500kV Altında MCU Çalışması

Başlatan kartal0689, 16 Ocak 2019, 16:20:18

kartal0689

Arkadaşlar merhaba,
500kV' a çok yakın (10cm) bir yerde mikroişlemcili (örn. PIC16F886) bir devre çalışır mı?
Bununla ilgili nasıl bir araştırma yapmalıyım.
Google üzerinden nasıl araştırmalıyım :)

F.T

1kv için atlama mesafesi yaklaşık 1 cm ise en az 500 cm mesafe gerekir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kartal0689

Alıntı yapılan: F.T - 16 Ocak 2019, 18:40:421kv için atlama mesafesi yaklaşık 1 cm ise en az 500 cm mesafe gerekir.

1mm değil mi o ya. Tasarımlarda 2000V AC için minimum 2mm izolasyon mesafesi bırakıoruz ve sorun olmuyor ama.

Epsilon

Alıntı yapılan: kartal0689 - 16 Ocak 2019, 19:54:541mm değil mi o ya. Tasarımlarda 2000V AC için minimum 2mm izolasyon mesafesi bırakıoruz ve sorun olmuyor ama.

Arkadaş az bile yazdı ortalama 12 mt civarı

https://tr.scribd.com/doc/58440455/Clearence

F.T

Bu mesafe hava şartlarına göre değişir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Epsilon

Alıntı yapılan: F.T - 16 Ocak 2019, 20:14:07Bu mesafe hava şartlarına göre değişir.
Zaten o şartlar normal ortam için Nemli ve sisli havada daha da artar .
Ayıca kim 500 kV a çok yaklaşmak isterki?

F.T

Bu iş hattinden fazla riskli bir iş iyi düşünmeden yapılacak yanlışlar çok pahalıya mal olur.Mesafeler çok önemli ve kullanılacak ekipmanlar çok çok önem arzediyor.10cm malesef olması mümkün olmayacak bir mesafe.100000 kere düşünmekte fayda var.

hwdesigner

Termal iletken epoksi içine gömün gitsin devreyi. Fazla aramanıza da gerek yok:

https://www.digikey.com/product-detail/en/mg-chemicals/8329TFS-50ML/473-1364-ND/9608257

Voltaj dayanımı kalınlıkla doğru orantılı. Datasheet deki bilgi ile kV gerilimine doğru bir hesap gerekiyor.

Kabil ATICI

Sanırım göz ardı edilen konu 500kv'un kapasitif etkisi. Hele ki bu yüksek gerilim AC bileşenler içeriyorsa, zaten devrenin yanında bile durması bile sıkıntı.

Hava aralığı olması başlı başına ayrı bir konu iken, araya yalıtkan bir malzeme koymak kapasitif etkiyi daha fazla artıracaktır.

Belki faraday kafesi gibi bir yaklaşım; özellikle faraday kafesi ile yüksek gerilim arasına yalıtkan koyarak bir çözüm olabilir.
ambar7

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: F.T - 16 Ocak 2019, 18:40:421kv için atlama mesafesi yaklaşık 1 cm ise en az 500 cm mesafe gerekir.
3 MEGAVOLT / METRE havanın delinme gerilimidir.
500 KV için 1/6 metre minimum ark delinme mesafesidir.
Ancak hava şartları ve rutubet iyonlaşma vs. şartları değişince bu mesafe daha uzun olur.
Emniyet açısından 2 katının seçilmesi gerekir.
1/3 metre =33 35 cm uygun gibi.
Ama 500 KV yüksek akım taşıyorsa çok daha fazlası gerkir. Dokunduğu heryeri kül eder yoksa.
Ancak elektrik alan etkisinden korunmak için sıkı bir ekranlama gereksinimi ortaya çıkar.

z

Devrenizi beslemesi de dahil olmak uzere metal kutu icine koyarsaniz sorun olmamasi lazim. Tabiki bu durumda devrenizin kutu disina hic bir baglantisi olmamasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Alıntı yapılan: z - 17 Ocak 2019, 14:23:47Devrenizi beslemesi de dahil olmak uzere metal kutu icine koyarsaniz sorun olmamasi lazim. Tabiki bu durumda devrenizin kutu disina hic bir baglantisi olmamasi lazim.

Aynen katılıyorum.Yoksa cuf.

OG

Bir de, kuş misali, HV ile aynı potansiyelde ise bir şey olmaz (farklı potansiyel ile bağlantı olmaması lazım)

https://www.dailymotion.com/video/xy3keg
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kartal0689

bütün arkadaşlarıma yorumları ve yardımları için teşekkür ederim.
olayı kısaca özetleyeyim.
Türkiye'deki 66,154,220 ve 380kV' lık enerji letim hatlarına bağlanan ikaz toplarının yerine,
ışıklı bir sistem yapılabilir mi sorusu için cevap aradım.
bende sizler gibi yorumluyorum ancak farklı birşey yapılabilir miyi bulamadım.
En büyük sorunumuz EMI ve EMC.
sonuç olarak yapılmaması için bir olmazsa olmaz yok ancak bu işin testlerini yaptırabileceğimiz bir laboratuvar bulmak da mesele. kaldı ki testlerde başarısız olduk tekrar tekrar tasarım ve denemeler yapmak işin mide bulandıran diğer tarafı.

OG

O iş ile bende kafa yormuştum, çözüm bulamadım. Ki öncesinde radyo vericisi anteninde tecrübem olmuştu ve başarılı olmamıştı. Radyo verici anteni 5-10 Kv
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.