500kV Altında MCU Çalışması

Başlatan kartal0689, 16 Ocak 2019, 16:20:18

z

ITU yuksek gerilim labaratuvari ile iletisime gecmeyi deneyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Mevzu aydınlatma ise topun içine floresant gazı basılsa radyasyondan ışıldamazmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Toplar metal yapilirsa zaten korona desarjindan dolayi parildayacaktir. Ancak enerji kaybina neden olacagi icin tercih edilmeyebilir.

F.T

Alıntı yapılan: F.T - 18 Ocak 2019, 10:50:41Mevzu aydınlatma ise topun içine floresant gazı basılsa radyasyondan ışıldamazmı?

Cam tipi bir top olmazmı.Florasant nasıl yüksek gerilimde parlıyorsa aynı prensib.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

Bütün dünyada, sivil havacılığın kuralları gereği belirli yükseklikteki yapılarda İKAZ LAMBASI kullanılması gerekiyor. Bu tamam, öyle veya böyle uygulanıyor da.

Yüksek gerilim hatlarında ise ikaz ışığı uygulayanı görmedim, çözüm bulamadıklarından diye düşünüyorum.
Pilonları belli renklerde boyamak, tellere ikaz topları takmak falan bunlar var, ama ışık yok.

Işık için enerji gerekir. O voltajları taşıyan bir tele asılı bir top için, düşük voltajlı enerjiyi nereden alacaksın, yapılan HV transmisyon belli noktalarda kademe kademe düşürülüyor, emniyetli şekilde voltajı aniden  düşürüp kullanması bu günkü teknik ile kullanması imkansız. Rüzgar, güneş vs ile elektrik üretmek o ortam için pratik ve kullanışlı bir iş değil. Yani uğraşmaya değmez gibi. Zaten konu için dünya çapında çok kafa yoranlar olmuştur.

Eskiden enerji nakil hatları üzerinden "coupler cihazlar" ile haberleşme yapılırdı, bu yöntemden bir şey (küçük voltaj elektrik) üretebilirmiyim diye de biraz uğraştım.
Bir gün konunun bir uzmanına danıştım, "abi naapıyon, kalmadı ki onların hiçbiri, telsiz var telefon var, hattın içinden giden fiberoptik var" deyince..
boş işler ile uğraşmanın anlamı yok diye bıraktım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

OG

Alıntı yapılan: undefinedhttp://obsta.com/obstruction-light-for-high-voltage-lines

Direk üzerine solar sistemli falan uygulanabilir, onu üretiyorduk, TEIAS'a teklif ettik (çözüm arayan kendileri idi), solar sistem üreteçlerinin üstü temizlik falan gerektiğinden almadılar.

http://obsta.com/conductor-warning-light---balisor/balisor-110kv-to-130kv
Bunun voltajı çok hat için yeterli (NEON imiş)

Toplarda ışık yok. Biryerlerde yapan falan oldumu ben bilmiyorum, görmedim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kaganayanoglu

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında HV ikaz konusunda kullanılabilecek bir yöntem war sanırım.
Ben tek kablo ile enerji taşıma konusunda biraz uğraşmıştım.
Tabiiki uğraştığım seviye 12 volt ve frekans biraz daha yüksek idi.

Avramenko Plug diye patentli bir sistem war. Ondan istifade etmiştim.
Yüksek voltaj olunca sözkonusu aydınlatmada işe yarayabileceği kanaatindeyim.

memoliz188

Alıntı yapılan: OG - 19 Ocak 2019, 02:03:59Bütün dünyada, sivil havacılığın kuralları gereği belirli yükseklikteki yapılarda İKAZ LAMBASI kullanılması gerekiyor. Bu tamam, öyle veya böyle uygulanıyor da.

Yüksek gerilim hatlarında ise ikaz ışığı uygulayanı görmedim, çözüm bulamadıklarından diye düşünüyorum.
Pilonları belli renklerde boyamak, tellere ikaz topları takmak falan bunlar var, ama ışık yok.

Işık için enerji gerekir. O voltajları taşıyan bir tele asılı bir top için, düşük voltajlı enerjiyi nereden alacaksın, yapılan HV transmisyon belli noktalarda kademe kademe düşürülüyor, emniyetli şekilde voltajı aniden  düşürüp kullanması bu günkü teknik ile kullanması imkansız. Rüzgar, güneş vs ile elektrik üretmek o ortam için pratik ve kullanışlı bir iş değil. Yani uğraşmaya değmez gibi. Zaten konu için dünya çapında çok kafa yoranlar olmuştur.

Eskiden enerji nakil hatları üzerinden "coupler cihazlar" ile haberleşme yapılırdı, bu yöntemden bir şey (küçük voltaj elektrik) üretebilirmiyim diye de biraz uğraştım.
Bir gün konunun bir uzmanına danıştım, "abi naapıyon, kalmadı ki onların hiçbiri, telsiz var telefon var, hattın içinden giden fiberoptik var" deyince..
boş işler ile uğraşmanın anlamı yok diye bıraktım.

Power-Line Carrier Terminal deniyor buna günümüzde hala yüksek verimlikle beraber kullanılıyor. Sadece Türkiyede değil Dünyada da kullanılıyor. Ancak bunu direk 500kV olarak düşünmemek gerek Gerim trafosu ile düşürüp ardından bir lc deveresi ile plc yardımıyla data ve ses bilgisi taşınıyor.
Ancak asıl konuya gelinirse yükseklikleri belli olan yüksek gerilim hattı seviyesine hiç bir uçar inmeyeceği için böyle bir şeyin yapılması gereksiz olacağını düşünüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: memoliz188 - 31 Ocak 2019, 17:39:59Power-Line Carrier Terminal deniyor buna günümüzde hala yüksek verimlikle beraber kullanılıyor. Sadece Türkiyede değil Dünyada da kullanılıyor. Ancak bunu direk 500kV olarak düşünmemek gerek Gerim trafosu ile düşürüp ardından bir lc deveresi ile plc yardımıyla data ve ses bilgisi taşınıyor.
Ancak asıl konuya gelinirse yükseklikleri belli olan yüksek gerilim hattı seviyesine hiç bir uçar inmeyeceği için böyle bir şeyin yapılması gereksiz olacağını düşünüyorum.
Son senelerde tellere takılıp düşen helikopter sayıları çoğalmaya başladı.
Doğuda Şırnaktra Kurtarma timindeki Askerlerin (Songül albay da dahil) faciası daha çok taze.
Işıklı ikaz olsaydı önlenebilirdi.