one pulse mode PWM nedir?

Başlatan MC_Skywalker, 09 Ocak 2019, 18:55:53

MC_Skywalker

1/125sn (0,008sn) de LED'i istediğim güçte bir defa çaktırmak isitiyorum. Tam açıklaması bir butona bastığımda Fotograf makinalarının flashı gibi 1/125sn (0,008sn) de LED'i istediğim güçte bir defa çaksın isitiyorum.

Bunun için PWM ile ilgili stm32F030F4 CubeMX te ayar yaparken bu one pulse mode gözüme takıldı. bu mod ile istediğimi yapabilirmiyim?

Tagli

Tek başına bir adet timer ile yapamazsın. Yani tek seferlik 0.008 saniye çakmayı yapar ama sen 1 veya 0 değil, belli bir PWM duty değeri ile bunu yapmak istiyorsun anladığım kadarıyla. Bu durumda one pulse moduna ayarlı bir timer yardımı ile, PWM üreten başka bir timer'ı aç-kapa yapman gerekir. Belki birbirlerini otomatik tetikleyecek şekilde de ayarlayabilirsin, bir bakmak lazım ama buna gerek kalmadan kesme ile de bir timer'ın bir başkasını açıp kapamasını sağlayabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

Bulduğum 1-2 örnekte aynen bahsettiğiniz gibi bir timer'ı diğeriyle tektikliyordu. 

Şimdilik fazla uğraşmayayım. Konuyu PIC ile basitçe çözme yoluna gideyim daha sonra bu konu üzerine ders çalışırım. Teşekürler.

mustafa_cmbz

yapmaya çalıştığınız tam olarak nedir merak ettim..

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 10 Ocak 2019, 11:34:17yapmaya çalıştığınız tam olarak nedir merak ettim..

Tam açıklaması bir butona bastığımda; Fotograf makinalarının flashı gibi 1/125sn (0,008sn) de UV-A LED'i istediğim güçte bir defa çaksın isitiyorum.

Fotograf makinası flaşı

OG

İmkan var ise 2 pin,
Birisi HPWM çıkış pini (sürekli pwm üretir),
Diğer pin (süre kontrolü), HPWM'i süren transistörü istenen sürece kapatıp açan pin, yani lojik AND işlevi.

0,008 sn periyoduna karşılık gelen frekans 125Hz
PWM frekansı bu değerden bir hayli yüksek olmalı, mesela en az 10 katı veya daha fazlası daha iyi.

Bu pwmin bir transistör ile sürüldüğünü düşünelim,
PWM pini => Direnç => Transistör Baz pini

1/125sn (veya farklı) süre kontrol pini de Transistör Baz pini'ne bağlıdır.
PWM aktif olacağı sürelerde kontrol pini INPUT olarak ayarlanır
PWM pasif olacağı sürelerde kontrol pini OUTPUT ve LOW olarak ayarlanır
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

One pulse modu monostabil multivibrator gibi calisir. Sistemi tetiklersiniz ve sistem sizin belirlediginiz T suresi kadar cikisi aktif eder daha sonra keser.

Bu duzenegi ister periyodik tetikleyin isterseniz akliniza geldigi zaman tetikleyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

stm32F030F4 gelişmiş TIM1 ve TIM3 timer için One Pluse modunda tetikleme için slave modu var fakat basti timer olan TIM14, TIM16 ve TIM17 de yok.