loadcell

Başlatan frederic, 23 Ocak 2019, 15:17:32

frederic

Merhaba Dostlar,

2 Adet loadcell den gelen bilgileri mikroişlemci ile okumam gerekiyor. İnternette araştırma yaparken HX711 modulüne rastladım ve bununla kolayca okuyabileceğimi anladım.

Yalnız kafama takılan bir soru var.

Bu modulden 2 adet alıp ayrı ayrı mı okuma yapmalıyım ?
Yoksa 2 adet loadcell pin to pin paralel bağlanabiliyormu?

ziyaretci

Evet, bağlanıyor. Dengelemek için köprü beslemelerine trimpot koyuluyor.

frederic

Alıntı yapılan: erkantr67 - 23 Ocak 2019, 16:26:29Evet, bağlanıyor. Dengelemek için köprü beslemelerine trimpot koyuluyor.

Teşekkür ederim, peki bu dengesizliği okuduğumuz değerde nasıl anlıyoruz hocam ? Hangi loadcell'in trimpotunu ayar yapacağımızı rastgele mi seçiyoruz?

2 loadcell'in dengelendiğini nasıl anlıyoruz ?

ziyaretci

Evet birini diğerine yaklaştırıyorsun, rastgele.

Bağlamadan önce iki loadcell'de boştayken ayrı ayrı köprü çıkışlarından okuma yapılır. Yapılan okuma diğer loadcell'in köprü çıkışındaki değerle dengelenir. Aynı zamanda yıldırım gibi çevre koşullarından korunmak için gövdenin toprağa bağlanması lazım. Tabi sinyal uçlarına da aynı değerde bir direnç koymada fayda var.(sigorta mahiyetinde)

Dengeleme işlemini sinyal uçlarındaki dirençler üzerinden yapmanız iyi olur.

Trimpot seçimi için köprüyü beslediğiniz gerilimi üzerinde tutabilecek bir değer seçmek iyi olur. 5V için 4k7 iyidir mesela. Ama dengeleme işlemi 1V'dan küçük değerdeyse(ki öyledir genellikle), 1k trimpotta olur. Sonsuz tur almanızı öneririm, daha hassas ayar yaparsınız.

Ek olarak bilgilendireyim; aynı işlemi yapmak için piyasada uçuk fiyatlara kutular satılıyor. üzerinde 4 trimpot bulunan PCB kutusuna 50-60TL fiyat biçiyorlar. Tabi bunu kullanan niye kullandığını bilmeyince satın alıyor.

Küçük bir anımı anlatayım; ben bir kaç sene önce bayağı uğraştım loadcell işleriyle. Bir yerde aynı senin düştüğün duruma düştüm, bilgim yoktu bağlanıp bağlanamayacağına dair(Benim kafa mükemmelliyetçiliğe gidiyor olmazki diyorum, potansiyel fark elbet olur bu hatalı ölçmemize neden olur... gibi).

Neyse sorduk soruşturduk, böyle bir kutu varmış. Tanıdık vasıtasıyla birinden ödünç aldık. Açtım baktım, 4 trimpot(çıkış sayısına göre değişiyor). İyi güzel, bilgisizlik kötü, alacağız kullanacağız, ama kafamda soru işareti var; bu trimpotların değerleri nasıl ayarlıyorlar. Aradık sorduk yıllardır kullanan adamlara, dedikleri hem komik hem de üzüntü verici; "biz onları ayarlamadan direkt bağlıyoruz.". Eee bu trimpot canım fabrikada bunlar belli bir değerde üretilir bazen ayarları kaçar yolda, bantta vs. Bu değerlerin sizin sisteminize göre değişmesi lazım. Neyse birşey demeden kapattık tabi(hmm deyip).

Elle ayar yaparak hx711 üzerinden kontrol edersin. HX711 24 bitlik ADC'ye sahip, ölçülen değerin birler ve onlar basamağı gürültü oluyor. Bir ve onlar basamağını kırpıp ayar yaparsın. Tabi ortam ısısına göre bu değer değişecektir sürekli. Her seferinde o ayarı yapamayacağına göre. Hiç ayar yapmasanda olur.

Yukarıdaki anımda şaşırdığım olay doğru nedeni duyamamaktı neden kullanıldığına dair ya da neden ayar yapılmadığına dair. Ama yapmakta pek mantıklı değil. Sen en başta yaparsın gerisine yapacak birşey yok.

magnetron

HX711 in iki ölçme hızı var 10 / saniye ve 80 / saniye

bir de 2 giriş var ama ikisinin kazançları farklı

frederic

Teşekkür ederim cevaplar için.