Ölçüm kitleri alınır mı?

Başlatan clonex, 31 Aralık 2018, 15:13:02

muhendisbey

Bana kalırsa transistör gereksiz. Metal film direnç seti, ya da 0805 kılıf direnç seti, zener diyot seti, indüktör seti gibi setler daha iyi olur.

Kapasitörde bu kapasitedeki ürünlerde çok sahte ürün olmaz, toleransı kötü olabilir ya da arada delinmiş kapasitörler olabilir. Sahte ürünler atıyorum 6800uF gibi yüksek kapasitlerde daha çok oluyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

clonex

Alıntı yapılan: muhendisbey - 31 Aralık 2018, 17:50:10Bana kalırsa transistör gereksiz. Metal film direnç seti, ya da 0805 kılıf direnç seti, zener diyot seti, indüktör seti gibi setler daha iyi olur.

Kapasitörde bu kapasitedeki ürünlerde çok sahte ürün olmaz, toleransı kötü olabilir ya da arada delinmiş kapasitörler olabilir. Sahte ürünler atıyorum 6800uF gibi yüksek kapasitlerde daha çok oluyor.

Hocam yönlendirme için teşekkür ederim, başka neler alabilirim? Bide transistör neden gereksiz? direnç ile ilgili metal 1/4W almayı düşündüm.

cevat1

Bence gereksiz değil. Tabii ki alınabilir. Elektronikle uğraşacaksanız ne zaman hangi malzemenin lazım olacağı belli olmaz. Yeri, zamanı, fırsatı gelmişken alınabilir.

muhendisbey

Transistör kiti neden gereksiz değil, neden gerekli olsun. O kılıfta envai çeşidi rahatlıkla bulabildiğiniz gibi farklı  işlerde farklı tip transistörler gerekir. Yani sizin alacağınız kit generic PNP ve NPN. Diğer amaçlar için tutup da bu kiti kullanmazsınız, daha doğrusu kullanamazsınız. Transistör dediğiniz 10 çeşit 20 çeşit değil. Üstelik içerisinde güç transistörleri yok. Siz yeri gelecek mosfet kullanacaksınız, yeri gelecek hexfet, yeri gelecek, yüksek akım taşıyan bjt, igbt...

Zener desek parametre sayımız az. Biri güç, diğeri çığ gerilimi.
Direnç desen toleransı dışında pek bir espirisi yok, direnç tipi indüktörler keza öyle.

Yani alacağın şeyler kit olacaksa sık kullanılan, elinin altında olmadığında saç baş yoldurtacak şeyler olmalı.

Header seti gibi birşey bulursan olur,
Mini breadboard olur
Dupont kablo seti olur
Farklı uygulamalar için farklı tipte sensör koleksiyonu olur
Lehimleme ekipman setleri olur (örneğin farklı tipte havya ucu)
PCB delmek için el matkabı olur
Entegre soketten sökme aletleri olur
Lehim emme teli, pompası olur
İnce kalınlıkta lehim teli olur
Osiloskop olur
Pens ampermetre (DC ölçebilen) olur
sinyal jeneratörü olur
....

Yani bunların sonu yok. Edinmen lazım da hepsi bir anda olmalı mı? Gerek yok. İş yaparsın, yaptıkça, ihtiyaç duydukça alırsın. Yoksa BGA lehimleme makinesi de gerekir, ama bilgisayar anakartı, grafik kartı tamir etmiyorsan gerekmez.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.