Sensörler Hakkında

Başlatan clonex, 25 Ocak 2019, 16:49:47

clonex

Merhabalar,

Benim şöyle bir şeye ihtiyacım var. 1-3m mesafe içinde zıpladığımı, düştüğümü ve o mesafe içinde yaptığımı(hangi yöne, ne kadar ilerlediğimi cm cinsinden) algılayabilecek bir sensöre ihtiyacım var. Bunun için ivme sensörü tek başına yeterlimidir? Mesela zıpladığımda tam o andaki değerleri almam çok önemli.

Birde zıpladığında yerden mesafesini de almam gerekiyor. İvme sensörü burda işe yaramayabilir. Ama bu kapalı kutuda olacağı için kapalı bir kutu içerisinden(kutuyu delik açamam) lazerle kontrol etmem çok zor. Başka ne gibi şeylerle kontrol edebilirim, bununla ilgili gelişmiş sensörler var mı?

Teşekkürler.

eem7490

Daha önce kullanmadım ama fikir olarak söylüyorum. Sadece ivme sensörünün bunun için yeterli olacağını sanmıyorum. IMU kullanabilirsin. Onun içinde de zaten ivme sensörü var. Gyro da var ek olarak. Ancak bunlardan sadece dataları okumak yeterli olmuyor diye biliyorum. Orada filtrelemeler ve sensör füzyonu gibi ekstrada matematiksel işlemler yapmak gerekiyor. Yapabilersen bunun işini görebileceğini düşünüyorum.

clonex

Alıntı yapılan: eem7490 - 25 Ocak 2019, 17:43:16Daha önce kullanmadım ama fikir olarak söylüyorum. Sadece ivme sensörünün bunun için yeterli olacağını sanmıyorum. IMU kullanabilirsin. Onun içinde de zaten ivme sensörü var. Gyro da var ek olarak. Ancak bunlardan sadece dataları okumak yeterli olmuyor diye biliyorum. Orada filtrelemeler ve sensör füzyonu gibi ekstrada matematiksel işlemler yapmak gerekiyor. Yapabilersen bunun işini görebileceğini düşünüyorum.

IMU'yu araştırıyorum hemen. teşekkürler.

clonex

Birde söylemeyi unuttum, bu sensörlerin bulunacağı yer metalik bir alan. Etkisi olur mu ki? Bir metal boru içerisinde olacak. Eğer böyle bir durumdan etkilenirse alternatif bir çözüm söyleyebilir misiniz?