Motor devri hakkında

Başlatan ilyas KAYA, 17 Ocak 2019, 17:32:23

ilyas KAYA

Merhaba.

Elimizde 0.37kw 1800 devir 3 faz bir motorumuz ve 1/18 reduktorumuz var.
Inverter kullanıyoruz ve frekansımiz maksimum 14hz.

Biz motor üreticisinden motor devrini yükseltip güç almamız ancak hızımızı korumamız lazım dedik.
Redüktör 1/18 den fazla olamıyor bu nedenle redüktör sabit.

Bize motoru 1800 devir dakika değilse 900 devir dakikalık bir motor vererek 14 olan inverterdeki frekansı 30 lara cikarabilecegimizi söylüyorlar. Aklım mantığım almadı. Motor gücü aynı,  reduktor aynı çıkış hızı sabit kalacak ancak motor devri 2 katına çıkacakmış.

Bu söyledikleri doğru mudur?
Redüktör çıkış hızı sabit kalacak ancak motor 1800 devir yerine 900 devirlik ile değiştirecekler miş.

Sonuçta motorun içinde bir çark sistemi yok. Ben hiçbirşey anlamadım
Ne dır bu işin asli ?

Burada amaç frekansı 15 hz in üzerine çıkarıp güç elde etmek. Motor gücü de değişmeyecek yine 0.37kw. Yapilacak olan işlem dogrumudur?

tunayk

Adam size redüktörün çıkış devri sabit kalacak demiş, motorunki dememiş  :)

Keramet burada.  Önce motor devrini 1800'den 900'e düşürerek yarıya indirmiş. Sonrada, 14Hz olan olan frekansı 28'e çıkararak motoru 2 kat hızda döndürmeyi önermiş ve dolayısı ile redüktöre giren hızı aynı tutmuş ve çıkan hızı da aynı şekilde sabit tutmuş oluyor.

işin aslı 1800devir motor sizin için fazla yüksek bir seçim olmuş. Bu nedenle düşük devirli bir motora geçip frekansı normale yaklaştırarak torku yükseltmiş oluyorsunuz.

asma

Merhaba
Üç fazlı asenkron motorlar , şebeke frekansına ve kutup sayısına göre devir sayılarıyla anılır.
Cümle karışık oldu.
2 kutuplu motor 50Hz de 2800 (3000)
4 kutuplu motor 50Hz de 1400 (1500)
6 kutuplu motor 50Hz de  900 (1000) rpm değeriyle anılır.
Sizin örneğinizdeki 1800 devir motoru bilemedim.

Motor yapı olarak transformatöre benzer.
DC uygularsanız çok akım çeker ama çıkış alamazsınız ,
yüksek frekans uygularsanız verim çok düşer yine çıkış alamazsınız.
Aralık frekans değerlerinde devir değişiminin doğrusal olması beklenir.
Üretici , 10Hz den aşağıda çalıştırmayın , 25-30Hz ila 80-90Hz arası şu verimde hız kontrolüne uygun , 120Hz üzerinde çalıştırmayın gibi bilgiler verbilir.
Etiket bilgisi tutan iki motor için benzer değerler alınabilir.

Motor seçerken kutup sayısına göre devrini farklı seçip aynı redüktör ve aynı çıkış deviri elde etmek , sürücü olan uygulamalarda kullanılan bir yöntem.
Çıkışta devir sabit , tork yüksek , verim yüksek olur.

Her güç ve devir için geçerli olmasa da aynı güçte iki motordan kutup sayısı yüksek (devri düşük) olan daha büyük ve ağır olabilir.

Sizin örneğinizdeki gibi bir durumda 1,5kw 1400 devir motor yerine aynı ebatta 1,1kw 900 devir motor kullanmıştık.

Kolay gelsin.

ilyas KAYA

Hmm. Anladım arkadaşlar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.