Isıl Sınırlar Hakkında (Operating temperature)

Başlatan Hasaneginn, 29 Ocak 2019, 00:23:54

Hasaneginn

Son yaptığım devre tasarımı sebebiyle biraz fazla güç tüketiyor. Yaklaşık 5W civarı. 50x80 pcb alanına sahip. Dolayısıyla biraz fazla ısınıyor. Sormak istediğim soru şu;

IC nin datasheetinde yazan -40 +85 derece ortam sıcaklığı sınırlarım mı ? yoksa malzemenin sıcaklık sınırları mı? Bu değerleri ortam sıcaklığı olarak biliyorum. Ancak sınırlara çok yaklaştığım için teyit etmek istedim. Deyatlı anlatmam gerekirse;

Devrenin DC-DC converteri 73 derece civarında gezmekte 5W güç çekiyor. En çok ısınan IC leri de 77 derece bandında gezmekte. Bu değerler devrenin kapasitesini zorlarken aldığım veriler. Yani tam kapasite 2 saat sürekli çalışır durumda. Daha yukarıları görmesi için ortam sıcaklığının artması gerekiyor. Ortam sıcaklığı ise 27 derece.

Kullanılan tüm malzemeler minimum -40 +85 derece seçildi. 2 kritik malzeme var. Aşağıdaki linklerde yer alıyor. Bu malzemeler için endişelenmeli miyim ? Biriken ısıyı atmak için çözüm üretmeli miyim?

https://www.digikey.com/product-detail/en/analog-devices-inc/ADM3251EARWZ/ADM3251EARWZ-ND/1944219
https://www.digikey.com/products/en?keywords=tmr9-2411wi
https://www.tracopower.com/products/browse-by-category/find/tmr-9wi/3/

Murat Mert

mert07

fahri-

Ambient temperature under bias.................... -40°C to +125°C
Storage temperature .............................. -65°C to +150°C

Yukarıda bir data sheetten alıntı. Verilen değerler açık olarak yazıyor. Yani burada ortam sıcaklığı -40 dan +125 C ye kadar çalışabilir diyor.

foseydon

benim bildiğim açıkça "ambient" yazmıyorsa kastedilen yarıiletkenin sıcaklığıdır.
ilk malzemenin datasheet'inden benim anladığım
-40 +125 yarıiletken için çalışma sıcaklığı.
150 derece yarıiletkenin dışındaki epoxy malzemenin dayanabileceği azami sıcaklık. ayrıca malzemnin ısıl empedansı da yazıyor, buradan hesap yapabilseniz diye.

eklemek istediğim birkaç şey.
1. bu sıcaklık aralıkları güvenli çalışma bölgesidir, burayı taşınca cihaz direk fail eder diye birşey yok. yine çalışmaya devam edebilir.
2. bu sıcaklık aralığında olsanız bile, unutmamanız gereken şey yarıiletken malzemenin performansı sıcaklıktan etkilenir ve genelde ters orantılıdır. sıcaklık arttıkça performans azalır. misal sıcaklık arttıkça adc ile yapacağınız ölçündeki hatalar artabilir, bu da yine datasheetlerde yazar.

Hasaneginn

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Datasheet de Operating temperature range den kastını çıkartamadım. Direk Ambient temperature under bias yazmıyor ikisinde de. DC-DC çeviricinin detaylı ısı dökümanında birşeyler karalamışlar hadi onu bi şekilde şaseye verip soğutuyorum. Ancak izole haberleşmeler içinde dc-dc özel çeviricisi olduğu için ısınıyor ve yapabileceğim şeyler sınırlı. Bu malzemenin polygon kuralını değiştirip gnd pinlerinin polygona daha fazla temas edip ısının pcb ye daha çok yayılmasını sağlamak, 2 oz pcb yaptırmak v.s. Bu çözümlerde ne kadar etkili olur bilmiyorum. 70 derecelerde gezen bir IC  8-)

Storage Temperature Range −65°C to +150°C
Operating temperature range: −40°C to +85°C

emin olamadım  :)

Hasaneginn

Analog Device iyi hoşta işte biraz değişik  :D  Sat şunun 105 derece olanını da alalım