indüksiyon bobini aşırı akım

Başlatan snansrin, 11 Ocak 2019, 18:05:46

snansrin

öncelikle herkese merhaba.

şemada görünen  indüksiyon heater devresini yaptım fakat devreye enerji verdiğim anda güç kaynağından çekilen akım 13A lerde seyrediyor . çalışma bobininden hiç bir şekilde çıkış alamadım,  mosfetler sağlam olmasına rağmen ırfp 260n yerine 250N taktım fakat sonuç yine aynı devreden çekilen akım çok yüksek fakat bobinde bir rezonans gerçekleşmiyor. sizce gözden kaçırdığım şey nedir? herkese şimdiden teşekkür ederim.

sezgin05

Bu devreyi daha önce merak edip yapmıştım. ZVS driver diye geçiyor. Verimsiz de olsa çalışıyor. 12 volt altında 4-5 amper akım çekiyor ve bir çiviyi ancak kızartabiliyor.
Hazırı linkte var.
https://www.aliexpress.com/item/1000W-20A-ZVS-Low-Voltage-Induction-Heating-Coil-Module-Flyback-Driver-Heater-Large-Heat-Sink-Module/32959025168.html

sezgin05

Melih1802

Her şeyi, dediğin gibi doğru yaptığını varsayarsak, geriye malzeme sorunu kalıyor. Muhtemlen de mosfetlerin bir sebeple uyumsuz.

rree

Besleme uçlarını en kısa yoldan 1000uF 68V ,  1uF Kutupsuz 160 V kondansatör bağla.

ipek

burada osilasyonu başlatan D3 D4 diyotları,bunları bulup taktınızmı ? elde yok ise UF5408 türü birşey denemek lazım..

ahmetdbc

Bu devreyi kurmuştum lisansta.Basit gözükse de uğraştırmıştı.İpek hocamın söylediği gibi D3 ve D4 diyotları etkin rol oynuyor.Hatırladığım kadarıyla o mosfetleri bende sürememiştim. Burada 200V lara çıkma durumun olmadığını düşünerek benim sürdüğüm IRFZ44N mosfetini önerebilirim.Devreyi Dc sürdüğümüz için Mosfet kontrolü yapamıyoruz. Çıkıştaki paralel kondansatör değerlerini değiştirip, Rezonans Frekansı değişimi ile aynı materyali kullanıp daha fazla akıp çektirmiştim.

M.Salim GÜLLÜCE

Diyotların çapraz bağlandığına dikkat etmişsindir umarım?

askahraman

Merhaba. Devre prensip olarak çalışır. Eğer devre kurulumunda bir hata yapmadıysanız ve malzemeleriniz de problemsiz ise osiloskop ile sinyalleri takip ederek sorunu bulmanız gerekecektir. Osiloskop yok ise isterseniz yakın bir yerde iseniz bizim Çamlıca da iş yerimizdeki atölyeye gelerek osiloskop ile size yardımcı olabiliriz.   

snansrin

Alıntı yapılan: sezgin05 - 13 Ocak 2019, 22:45:47Burada da videosu var
devreye başlamadan önce uzun uzadıya araştırma yapıp devreyi yapmak daha mantıklı gelmişti hocam, almayı düşünmemiştim fakat şuan bi çözüm bulamadığım için çaresizce bekliyorum.

snansrin

Alıntı yapılan: Melih1802 - 13 Ocak 2019, 23:08:41Her şeyi, dediğin gibi doğru yaptığını varsayarsak, geriye malzeme sorunu kalıyor. Muhtemlen de mosfetlerin bir sebeple uyumsuz.
devre şemasına uygun herşey hocam toroid bobini  power supply den söküp 1.4 mm2 lik emaye tel den 26 tur sardım  ama değişen bir durum yok hala çekilen akım aynı

snansrin

Alıntı yapılan: rree - 14 Ocak 2019, 00:26:22Besleme uçlarını en kısa yoldan 1000uF 68V ,  1uF Kutupsuz 160 V kondansatör bağla.

maalesef hocam onuda denedim bir sonuç alamadım.

snansrin

Alıntı yapılan: ipek - 14 Ocak 2019, 02:07:24burada osilasyonu başlatan D3 D4 diyotları,bunları bulup taktınızmı ? elde yok ise UF5408 türü birşey denemek lazım..

malzemelerin hepsi şemaya uygun hocam

snansrin

snansrin

Alıntı yapılan: ahmetdbc - 14 Ocak 2019, 09:15:28Bu devreyi kurmuştum lisansta.Basit gözükse de uğraştırmıştı.İpek hocamın söylediği gibi D3 ve D4 diyotları etkin rol oynuyor.Hatırladığım kadarıyla o mosfetleri bende sürememiştim. Burada 200V lara çıkma durumun olmadığını düşünerek benim sürdüğüm IRFZ44N mosfetini önerebilirim.Devreyi Dc sürdüğümüz için Mosfet kontrolü yapamıyoruz. Çıkıştaki paralel kondansatör değerlerini değiştirip, Rezonans Frekansı değişimi ile aynı materyali kullanıp daha fazla akıp çektirmiştim.
toroid bobini devreden ayırdığımda  çekilen akım 1 A lerde mosfetler sürülüyor  fakat toroid bobine + besleme girişi yapıldığında çekilen akım 13 amperlere çıkıyor.