C# da görsel Gauge Oluşturma

Başlatan Mucit23, 06 Ocak 2019, 00:44:33

Mucit23

Selamlar

C# ile dairesel Gauge Oluşturmam gerekiyor. İnternette aGauge kütüphanesini bulup denedim basit ama işlevsel olarak çalışıyor. Fakat görsellik açısından oldukça zayıf.

Daha görsel birşeyler yapabilmek için Devexpress kurdum. Devexpress de normalde Gauge Control olması lazım. Videolardan izlediğim kadarıyla çok güzel Gauge ler yapılabiliyor. Bende visual studio da Toolbox da Devexpress ile ilgili toollar geldi ama Gauge kontrol chart kontrol vs hiçbiri yok. Çözemedim bir türlü.

Bu neden olur?

Ersin

Görseli güzel gauge lar paralı , beleş olanlarda pek birşeye benzemiyor.Kendine yaptığın bir şey ise ilaçlı olandan bulup kurarsın , firma için ise parası ile satın alınır.Kendim yapacam diyorsan , yaparsın ama ana programdan daha çok zaman harcayabilirsin.

Mucit23

Şimdi Devexpress in daha önceki bir ilaçı sürümünü indirip kurdum. Şimdi düzeldi. Fakat bilgisayarımı aşırı derece yoruyor. Eskiden böyle değildi. VS da yapmış olduğum bir projenin açılması 2-3 dk sürüyor. İ5 7th işlemci ve 8gb ram var PC de

Ersin

İlaçli olduğundan da yavaşlatıyor olabilir.
agauge çok ta götü değil,beleş bişey için iyi bile , zamanında kullanmıştım onu.

görkem

@Mucit23 Devexpress in hangi sürümünü kurdunuz 17.1 sürümü var ilaçlı bende gauge bulamadım.

Mucit23

sinus

İşinizi görecekse pictureBox ile de yapılabilir.

tunayk

Hocam bu iş için o kadar uğraşmaya gerek yok.  Yapacağın iş önce netten güzel bir gauge resmi bul. Sonra bir resim editörü ile istemediğin kısımlarını sil. Sonra bunu projede bir picturebox ile göster.  Geriye sadece ibreyi çizmek kalır. Bunu da picturebox üzerine biraz matematik ile kolayca çizersin.

matador

Belki saçma olacak ama Wpf kullanarak daha güzel görünen uygulamalar yapılabilir. Sadece bir seçenek olarak söylüyorum Wpf üzerinde bedava gauge lar bulmak mümkün.

foseydon

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: tunayk - 06 Ocak 2019, 23:23:06Hocam bu iş için o kadar uğraşmaya gerek yok.  Yapacağın iş önce netten güzel bir gauge resmi bul. Sonra bir resim editörü ile istemediğin kısımlarını sil. Sonra bunu projede bir picturebox ile göster.  Geriye sadece ibreyi çizmek kalır. Bunu da picturebox üzerine biraz matematik ile kolayca çizersin.

bence de doğru yol bu :)

Mucit23

Oda çok uğraştırır hocam çok basit bir proje için bile saatlerce gauge oluşturmak için uğraşmam gerekecek. pek akıl karı bir iş değil. Üstelik her boyut için yeniden konfigürasyon gerekecek.