İndüksiyon ısıtma devresi

Başlatan 0M42, 16 Ocak 2019, 18:10:14

0M42

Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki devreyi kurup sorunsuz bir şekilde çalıştırdım.Sonra gücü arttırmak için elimde olan IXFB100N50P mosfetleri kullanmak istedim.

Fakat IXFB100N50P lerle devreyi çalıştırdığımda devreye gerilim uygular uygulamaz 650 watt gibi bir tüketimi oluyor ve yavaş yavaş artıyor.

Ama devre çalışmasına yine çalışıyor bobin içerisine metal soktuğumda daha güçlü bir şekilde ısıtıyor tek sorun boşta beklerken çok fazla akım çekmesi.

Gate voltajını biraz daha yükseltirsem bir faydası olur mu? Şu anda gate e 11volt geliyor.

Birde iki mosfetin iç dirençleri farklı irfp250 73 mohm IXFB100N50P ise 50 mohm bundan kaynaklı bir sorunmudur nasıl üstesinden gelirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

askahraman

merhaba. Öncelikle devreyi göremiyoruz acaba problem bizde mi yoksa yayında değil mi?
P-FET lerde ikinci kullandığınız daha az bir iç dirence sahip olduğundan daha az güç harcaması yapar ama devre olmadığından yorum yapamıyorum.

Yuunus

Sadece 11v gate voltaji veriyorum diyemezsin, pulse ile tetikliyorsan bir osiloskop ile gate source ucunu incelemen lazim, bakalim dedigin gate voltajina ne surede ulasiyorsun, bu senin lineer bolgede calismana neden olur, oda kayiplarini artirir, datasheete bakarsan sana 10v vgs yeter.

mustafa42

Merhaba. Bi zamanlayıcı devresi var onu yapacağım indüksiyon devresine montajını yapacağım ama zaman devresi programlanabilir olduğundan dolayı 5v la çalışacağı için bu devreyle nasıl 500-800v indiksiyonu kontrol ederim.
Amacım zamanı diyelim 1 dk ayarladık geri geri saymaya başlayacak ve süre bittiğinde indüksiyonu kapatacak. Bu konunun mantığını çok aradım ama bulamadım. Yani 5v ile yüksek cihazların kontrolünün mantığı nasıl olur? Burda önemli olan bu mantığı kavramam. Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Devre şu:

mustafa42

Tamam arkadaşlar sorumun cevabını buldum.
Birde bu inverter nasıl tam köprü yapılır?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa42 - 30 Nisan 2019, 13:19:24Tamam arkadaşlar sorumun cevabını buldum.
Birde bu inverter nasıl tam köprü yapılır?
C10 ve C11 in yerine 2 mosfet daha koyacaksın.

mustafa42

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 01 Mayıs 2019, 18:20:11C10 ve C11 in yerine 2 mosfet daha koyacaksın.
C10 ve c11 yerine 2 adet mosfet daha koysam c10 ve c11 koymayacakmıyım yani iptalmi edeceğim.
Birde rezonans için cbb81 polipropilen kapasitörler 2000v 33nf değerinde 50 tanesi 70 tl aliexpreste burada bulamadım. Bu ürün yerine 15000 volt 220pikofarat kullansam olmazmı fiyat olarak cazip geliyorda o yüzden kullanmak istiyorum.
Veya 1600v 33nf 50 adet polyester film kapasite kullansam rezonans için uygunmu? Hangisi daha uygun olur?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa42 - 28 Mayıs 2019, 00:11:01C10 ve c11 yerine 2 adet mosfet daha koysam c10 ve c11 koymayacakmıyım yani iptalmi edeceğim.
Birde rezonans için cbb81 polipropilen kapasitörler 2000v 33nf değerinde 50 tanesi 70 tl aliexpreste burada bulamadım. Bu ürün yerine 15000 volt 220pikofarat kullansam olmazmı fiyat olarak cazip geliyorda o yüzden kullanmak istiyorum.
Veya 1600v 33nf 50 adet polyester film kapasite kullansam rezonans için uygunmu? Hangisi daha uygun olur?

Benim tarif ettiğim FULL BRIDGE devre için.
Rezonans devresi olmak zorundaysa Paralel yada seri LC devresine bağlamak zorundasın.
Senin devrendeki C10 ve C11 in toplam değeri senin rezonan kapasitörü değerindir.

mustafa42

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Mayıs 2019, 09:05:40Benim tarif ettiğim FULL BRIDGE devre için.
Rezonans devresi olmak zorundaysa Paralel yada seri LC devresine bağlamak zorundasın.
Senin devrendeki C10 ve C11 in toplam değeri senin rezonan kapasitörü değerindir.
Yani anladığım kadarıyla rezonansa 50 adet 22nf film kapasitör kullandı isem c10 ve c11 devreye eklemeyeceğim. C10 ve 11 rezonans ile zaten eklemiş oluyorum öylemi. Doğru mu anladım? Lütfen cvp verirmisiniz. (Yani 25 adet c10'a, 25 adet c11'e ekliyorum.)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa42 - 02 Haziran 2019, 00:06:26Yani anladığım kadarıyla rezonansa 50 adet 22nf film kapasitör kullandı isem c10 ve c11 devreye eklemeyeceğim. C10 ve 11 rezonans ile zaten eklemiş oluyorum öylemi. Doğru mu anladım? Lütfen cvp verirmisiniz. (Yani 25 adet c10'a, 25 adet c11'e ekliyorum.)
Yarım köprü rezonans devresi:

Tam köprü seri ve paralel rezonans devresi:

Aradaki farkı anladıysan...

C10 ve C11 in ne şekilde form değiştirdiğini de anlamış olursun.