Digital kumpaslar nasıl çalışır?

Başlatan z, 26 Aralık 2018, 16:20:27

z

Bugünlerde cetvel, encoder yapımı işlerine merak sardım. Geçmiş yıllarda kapasitif çalışan bir cetvel çalışmam olmuştu. Optik encoderin kapasitif versiyonu gibi bir şeydi. Fakat elektronik kumpaslar çok farklı.

Henüz sonuçlandıramamış olsam da bir kumpas nasıl çalışır hakkında araştırma yazım aşağıda.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=7337
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Optik mouse modüllerini kullanarak cetvel yapma fikrim vardı bir ara. Belki biri uğraşmak ister  ;D

yesilu

buna ben de kafa yormuştum, saırım işin püf noktası ince eleltrotlar ve T elektrotlarda tekrarlayan paternlerin enleri birbirinin tam katı değil, bu yüzden 1 ince elektrot mesafesi hareket edince ince elektrotlardaki kapasite değişimi meksika dalgası gibi oluyor, 0.1mm çözünürlük böyle sağlanıyor.

z

yesilu

bendeki 0.1mm okuyor, plastik (ürün açıklamaları karbon fiber olduğunu iddia etse de), pcb ler bununla aynı görünümdeydi. ince elektrotların bunda 1/10 incelikte olmasını beklerdim ama değil. 10 kat çözünürlük farkı yazılım yada adc çözünürlüğünden diye düşünüyorum. bendekinde seri bağlantı da var, yabancı bir forumda bunu cnc için pozisyon belirleyici olarak kullanmışlar. çalışma mantığı hakkında önsezilerim var ama tam da anlamış değilim, mesela ölçümde T lerin aralarındaki ince boşluklar kilit rol oynuyor, T şeklinin esprisi hangi yönde kaydırıldığının algılanması gibime geliyor. acaba T ler dışında kalan birbiriyle bağlı kısım (sizin mavi boyadığınız) çıkarılsa alet çalışır mı, bence çalışır...

z

Bence calismaz. Su anda tam aciklamasini yapamiyorum.

Fakat o kisimlar da ince cizgi elektrodlarla kapasite olusturuyor.

Yapilan is kapasitor elektrodlarinda yuk biriktirmek. Yalniz bir grup sarj biriktirirken bir diger grup ta sarj caliyor.

rree

Ben bir ara araştırdım. Alıcı kısmı 2.gurup dan oluşuyor. 1.grub ile 2.gurup arası
90 derece faz farkı var.  1.grub 2 adet 180 derece sinyal gönderiliyor. Gönderilen
180 derece sinyallerin pozisyonunuz tam ortada iseniz 0V gerilim alıyorsunuz.
Eğer  0 derece ise konumunuz UMax + konum Fazın sonunda iseniz Umax- geriliminiz oluyor.  ikinci gurup
hareket yönünüzü belirliyor.

rree

Benim araştırmamda kare dalga idi. Sizin ölçümünüzde pwm sinyalinin görevini çözemedim. 

ferit06

Şurada;
http://www.biotele.com/digital_caliper.htm

100 Khz lik sin ve cos sinyali( yani 90 faz farklı iki sinyal) kullanıldığını yazıyor. Sayfanın altındaki bağlantıdaki pdf de de capasitive sensor hakkında bilgi veriliyor.

z

Verdiğin linkteki kumpasın da içini açmıştım. Onun içi de aynen yazımda verdiğim fotolarla birebir.

Adamın fotoğrafını verdiği kumpasla açıklaması yapılan kumpas alakasız.

Zaten pcb deki vialarla prensip çizimi karşılatırıranız o kadar viaya gerek olmadığını göreceksiniz.

Bana öyle bir açıklama yapınız ki STM32ye doğrudan kodumu yazıp analog interface yapıp kendi kumpasımı oluşturabileyim.

devrecii

Ben geniş bir potansiyometre gibi hayal ederdim hep çok ilginç.

Anlamadığım nokta şu resimde verdiğiniz dişlerin arası kumpas boyunca eşit mesafede mi?

1cm anlarım da 20cm uzağını nasıl anlıyor , altta bir direnç olabilir mi? Yada kapasitif ekrandaki gibi direnç ?

Eğer dişlerin genişliği mesafe arttıkça değişiyorsa bunu  taklit etmek çok zor olur.

Pili çıkarıp çok uzağa çekip tekrar pili taktığınızda mesafeyi ölçebiliyor mu?.

yesilu

eşit mesafede, direnç yok, elektriksel temas ta yok. mutlak konumu değil konum değişimini ölçüyor, pili çıkarıp farklı konumda takarsan sıfır gösterir.

z

Bu kumpasın pilini söküp takarsan kafayı yer. Sıfırla tuşuna basmak gerekir.

Aslında bu kumpasın tasarımcısı çalışma prensibini anlatsa aaa ne kadar basitmiş deriz.

Fakat şu anda çok karmaşık görünüyor.

devrecii

Hocam adamlar ilk başta hepimizin anlayacağı gibi basit bişey yapmışlerdır daha sonra yıllar geçtikçe mükemmel hale gelmiştir.

Bizim hemen bakıp da anlamamamız , kendimizi  geri zekalı gibi hissetmemize neden olmamalı ;D