DRLR kullanacağım gibi görünüyor. 2 kanallı push-pull buffer. 10uA tetikleme akımı var.

Tagli

Hatla birlikte yanıp sönme iyi bir fikir olmayabilir. Çok kısa süreli iletişimler insan gözünden kaçabilir. Örneğin 115200 hızında tek seferlik 10 byte gelse yaklaşık 1ms sürer ki bunu yakalamak mümkün olmaz.

Belki 555 monostable modunda kullanılarak gözle rahat yakalanabilen sinyaller oluşturulabilir.

Ama sanırım en esnek çözüm, eğer imkan varsa bu LED'leri doğrudan işlemciden sürmek olacaktır. Yazılımsal olarak veri gelmesi ve gönderilmesi durumunda (veya başka özel durumlarda) istenilen mesaj verilebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

M.Salim GÜLLÜCE

Yüksek candela ledlerle 10 direnç üzerinden rahat bağlayabilirsin sorun çıkarmaz.
Sadece veriyi bit bit görüntülemeyi unut.
Aktivite olup olmadığını anlaman için yeterli olur.
ben
1206G3C-KHC-B (LED SMD 1206 GREEN WATER CLEAR 270~450mcd HUIYUAN)
ledi kullanıyorum hala göz almaya devam ediyor.
Kırmızı Sarı ve mavi biraz daha düşük tabiiki. Max. 100 mcd olduklarından 10 k ile aşırı parlak olmayan rahat hissedilebilir ışık alabiliyorum.
Max232 kullanıyorsanız MCU tarafına bağladığınızda RX i +ya ledleyin (Tavsiye).

hwdesigner

Teşekkürler cevaplar için.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Sizce 115200 de data kaybı yaratır mı bu çözüm ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Hasaneginn - 25 Aralık 2018, 15:57:30Teşekkürler cevaplar için.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Sizce 115200 de data kaybı yaratır mı bu çözüm ?
Sözkonusu bile değil

hwdesigner

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Uart>10K>led>3V3 olacak şekilde bağladım hocam. 500mcd üstü bir led ile çözüyorum. En basit şekli sanırım bu olacak

Teşekkürler :)